• AMERIKAN DOLARI
  32,5178
  % 0,20
 • € EURO
  34,5759
  % 0,04
 • £ POUND
  40,4061
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,4914
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3484
  % 0,48
 • ALTIN (TL/GR)
  2.486,24
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  2044984,328
  % -0,14
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Pandemi Sürecinde Esnafa Verilen Destekler

Pandemi Sürecinde Esnafa Verilen Destekler

Corona virüsü salgını süresince ilan edilen pandemi döneminde çalışanlar ve işverenlerin ekonomik açıdan sıkıntıya düşmemesi ve bu süreci en az zararla atlatması amacıyla devlet “Ekonomik İstikrar Kalkanı Planı” ilan etmiştir. Bu planda ilk ilan edilen destek miktarının 200 milyar TL’ye çıkarılmasının ardından yardım yapılan dar gelirli ailelerin sayısı artırılmıştır. 4.4 milyon dar gelirli kapsamına giren ailelere 1000 liralık nakit destek sağlanmıştır. Ayrıca işverenlerin pandemiyi sebep göstererek işçi çıkartmaları yapmasının önüne geçilmesi için işçi çıkarımları üç ay süre ile yasaklamıştır. Esnaf dışında yapılan destekler de en düşük emekli maaşı 1500 lira olarak belirlenmiştir.

Covid – 19 Kapsamındaki Esnafa Sağlanan Destekler

İşverene işçi çıkarma yasağı konulmasının ardından, “kısa çalışma ödeneği” adıyla duran veya faaliyetleri azaltılan sektörlerden kaynaklı işverenlere üç boyunca maaş desteği verilmesi kararlaştırılmıştır. Ayrıca işveren firma sahiplerine sektör ayrımı yapılmaksızın “Asgari Ücret Desteği” sağlanması da “Kısa Çalışma Ödeneği’ni” destekleyen bir paket olmuştur.

Ticaret Bakanlığının Gümrük Vergisi Desteği

Covid – 19’a bağlı olarak arz – talep olacağı öngörülen sağlık sektörüne bağlı tıbbi maske gibi ürünlerin ithalatını yapan firmalara uygulanan ilave %20 gümrük vergisi kaldırılmıştır. Aynı şekilde solunum cihazı üretmede kullanılan tıbbi malzemelerin ve dezenfektanların üretimi için kullanılan etil alkol ithalatında belirlenmiş olan %13 ve %10’luk gümrük vergileri sıfırlanmıştır.

KOSGEB Esnaf Destekleri

KOSGEB Covid – 19 sürecinde 3 farklı konuda destek paketi açıklamıştır. Buna göre;

 • Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanlığı tarafından Tekno-yatırım Destek Programı tasarlanmıştır. Bu destek programı kapsamında orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer almak isteyen yerli sanayicilere “Cari İşlemler Hesabına Katkı Sağlayacak Ürünler Listesi” adıyla belirlenen listede bulunan ürünleri isteyen sanayicilere destek sağlanmaktadır. Bu destekten faydalanabilmek için  işletmeciler;

10. 000.000 TL’yi geçmeyen yatırım projesi ile başvuruda bulunabilirler

KOSGEB’in açıkladığı listede yer alan ürünlerin üretilmesi amacıyla bir proje ile başvuran işletmeler paydaşları ile birlikte bu destekten faydalanabilir.

Yatırım projesi destek süresi azami 36 ay olarak belirlenmiştir. Proje yatırım tutarına %30 Geri Ödemesiz %70 Faizsiz geri ödemeli destek sağlanmasının yanında personel gideri desteği %100 geri ödemesiz olarak sunulmaktadır.

 • KOBİ Kredi Faiz Desteği Kredisi kullanan işletmelerin Nisan, Mayıs, Haziran ayındaki kredi taksitlerinin vade sonuna üç ay ek süre eklenerek 30.06.2020 tarihine kadar ertelenmiştir. KOSGEB bu üç aylık ertelemenin doğuracağı maliyetleri, kredi faiz desteği kapsamında karşılayacaktır.
 • Pandemi öncesi süreçte KOSGEB Proje Bazlı Destek Programlarından veya Girişimcilik Desteklerinden faydalanan KOBİ’lerin proje bitiş tarihine veya aldıkları destek sürelerinin uzatılması bir diğer KOSGEB desteğidir. İşletmelerin başvuru yapmaları halinde dört aya kadar ek süre verilmesi bir kurul kararına gerek olmadan işletmelere destek olarak sağlanmaktadır.

Kamu Bankaları Destek Kredileri

İş’e Devam Kredisi Desteği ve Esnaf Destek Paketi olarak esnafa hizmet verilen kredi türleridir. Başvuru yapan esnafa 25 bin lira nakit kredi desteğinin yanında 25 bin lira ek ticari kart desteği veren kamu bankalarına Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı esnaf dışındakileri kapsamaktadır. Aynı zamanda başvuran esnafın vergi borcu olmaması gerekmektedir.  Bir diğer kredi desteği ise toplam 36 ay vade sürecinde verilen yıllık %7,5 oranında faiz oranı belirlenmiş kredi de ilk 6 ay anapara ve faiz ödemesi beklenmez.

Kredi Garanti Fonu Destek Paketleri

Kamu Nankası ile ortak olarak yürüttükleri destek paketi İş’e Devam Destek Paketinin dışında, Opex Kredi Destek Paketi ve Çek Ödeme Destek Paketi açıklanmıştır. Opex Kredi Destek Paketi: özel bankalar tarafından KGF ile ortak bir pakettir. 3 ay ödemesiz dönemi bulunan 12 ay vadeli KOBi ve KOBi dışı işletmelere sağlanan desteklerdir. Tüm kefaletin belirlenen limiti 16 milyar TL’dir. Çek Ödeme Destek Paketinde ise kefalet limitleri yararlanmak isteyen işletmelerin yıl sonu cirosuna göre belirlenmektedir.  Kefalet komisyonu ve kefalet tutarı %0.5 oranında sabitlenmiş ve tek seferde talep edilmiştir.

Bunun dışında esnafa Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Kalkınma Ajansları, TÜBİTAK Destekleri, İşkur Destekleri ile desteklemeler sağlanmaktadır.

YORUMLAR YAZ