• AMERIKAN DOLARI
  31,1971
  % -0,03
 • € EURO
  33,8814
  % -0,03
 • £ POUND
  39,5898
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,3373
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3397
  % 0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  2.040,35
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  1896560,705
  % 7,38
 • BIST 100
  9.062,36
  % -1,28

Kredi Notunun İhtiyaç Kredisi Almaya Etkisi Nedir?

Kredi Notunun İhtiyaç Kredisi Almaya Etkisi Nedir?

Kredi Notunun İhtiyaç Kredisi Almaya Etkisi, kredi veya kredi kartı başvurularının değerlendirmesi sırasında büyük bir faktördür. Bir bakıma kredi notu demek finansal geçmişinizin tamamı olarak açıklanabilir. Söz konusu kredi notu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tüm finans kurumlarının düzenli bilgi göndererek hesaplanır. Kredi notunun doğru hesaplanması için gerekli veriler ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks tarafından hesaplanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu 1955 yılında dokuz ortak ile kurulmuş özel bir şirkettir. Bu şirketin yapmış olduğu en önemli faaliyet olan kredi notunu hesaplamanın yanında, kişilerin risk raporlarını düzenleyerek, kredi bilgilerini derlemiştir. Bu veriler bankalar ile düzenli olarak paylaşılmaktadır.

Notu Düşük Kişiler Ne Yapmalı?

Kredi Notunun İhtiyaç Kredisi Almaya Etkisi, bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmek için sağlamanız gereken en alt koşulu ifade etmektedir. Notu aslında bir banka için ne kadar güvenilir bir müşteri olup olmadığınızı ifade eder. Kredi notu düşük olan kişiler, bankalara başvuru yaptıklarında olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirler. Bankalar, kredi veya kredi kartı verirken öncelikli olarak Findeks kredi notunu dikkate alırlar. Fakat bazı durumlarda kredi notu düşük olan müşterilere ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmaktadır. En az riskli grupta almak her zaman kredinin onaylanacağı anlamına gelmeyeceği gibi en riskli grupta yer almak da her zaman kredinin reddedileceği anlamına gelmez.

Kredi notu Findeks risk gruplarına göre yapılan değerlendirmelerle belirlenmektedir. Ayrıca bu sistem içerisinde 5 grup vardır. Fakat müşterilerin risk gruplarına göre belirlenmesi, müşterilerin başvurularına bankaların hızlı bir şekilde cevap vermesini sağlar. Öncelikle 5 risk grubuna ve bunların ne anlama geldiğine bakalım.

Kredi Notu Puan Tablosu

1-699: En Riskli,

700-1099: Orta Riskli,

1100-1499: Az Riskli,

1500-1699: İyi,

1700-1900: Çok İyi

Eğer Kredi Notunuz Çok İyi ise…

En hızlı ve düşük faizli krediler “Çok İyi” grubunda yer alan kişilere verilecektir. Kredi notunu yükselterek ihtiyaç kredisi alımında şansını artırmak isteyen müşteriler; kredi notunu yükseltmek için ödemelerini zamanında yapmalı, asgari tutar yerine tamamını ödemeye dikkat etmelidir. Ayrıca ödemeleri otomatik ödemeye almak; vadesiz hesap açtırma ve bu hesapta para girdi-çıktısı yapmak, banka hesabınızda toplu para birikimi yapmaktır. Kredi kartı limitlerini minimumda tutmak kredi notunu yükseltmekte etkili olan parametrelerdir.

Kamu bankaları ve üst ödeme limitinin düşük tutulduğu bankalardan kredi notu düşük olmasına rağmen ihtiyaç kredisi alımı yapılabilmektedir. Aynı zamanda gösterilen kefilin durumuna göre kredi notu düşük olan müşteriler ihtiyaç kredisi alabilmektedir.

YORUMLAR YAZ