• AMERIKAN DOLARI
  16,8853
  % -2,70
 • € EURO
  17,8334
  % -2,47
 • £ POUND
  20,8128
  % -2,77
 • ¥ YUAN
  2,5252
  % -2,57
 • РУБ RUBLE
  0,3154
  % -2,88
 • ALTIN (TL/GR)
  991,58
  % -2,31
 • BITCOIN/TL
  361855,433
  % -0,33
 • BIST 100
  2.554,08
  % 0,43

Özel Sağlık Sigortası Nedir? Teminatları Nelerdir?

Özel Sağlık Sigortası Nedir? Teminatları Nelerdir?

Sağlık Sigortası vatandaşların sağlık ile ilgili herhangi bir problem yaşadıkları takdirde doğan maddi ihtiyaçları karşılayan sigorta türüdür. Özel Sağlık Sigortası Nedir? Sağlık Sigortası kendi içerisinde çok farklı ürünler sunan ve her ürünün ayrı teminatları verdiği bir sigortadır. Bu nedenle kişiler verilen teminatlara ve kendilerinin ihtiyaç duyabileceği sağlık problemi desteğine uygun ihtiyaçlarını karşılayabilecek sağlık sigortası ürününü seçmelidir. Bu yazımızda Özel Sağlık Sigortası hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz ancak sağlık sigortası kapsamına giren başlıca ürünleri şöyle sıralayabiliriz;

 1. Özel Sağlık Sigortası
 2. Genel Sağlık Sigortası
 3. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
 4. Seyahat Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Sigorta şirketlerinin sunduğu bir poliçe türü olan Özel Sağlık Sigortası yaptırmak isteyen vatandaşların; Genel Sağlık Sigortasının (GSS) olması zorunluluğu tutulmaktadır. Özel sağlık sigortaları bir bakıma Genel Sağlık Sigortalarının tamamlayıcı ve destekleyici unsurudur. Özel Sağlık Sigortalarında talep edilen teminatlara göre değişiklik göstermekle birlikte; SGK tarafından karşılanmayan sağlık hizmetlerini karşılamaktadır. Ayrıca özel hastaneler, tıp merkezleri, vakıf üniversite hastaneleri gibi ek ücretin talep edildiği durumlarda Özel Sağlık Sigortası teminatları doğrultusunda maddi ihtiyaçlar kapatılmaktadır.

Özel Sağlık Sigortası iki ana ürün hizmeti vermektedir.

Ayakta Tedavi Ürünü; Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumunun ek ücret çıkarttığı sağlık kurumlarında doğacak maddi ihtiyaçları karşılanır. Dolayısıyla talep edilen bu ürünün sağladığı teminatlar;

  1. Hekim Muayenesi
  2. Tanı amaçlı incelemeler: laboratuvar, görüntüleme ve modern teşhis yöntemleri gibi poliçede çeşitleri sunulabilmektedir.
  3. Yardımcı tıbbi malzemeler: koltuk değneği, oturma minderi gibi…
  4. Fizik Tedavi (Rehabilitasyon Merkezleri tarafından verilen hizmetleri de kapsamaktadır.)
  5. İlaç

Ayakta tedavi poliçesinde sunulan hizmetlere çoğu sigorta şirketi tarafından teminatlardan faydalanmaya dair limit getirilebilmektedir. Ayrıca Özel Sağlık Sigortası poliçesi oluştururken tek başına ayakta tedavi ürünü satın alınamamakta; “Yatarak Tedavi Ürünü” ile birlikte satın alınabilmektedir.

Yatarak Tedavi Ürünü; Herhangi bir ameliyat geçirmiş veya ameliyat geçirmeksizin hastanede yatarak yapılacak olan tedavilerin belli kısmını teminat olarak sunmakta olan Özel Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Ürünü; vatandaşların tedavi gördüğü süre boyunca oluşacak maddi ihtiyacı karşılamaktadır. Buna göre sağladığı teminatlar;

  1. Sigorta poliçesinde yer alan sigortalı ve sigorta şirketi arasında belirlenen şartlara göre oda ve yemek masrafları
  2. Refakatçi masrafları: 16 yaşından küçük sigortalılar için sunulan bir teminattır.
  3. Ambulans hizmetleri: hekim tarafından hastanın sağlık durumu göz önünde bulundurulur. gerekliliği görülen bu teminat sigorta ettiren kişi tarafından sigorta şirketine sunulması gereken bilgileri arasındadır.
  4. Suni uzuv:
  5. Organ ve Doku Nakli: Sigorta şirketi tarafından önceden onaylanan bu teminatta; Özel Sağlık Sigortası teminat kapsamına giren organlar böbrek, pankreas, karaciğer, kalp ve akciğerdir.
  6. Yatış işlemi gerçekleştirilmesi adına yapılan tetkikler teminat altındadır.
  7. Yatış süresi boyunca gerçekleştirilen tedavi; amaçlı testler, kemoterapi veya radyotepi ile fizik tedavi gibi sunulan tedavi türleri kapsam dahilindedir.
  8. Tedavinin ilerleyişine göre gerek duyulması halinde ilave doktorun muayene ücreti gibi doğacak maddi ihtiyacı karşılamaktadır.
  9. Doğum veya hamilelik masrafları: poliçe ekinde belirlenen programda belli bir limite kadar kullandırılan teminattır.
  10. Ameliyathane, yoğun bakım üniteleri gibi kullanılan hastane hizmetleri ve tedavi yöntemleri karşılanan teminatlardandır.
YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

sperrmüll abholung berlin

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

Güncel Para gelişmelerine ulaşmak için bildirimleri aktif edin.    Kabul et Hayır