• AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • ALTIN (TL/GR)
  987,78
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  357273,745
  % -0,47
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Findeks Kredi Notu, özellikle bankadan kredi vs. almak isteyenler için çok büyük önem taşıyor. Çünkü finansal kuruluşlar bu nota çok fazla önem veriyorlar.

Özellikle bankalardan kredi gibi bir hizmet almak isteyen birçok kişi, şartsız koşulsuz istediğini alabileceğini düşünebiliyor. Ancak tabii ki bu işlemler o kadar basit değil. Kredi gibi işlemlerde müşterilerin karşısına Findeks Kredi Notu çıkıyor. Bu not sayesinde finansal kuruluşlar müşterilere verecekleri hizmetleri vs. belirleyebiliyorlar.

İşte bu yüzden özellikle bir banka müşterisi olmak isteyen kişiler için kredi notunun önemi çok fazla. Kredi notunun tam olarak ne olduğunu ve nasıl öğrenildiğini merak etmeniz oldukça doğal. Eğer bu tür soruların cevaplarını merak ediyorsanız, yazımızın devamında kafanızdaki soruları biraz olsun giderebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nedir ?

Findeks Kredi Notu, bankalar için bir referans notu olarak tanımlanabilir. Bu not sayesinde bankalar, müşterilere verecekleri hizmetleri düzenleyebilirler. Kredi notu, daha önce bankalardan kullandığınız kredi kartı ve kredilerin geçmiş verileri baz alınarak oluşturulur.

Yani kredi kartınızın borçlarını ödeme düzeninize göre veya bir kredi aldıysanız kredinin taksitlerini ödeme düzeninize göre kredi notunuz belirlenir. Bu kredi notu sayesinde bankalar geçmişteki borç ödeme alışkanlıklarınız hakkında vs. bilgi sahibi olabilirler.

Tabii ki kredi notu belirleme kriterinde sadece borç ödeme bulunmaz. Kredi notu, kredi kullanım yoğunluğu dahil birçok kriter baz alınarak oluşturulur. Bu not, özellikle bir bankadan kredi veya kredi kartı almak için çok önemlidir. Örneğin, kredi notunuz düşükse bankalar size verecekleri kredi kartı limitini düşük tutabilirler.

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

Findeks Kredi Notu, hangi bankadan hizmet almak isterseniz isteyin çok önemlidir. Çünkü bu not, bankaların müşterilere verecekleri hizmeti belirler. Bankalar müşterilere bir kredi kartı veya kredi verirken ilk olarak bu nota bakar.

İşte bu yüzden özellikle bankadan herhangi bir kredi vs. almak isteyenler için kredi notu çok önemlidir. Bu not sayesinde bankalar kişilere verecekleri maksimum kredi miktarını belirleyebilirler. Ayrıca kredi notu çok düşük olanlar bankalardan hiç kredi bile alamayabilirler.

Üstelik kredi notu düşük olanlar bankalardan kredi kartları da alamayabilirler. Kısacası, bir bankadan kredi veya kredi kartı almak isteyenler için kredi notunun önemi oldukça fazla. Çünkü bankalardan alacağınız kredi kartlarının limitleri bile bu nottan fazlasıyla etkilenebilir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu internet üzerinden hızlıca öğrenebilirsiniz. Özellikle bankalardan bir hizmet almadan önce kredi notunuzu öğrenmek isteyebilirsiniz. Ayrıca eğer daha önce hiçbir banka müşterisi olmadıysanız, kredi notunuzu merak etmeniz oldukça doğal. Kredi notunuzu öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

 • Kredi notunuzu öğrenmek için ilk olarak buraya tıklayarak Findeks’e giriş yapmanız gerekiyor. Eğer bir üyeliğiniz yoksa, buraya tıklayarak yeni üyelik oluşturabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra sol taraftaki “Sık Kullanılanlar” kısmından ‘Findeks Kredi Notu’ seçeneğine tıklamalısınız.
 • Sonrasında karşınıza gelen ekranda ‘Kendi Kredi Notum’ veya ‘Diğer Kişi Kredi Notu’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
 • Bu seçeneklerden birisini seçtikten sonra karşınızdaki ekranda bulunan kısımları isteğinize göre işaretleyerek ve gerekli alanları doldurarak ‘Devam’ butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Ardından açılan ekranda bir ödeme türü seçmelisiniz. Seçtiğiniz ödeme türüne göre karşınıza doldurulması gereken bazı alanlar gelebilir. Eğer karşınızda doldurulması gereken alanlar varsa, gerekli alanları doldurarak ‘Ödemeyi Gerçekleştir’ butonuna tıklamalısınız
 • Ödemeyi başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Yükseltme

Findeks Kredi Notu yükseltme işlemi aslında genel olarak basit bir mantıkla çalışıyor. Bankalarla aranız ne kadar iyiyse, kredi notunuz o kadar yüksek olacaktır. Yani bankalara olan borcunuzu ne kadar geciktirirseniz, kredi notunuz o kadar düşecektir.

Bu yüzden kredi notunuzu yükseltmek için borçlarınızı son ödeme tarihini geçirmeden ödemeniz vs. yeterli olacaktır. Genel olarak borçlarınızı düzenli ödediğiniz sürece kredi notunuz yükselecek veya zaten yüksekse sabit kalacaktır.

Findeks Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir ?

Kredi notunun 1 ayda maksimum yaklaşık 300 puan yükselebileceğini söylememiz pek yanlış olmaz. Bu yükselme, mevcut kredi notunuza göre değişiklik gösteriyor. Mevcut kredi notunuz ne kadar düşükse, 1 ayda olabilecek maksimum not yükselmesi de o kadar düşük oluyor.

Bu yükselme, genel olarak maksimum 200-300 puan aralığında değişiklik gösteriyor. Uzun lafın kısası, mevcut kredi notunuz ne kadar düşükse, kredi notunuzu yükseltmek o kadar zor oluyor. Ancak siz uzun süre boyunca kredi notu hesaplamasındaki kriterlere dikkat ederek hareket ederseniz, kredi notunuz zamanla yükselecektir.

Rahat Kredi Veren Özel Şirketler Firmalar

Aşağıdaki konu Türkiye Cumhuriyeti devletinin bankaları veya özel bankalardan alamadığımız kredileri başka yerden alabilmemizi sağlayan bir kuruluş. Kredi veren özel şirketler ile firmalar iletişime geçerek gerekli olan bütün durumlarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bireysel ve ticari olarak yapılan anlaşmalar sonucunda verilen borçlarla ilgili genel düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler sonucunda her zaman önemli ürünlerin kontrol edilmesi gerekir. Kredilerini bankalardan alamayan kişiler bu gibi durumlarda kredi veren özel şirketler ile iletişime geçebilir. Bu şirketlerin

İlgili İçerik

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu hesaplanırken borç durumu gibi birçok kriter dikkate alınıyor. Bu kriterlerin başında tabii ki kredili ürün ödeme alışkanlıkları geliyor. Yani borçlarını düzenli olarak ödeyenlerin kredi notlarının genel olarak yüksek olacağını söylememiz pek yanlış olmaz. Kredi notu hesaplanırken dikkate alınan kriterler genel olarak aşağıdaki şekilde oluşuyor.

Findeks Kredi Notu Hesaplama

Kredi Borçlarının Ödenme Düzeni

Kredili ürünlerin ödeme alışkanlıkları kredi notunuza %45 etki ediyor. Yani kredi notunuzun %45’ini kredi ürünlerinin borçlarını ödeme düzeniniz oluşturuyor. Kredili ürünleriniz varsa ve bu ürünlerin borçlarını ne kadar düzenli bir şekilde ödüyorsanız bu durum sizin için o kadar iyi. Bu yüzden ödemelerinizin son ödeme tarihlerini geçirmemeniz oldukça önemli.

Hesaplar ve Borç Durumu

Kullandığınız banka hesapları ve borç durumları kredi notunuza %32 etki ediyor. Olumlu ve olumsuz şekilde kapanmış kredileriniz bu hesaplamaya dahil ediliyor. Ayrıca limitler göz önünde bulunarak teminatlı veya teminatsız borç bakiyenizde yine bu hesaplamanın içerisinde yer alıyor.

Kredi Kullanım Sıklığı

Kredi kullanım sıklığı kişilerin kredi notuna %18 etki ediyor. Findeks’e göre, borçlarını düzenli ödeyerek kredi kullanan kişiler, az kredi kullanan veya hiç kullanmayan kişilere göre daha avantajlı olabiliyorlar.

Yeni Kredili Ürünler

Yeni kredili ürünler, Findeks Kredi Notu hesaplamasının %5’ini oluşturuyor. Yani yakın zamanda aldığınız krediler vs. kredi notunuza az da olsa etki ediyor. Kredi notuna göre henüz ödeme düzeni belli olmasa bile yakın zamanda alınan krediler kişilerin risklilik oranını arttırıyor.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.