• AMERIKAN DOLARI
  16,6959
  % -0,03
 • € EURO
  17,4955
  % -0,25
 • £ POUND
  20,3063
  % -0,33
 • ¥ YUAN
  2,4940
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3159
  % -3,09
 • ALTIN (TL/GR)
  968,99
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  340689,230
  % 1,79
 • BIST 100
  2.405,36
  % 0,14

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? makalemizde; Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu kapsamında 28 Mart 2001 tarihinde oluşturulmuştur. İlk emeklilik planı ise 27 Ekim 2003 tarihinde gerçekleştirilerek faaliyete başlanmıştır. Bu Bireysel Emeklilik Sistemi vatandaşların aktif çalışma yaşamları süresince tasarruf yaparak emeklilik dönemlerinde hayat standartlarını korumaya yönelik tamamlayıcı sigorta türüdür. Gönüllü katılımın esas olduğu bu emeklilik sisteminde devlet desteği bulunmaktadır. Devlet her ay yatırılan katkı payı tutarının %25’i oranında destek sağlamaktadır.

Zorunlu Sosyal Güvenlik Sisteminin yerine tercih edilebilecek alternatif bir sitem değildir. Bireysel Emeklilik Sistemine kayıt olan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığı emekli maaşının yanında ek gelir sağlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Aktif çalışan ve bir sigorta güvencesinde bulunan vatandaşların dışında hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan ve 18 yaşını dolduran vatandaşlar, emeklilik dönemi için yatırım yapmak adına Bireysel Emeklilik Sistemine başvuracaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi aslında vatandaşların birikim yapmasını sağlamaktadır. Şöyle ki Bireysel Emeklilik Sistemi,  özel sigorta şirketlerinde belirlenen mevzuata göre kayıt alınan bir sistemdir. Bu mevzuatta vatandaşlar katkı payı tutarını, emeklilik planı ve fonları belirleyerek istenilen zamanda katkı payı ödemesi yapabilir, ödemeye önceden belirlenen dönemlerde ara verilebilir ve aranın ardından yeniden başlanacaktır.

18 yaşını doldurmuş bir vatandaş Bireysel Emeklilik Sistemine birden fazla hem bireysel hem gruba bağlı bireysel sözleşme yoluyla aynı ve farklı sigorta şirketinde kaydolabilir. Aynı şekilde kendi üzerine kayıtlı bireysel emeklilik sistemi sözleşmesi bir başkasına devredilemez. Ancak başka biri adına bireysel emeklilik sistemine katkı payı ödemesi yapacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemine kabul yaşı asgari 18’dir. Bu nedenle sisteme erken giriş yapan vatandaşlar uzun yıllar sistemde katkı paylarını ödeyerek kaldıkça emeklilik birikimleri de o kadar yüksek olmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Güvenilirliği

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin vatandaşların güvenerek uygulaması ve şeffaf bir uygulama olması için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Emeklilik Gözetim Merkezi ve diğer bağımsız denetim şirketlerinin gözetimi ve kontrolü altındadır. Bu denetlemeler aslında bireysel emeklilik sisteminin vatandaşlara sunduğu geniş hakların suiistimalini engellemek adına önem arz etmektedir

Bireysel Emeklilik Sistemindeki Kesintiler

 1. Giriş Aidatı Kesintisi: Bireysel Emeklilik Sistemi hizmeti veren sigorta şirketleri sisteme giriş yapıldığı an; sistem giriş aidatı almaktadır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz birden fazla Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesi imzalanması halinde; yalnızca ilk sözleşmeden giriş aidatı alınır. Giriş aidatı sözleşmenin ilk 5 yılında tahsil edilen bir kesintidir. Her yıl için kesinti yapılan tutar aylık yatırılan asgari katkı payının %8,5 oranını aşmayacak şekilde belirlenmektedir.
 2. Yönetim Gider Kesintisi: Bu kesinti emeklilik sistemine girilen şirketten şirkete değişmektedir. Yine sözleşmenin ilk 5 yılında yapılabilecek kesinti yatırılan katkı paylarındaki birikimlerden alacaktır. Giriş aidatı kesintisi ile birlikte %8,5 oranını aşmayacak bir kesinti uygulanır.
 3. Fon Toplam Gider Kesintisi: Vatandaşın Bireysel Emeklilik Sistemi ile sağladığı birikimin üzerinden değil, parasının değerlenmesi için sigorta şirketi tarafından belirlenen fonların üzerinden yapılan kesintidir. Parayı kullandıkları fonların kategorisine göre değişiklik gösteren kesinti tutarı ortalama olarak; yıllık %1,09 ile %2.28 arasında değişiklik göstermektedir. Bu kesinti de sözleşmenin geçerli olduğu ilk 5 yılı kapsamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Katkı Payı

Bireysel Emeklilik Sistemine kaydolan vatandaşlar adına belirlenen asgari katkı payı emeklilik planına göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında azami katkı payı tutarı sigortalı tarafından belirlenebilmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi Katkı Payları ise sigorta şirketleri ile yapılan anlaşmaya göre; aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık ödemeler ile kredi kartı ödeme yapabilirecektir. Ya da otomatik ödeme talimatıyla gerçekleştirecektir.

Ayrıca vatandaşların istediği an Bireysel Emeklilik Sisteminden cayma hakları saklıdır. Bu caymalar esnasında cayma farkı da sigorta şirketleri tarafından kesinti olarak sunulacaktır. Ayrıca devletin verdiği katkı payı tutarının %25 oranındaki destek priminden yararlanmaları ise vatandaşların sistemde kalış sürelerine göre değişmektedir.

 • Bireysel Emeklilik Sisteminde 3 yıl kalan vatandaş %15,
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde 6 yıl kalan vatandaş %35,
 • Sisteminde 10 yıl kalan vatandaş %60,
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde emeklilik hakkını kazanma; maluliyet halinde olan vatandaş %100 oranında devlet destek primini kullanacaktır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde emekli olma hakkını ise sisteme en az on yıl önce giriş yapmış olmanız e 56 yaşını doldurmanız gerekmektedir. 56 yaşını dolduran Bireysel Emeklilik Sistemi müşterileri istediği takdirde katkı payı ödemeye devam eder. Birikimlerini bu sayede artıracaktır. Bunun yanında Bireysel Emeklilik Sistemine kayıt oldukları sigorta şirketleri ile emekli maaşı düzeninde birikimlerini her ay düzenli olarak isteyebilme hakları vardır.

Vatandaşların Bireysel Emeklilik Sistemi; hesaplarında birikim yaptıkları meblağları sigorta şirketinden hem birikim tutarlarının hem de devlet katkısı tutarlarının bir kısmı veya tamamını defaten ödeme talebi saklıdır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

sperrmüll abholung berlin

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

Güncel Para gelişmelerine ulaşmak için bildirimleri aktif edin.    Kabul et Hayır