• AMERIKAN DOLARI
  31,2274
  % 0,07
 • € EURO
  33,9523
  % 0,22
 • £ POUND
  39,6634
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  4,3398
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,3436
  % 1,27
 • ALTIN (TL/GR)
  2.039,57
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  1958306,117
  % 5,99
 • BIST 100
  9.125,52
  % 0,70

SGK Evlenme Ödeneği Nedir? Nasıl Alınır?

SGK Evlenme Ödeneği Nedir? Nasıl Alınır?

SGK evlenme ödeneği nasıl alınır, SGK evlenme ödeneği ne kadar verilir, SGK evlenme ödeneği alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

SGK evlenme ödeneği bir diğer adıyla çeyiz parası devlet tarafından anne veya babasını kaybetmiş olup; yetim aylığı alan ve evlilik sebebiyle aylıkları kesilecek olan kadınlara verilen bir defaya mahsus olur. Evlenme ödeneğinin geri ödemesi yoktur. 2008’den beri yapılan bu yardım maaşın 24 katına kadar toplu bir şekilde verilmektedir. Evlenme ödeneği alan kadınlar eğer boşanırlarsa bu kişilere yetim aylığı yeniden bağlanmaktadır. Fakat çeyiz parası alındıktan sonra iki yıl içerisinde boşanılır ise bu iki yılda herhangi bir aylık verilmez. İki yıl dolduktan sonra tekrardan aylık almaya başlayabilirler.

Gerekli Şartlar Nelerdir?

3 şartı yerine getirenler SGK’ dan çeyiz parası almaya hak kazanabilirler. Bu şartlar öncelikle başvuracak kişinin kadın olması, kadının yetim aylığı alması ve ilk evliliğini yapıyor olması gerekmektedir. Bu yardım bir kez verildiği için ikinci veya üçüncü evliliklerde bu yardımdan yararlanılamaz. Eğer kişi çalışıyorsa ve bu yüzden yetim aylığı almıyorsa SGK evlenme ödeneğinden de yararlanamaz.

Konut Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanlar mesken olarak edindikleri evlerde güvenle ve huzurla yaşamak isterler. Konut Sigortası Nedir? Bu nedenle evlerini zorunlu deprem sigortası kapsamı dışında kalan evlerinin diğer bölümlerini de sigortalatmak isterler. Bu eksikliği karşılamak adına Konut Sigortası yaptırılmaktadır. DASK gibi zorunlu olmayan Konut Sigortasını DASK’tan ayıran en büyük özellik sigortayı yaptırmak isteyen kişilerin evin sahibi olmasına gerek olmamasıdır. İkamet ettikleri evde kiracı olan müşteriler de konut sigortası

İlgili İçerik

Nasıl Alınır, Nereye Başvuru Yapılır?

Evlenme ödeneği için başvuru yapacak kişiler ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabilirler. Yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alan kadınların aylık aldıkları anne veya babası 1 Ekim 2008 tarihinden öncesinde kamu görevlisi ise başvurularını Ankara’da ki SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri      Dair Başkanlığı’na yapabilirler.

Evlenme ödeneği için gerekli belgeler şunlardır: Evlenme cüzdanı, kimlik ve başvurunun yapıldığı kurumdan verilen dilekçe.

SGK Çeyiz Ödeneği Ne Kadar?

Evlenme ödeneği yetim aylığı almakta olan kadının maaşına göre hesaplanmaktadır. SGK Çeyiz Ödeneği 4A veya 4B sigorta kolundan 500 TL yetim aylığı alan kişilere 12.000 TL yardımdır.  4C sigorta kolundan ise 500 TL yetim aylığı alanlara da çeyiz yardımı 6.000 TL olur. Bu hesaplamalar yetim aylığının ek ödemeleri hariç tutularak yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ