• AMERIKAN DOLARI
  18,6365
  % -0,02
 • € EURO
  19,3127
  % 0,16
 • £ POUND
  22,3475
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  2,6031
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3107
  % 0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  1.049,06
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  313868,717
  % 4,03
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi, mesken tipi gayrimenkul sahibi olmak isteyen ancak bu konuda finansman desteğine ihtiyaç duyan alıcıların başvurduğu kredi türüdür. Kirada oturmak yerine oturduğu evi satın almak isteyen müşteriler için özel sektör ve kamu bankaları tarafından mortgage sistemi dışında da devam eden bir kredi türüdür. Her evin Mortgage Kredisinde karşılığı olmasa da bankaların uygun görmesi halinde konut kredisi kullandırabilir. Mortgage Sistemi ve verilen kredi hakkında daha detaylı bilgi almak için “Mortgage Nedir?” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Mortgage Nedir?

Kısaca mortgage sisteminin ne olduğundan bahsedeceksek konut edindirme finansmanı diyebiliriz. Türkçe anlam karşılığı olarak tutulu satış, ipotekli satış yada rehinli satış anlamına gelen Mortgage sisteminin çalışma prensibi; satın alınmak istenen bir malın güvence olarak gösterilerek, bu sistemi sunan finans kuruluşları tarafından ödünç alınan parayla sayın alınması ve bu paranın belirlenen vade süresince geri ödemesinin yapılmasına dayalıdır. Tutulu satış veya rehinli satış anlamına gelen mortgage genellikle taşınmaz satın

İlgili İçerik

Özel sektör bankaları ve kamu bankaları tarafından sağlanan konut kredisi seçeneği, akrabalık ilişkisi bulunan kişilerden konut alımı yapmak isteyen müşterilere sunulamamaktadır. Ancak bu durumda finansman desteğini “Bireysel Finansman Kredileri” kapsamında karşılamaya çalışmaktadır. Ancak Bireysel Finansman Kredisi seçeneği, Konut Kredisi kadar kârlı olamaz. Çünkü bankalar tarafından alımı yapılacak konuta cüzi bir peşinatla konut kredisi sağlanmaktadır. Peşinat değeri gayrimenkul değerlendirme uzmanları tarafından belirlenen ev değerinin %20’si olarak belirlenmiştir. Buna göre bankalar müşterilerine almak istedikleri evin değerinin %80’i oranında finansal destek sağlamaktadır.

Mortgage Sistemi kadar geniş vade dönemi sunmasa da vade süresi özel sektör bankaları ve kamu bankalarında genel olarak 5 – 10 yıl arasında değişmektedir. Uzun bir ödeme dönemi olduğu için bankalar kredinin vade süresi boyunca sabit bir faiz oranı ile işlem gerçekleştirmektedir. Her kredi türünde olduğu gibi Konut Kredisi masraf kalemlerinden olan bankanın belirlediği faiz oranları, komisyon tutarı, konut sigortası (deprem sigortası, yangın sigortası vb.) tutarı gibi ekstra ücretleri değerlendirmeye alarak krediye başvuracağı banka belirlenmelidir. Buna göre en kârlı konut kredisini görmek için konut kredisi sorgulamalarınızı en ucuz krediyi bul sekmemizden yapabilirsiniz.

Konut kredisine uygun olan hangisidir?

Konut Kredisi hizmeti ile başvurulan evlerin olmazsa olmaz aranan şartı kat mülkiyetine sahip olmasıdır. Eğer alınmak istenen ev inşaat halinde ya da projeden ise o zaman kat irtifakı tapusu şartı koşulmaktadır. Kat irtifakı tapusunun yanında mutlaka Yapı Kullanma İzin Belgesi bilirkişiler tarafından ev denetlenmesi sırasında talep edilmektedir.

Bir diğer şart ise almak istenen konutun tapu da niteliği mesken olarak geçmesi gerekliliğidir. Tapu niteliğinde depo, arsa, dükkan olarak belirtilen yapılara bankalar konut kredisi desteği vermemektedir. Çünkü bu yapılar kredi vermeye uygun bir kanun ve yönetmelikte bulunmamaktadır.

Gayrimenkul değerlendirme uzmanları bankalar tarafından evin değerlendirmesini gerçekleştirmektedir. Evin minimum %80 oranında inşaatının tamamlanmış olması aranan ilk koşuldur. Bunun dışında gayrimenkul değerlendirme uzmanının yazdığı rapor da evin değerini de geçirmektedir. Buna göre bankalar kredi meblağsını belirlemektedir.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı
 • Başvuru Formu doldurarak istenen vade ayı, kredi tutarı hakkında ön belirtme yapılır.
 • Çalışma durumuna göre gelir belgesi bankalar tarafından talep edilmektedir,
 • Satın alınmak istenen konutun noter onaylı tapu belgesi fotokopisi ve tapuda istenen şartların sağlanması gerekmektedir.
 • Şubece talep edilebilecek diğer belgelerin (sigorta, yapı kullanma izin belgesi vb.)hazırlanması gerekmektedir.

Hem özel sektör bankaları hem kamu bankaları, yapılan Konut Kredisi başvuruların da başvuru sahibinin gelir düzeyi ve kredi notuna göre onay vermektedir.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.