• AMERIKAN DOLARI
  32,5320
  % 0,21
 • € EURO
  34,6850
  % 0,15
 • £ POUND
  40,6429
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  4,4914
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3485
  % 0,50
 • ALTIN (TL/GR)
  2.490,05
  % 0,18
 • BITCOIN/TL
  2060586,750
  % 0,52
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

İhtiyaç Kredisi Çekerken Gerekli Belgeler

İhtiyaç Kredisi Çekerken Gerekli Belgeler

Bankalar, müşterileri tarafından en fazla tercih edilen kredi çeşidi olan ihtiyaç kredisini çekerken gerekli belgelerin sunulmasını istemektedir. İhtiyaç kredisi çekerken gerekli belgelerini hazırlayan kişiler; tatile gitmek için, yeni bir ev almak için ya da eğitimleri için bankaların kredilerine başvurmaktadır. Ayrıca bankalar ise kredi başvuru sahiplerinden, ihtiyaç kredisi şartlarını yerine getirmesini talep etmektedir.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Bankalar tarafından göz önünde bulundurulan ihtiyaç kredisi şartlarından en önemlisi kredi başvuru sahibi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.

Kayıtlı bir mesleğe sahip olmalıdır.

Daha önceki kredi veya kredi kartıyla ilgili ödemelerinin düzenli olarak ödenmiş olmalıdır. Yani yeterli kredi notunun olması gerekmektedir.

Aynı zamanda devam eden başka bir kredi söz konusu ise toplam borçlarının tüm gelirine oranı dengeli olmalıdır. Bankanın talep etmesi durumunda ise bu geliri resmi bir şekilde belgeleyebilmek gerekmektedir. Söz konusu gelir beyanı bankalar tarafından, ihtiyaç kredisi çekerken gerekli belgeler arasında istenmektedir. Bunun için de bankaların yeterli gördüğü sürece sigortalı olarak çalışılmış olunmalıdır.

Artık bazı bankalar artık kefil istemese de yine de gerekli görülen durumlarda kefil istenebiliyor. Ayrıca kefil istenmesi durumunda; kefil olacak kişiden eş rızası istenir. Belirtilen şartların sağlanması durumunda ihtiyaç kredisinden faydalanmak için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Çekerken Gerekli Belgeler Nelerdir Ve Neden Gereklidir?

 1. Başvuru Formu: Aşağıda belirtilen belgelerle birlikte ilgili bankanın başvuru formu doldurulmalıdır.
 2. C. Kimlik Kartı/ Sürücü Belgesi veya Pasaport: Tüm resmi işlemlerin olmazsa olmazı kimlik kartı gerekli belgelerden bir tanesidir. Yabancı uyruklular ise pasaport veya oturma izni belgesiyle müracaat edebilmektedir.
 3. Son 3 aya ait İkametgâh Belgesi ya da Fatura; Sabit adresin belirlenip kayıtlara geçmesi için talep edilmektedir.
 4. Gelir Belgesi: İhtiyaç kredisi başvurusu için tüm bankalar düzenli gelir kriterini göz önüne almaktadır. Kişinin çalışma durumuna göre ise talep edilen gelir belgesinin türü değişkenlik göstermektedir. Gelir durumuna göre talep edilecek belgeler aşağıda belirtilmiştir;
 • Ücretli Çalışanlar İçin; son aya ait bordro ya da çalışılan firmadan alınabilecek gelir yazısı, özel sektör çalışanlarında SGK dökümü.
 • Emekliler İçin; SGK tarafından düzenlenen kimlik belgesi, emekli aylığı tahsis belgesi/emekli hesabı cüzdanı.
 • Kira Geliri Sahipleri İçin; Kirası alınan gayrimenkulün tapusu ve kira kontratı.
 • Şahıs Şirketi Sahipleri ve Sermaye Şirketi Ortakları İçin: Yıllık gelir vergisi beyannamesi ile son yıla ait vergi levhası.
 • Çiftçiler İçin: Çiftçilik belgesi.

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Bankalar tarafından istenilen ihtiyaç kredisi için gerekli belgelerin; tüm şartların sağlanması durumunda ihtiyaç kredisinden faydalanmak mümkündür. Yine de her bankanın kredi faiz oranları birbirinden farklı olur. Bu oranları en iyi seviyelerde tutan bankalar daha fazla tercih edilmektedir. Bu nedenle kredi çekerken dikkat edilmesi gereken durumlardan en önemlisi, kişi, kendisine en uygun ödeme seçeneklerini sunan ve düşük faiz oranlı kredi veren bankaları tercih etmelidir.

YORUMLAR YAZ