• AMERIKAN DOLARI
  13,6419
  % 1,41
 • € EURO
  15,4939
  % 0,94
 • £ POUND
  18,5457
  % 1,03
 • ¥ YUAN
  2,1473
  % 1,35
 • РУБ RUBLE
  0,1778
  % 0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  796,48
  % 1,34
 • BITCOIN/TL
  570231,264
  % -0,50
 • BIST 100
  %

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Devlet tarafından motorlu araç sahipleri için yaptırılması zorunlu tutulan, üç farklı konuda teminat sağlayan, araç sahibi ve doğacak zararlara karşı güvenceye alan sigorta türüdür. Zorunlu Trafik Sigortası yaptırılmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır.

Trafik polisi tarafından sigortası bulunmayan araçların tespiti yapılması halinde araç sahibine para cezası yazılmaktadır. 2020 yılı itibariyle Zorunlu Trafik Sigortası bulunmayan araçlara 132 TL ceza yapılmaktadır. Araç sahipleri tarafından cezanın yazıldığı ilk 15 gün içerisinde ödenmesi halinde ceza tutarı üzerinden %25 indirim uygulanır. Zorunlu Trafik Sigortasının bulunmadığı araçların trafik polislerince tespitinin ardından araç bağlanır ve çekilir. Belli bir süre araçtan men edilebilir. Bu durumda çekici ve otopark ücretini ödemekte araç sahibine düşmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlandırması

Zorunlu Trafik Sigortasını özel sigorta şirketleri yapmaktadır. Bu nedenle her teminata uygulanan prim tutarlarının birbirinden oldukça farklı tutarlarda olmasından dolayı araç sahipleri tarafından şikayet konusu edilmekteydi. Doğan farklılıklardan dolayı zorunlu trafik sigortasının prim tutarını aracın türü (binek, ticari vs.), yaşı, markası ile aracın ruhsatta kayıtlı olduğu il ve geçmişe yönelik hasar basamağı etkilemektedir. 2017 yılı itibariyle Türkiye genelinde zorunlu araç sigortalarına tavan fiyat uygulaması getirilmiştir.

Aracın ruhsatta kayıtlı olduğu il tavan fiyatı belirlenirken %6 oranında etkilidir. İllere göre en yüksek artış oranı İstanbul, Ankara, İzmir’dir. Şuan geçerli olan tavan fiyatı Hazine ve Maliye Bakanlığı 13 Mayıs 2020’de “Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarife Uygulaması Hakkında Yönetmelik Değişikliği” ile belirlenmiştir. Bu yönetmeliğe ve hasar basamaklarına göre belirlenen tavan fiyatları şu şekildedir;

Tabloda geçerli olan fiyatlandırmada Ankara fiyatları; Kocaeli ve Bursa’da da geçerlidir. İzmir tavan fiyatları ise Yalova, Erzurum ve Kayseri illeri için geçerlidir.

Hasarsızlık indirim oranı Zorunlu Trafik Sigortasında da bulunmaktadır. Yıllık poliçe süresince hiçbir hasar bildirimi yapılmayan araçlarda ilk sene sonunda %10 prim indirime gidilir. Ve seneden seneye indirim oranı artırılarak azami %20 oranında indirim kazanılabilir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Sağladığı Teminatlar

 1. Araç ve Kaza Başına Maddi Hasar Teminatı: Verilen hasara göre karşı tarafa ödenecek olan maddi zararın karşılandığı teminattır. Kusurlu olunan kazada maddi zararlar teminata dahildir.
 2. Kişi ve Kaza Başına Sağlık Giderleri Teminatı: Kişinin trafik kazasında kendisi veya karşı tarafa verilen bedeni zararların teminat altına alınmasıdır. Bu teminatın fiyatı araçta bulunan kişi sayısına ve araç tipine göre teminat değişmektedir.
 3. Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm Teminatı: Kişinin kaza sonucunda vefat etmesi sebebiyle geride kalan kişilerin, vefat eden kişinin desteğinden yoksun kalmaması adına vefat edenin yakınlarına ödenecek tazminat teminatıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminatlarına Dahil Edilmeyen Durumlar

 1. Kaza esnasında hasar alan kişilerin yanlarında bulunan bagaj veya çantaların gördüğü hasarlar teminat dışında kalmaktadır.
 2. Aracın herhangi bir yarışa katıldığı durumlarda karışılan kaza veya hasarlar teminat dışındadır.
 3. Terör eylemlerinden dolayı araçlarda ortaya çıkabilecek zararların yanında araç sahibinin de eyleme karışması durumunda teminat dışında kalır.
 4. Dolaylı sebeplerden dolaylı oluşan hasarlar veya manevi tazminat talepleri teminat dışındadır.

sperrmüll abholung berlin