• AMERIKAN DOLARI
  18,6574
  % 0,05
 • € EURO
  19,2747
  % 0,06
 • £ POUND
  22,3012
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  2,6086
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3065
  % 0,28
 • ALTIN (TL/GR)
  1.047,99
  % 0,04
 • BITCOIN/TL
  306817,615
  % 1,51
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Ev almak adına duyulan finans ihtiyacını karşılamak adına müşteriler bankalara konut kredisi için başvurmaktadır. Ev almak için en mantıklı yöntem olan bu kredi türünde dikkat edilmesi gereken unsur düşük tutulan faiz oranı dışında ortaya çıkan masraf kalemleridir. Tüm kredilerde ortak masraf kalemlerinden dosya masrafı, krediye uygulanan faiz oranı, bireysel hayat sigortası, kredi tahsis ücreti dışında da konut kredisi masrafları bulunmaktadır. Bu masraflar; taşınmaz rehin ücreti, ekspertiz ücreti ve DASK ile Konut Sigortasıdır. Uygulanacak masraflar Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen kredi yasası ile kararlaştırılmıştır.

Konut Kredisi Dosya Masrafı

Konut kredilerinde dosya masrafı kamu veya özel sektör bankalarında 500-2.000 TL arasında değişen tutarlarda sabit olarak alınabilir. Sabit bir tutar olarak uygulanmadığı zaman ise kredi tutarı üzerinden oranlandırılmaktadır. Örneğin 100.000 TL olarak verilen kredi tutarında %1 olarak belirlenen dosya masrafı tutarı müşterilere 1000 TL olarak yansımaktadır. Kredi dosya masrafı talep edilmeyen kredilerde bazı bankalar alamadığı ücreti faiz oranını artırarak elde etmektedir. Bu yansıtmayı erken fark edebilmek adına tüm bankaların Konut Kredisi seçeneğini karşılaştırmak gerekmektedir. Bu karşılaştırmayı en ucuz krediyi bul sekmemizden yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Tahsis Ücreti

Tahsis ücreti Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen orana göre kullandırılan kredinin %0,5’ini geçemez. Bankalar bazı durumlarda kredi tahsis ücretini başka isimler ile daha fazla bir oranda talep edebilir. Kredi tahsis ücreti yerine; kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi adlandırmalar altında bir ücret alması BDDK tarafından belirlenen kredi yasasına uygun değildir.

Konut Kredisi Ekspertiz Masrafları

Gayrimenkul değerlendirme uzmanları bankalar tarafından evin değerlendirmesini gerçekleştirmektedir. Alınacak evin proje kapsamında ya da sıfır daire olup olmaması önemli değildir. Bankalar anlaşmış olduğu ekspertiz firmaları ile daha ucuz bir masraf yansıtması gerçekleştirebilir. Her bankanın talep ettiği ekspertiz ücretlerinde en ucuzu 500 TL olarak karşımıza çıkan ekspertiz masraflarında ortalama yansıtılan ücret 900 – 1100 TL arasındadır. Bankalar konut kredisi ile alınacak evin değerini belirlemek için Sermaye Piyasası Kurumunun (SPK) lisanslı bağımsız ekspertiz kuruluşları ile çalışmaktadırlar. Bu kuruluşların ücreti krediyi kullanacak olan tüketici tarafından karşılanmaktadır.

Taşınmaz Rehin Ücreti

Konut kredisinde talep edilen bu rehin ücretleri alınmak istenen evin üzerine vade süresi boyunca bankanın koymuş olduğu ipotek için tahsil ettiği ücrettir. Müşteriler tarafından itirazı söz konusu olan masraf kalemi, Tüketici Hakem Heyetine geri alımı için başvurulan bir konu başlığıdır. Yasal düzenlemeler ile bankalar konut kredilerini sigorta firmaları veya avukatlar aracılığı ile verdiği için üçüncü kişilere yaptırılan işlemlerde taşınmaz rehin ücreti geri ödenmez. Bu taşınmaz ipotek rehin ücreti kamu ve özel sektör bankalarında 110 – 250 TL arasında değiştirmektedir. Bu değerin farklılığı ipotek yapılacak gayrimenkulün değerine göre değişmektedir.

DASK ve Konut Sigortası

Bankaların konut alımı için vereceği Konut Kredisinde zorunlu olarak sigorta talep etmektedir. Bu sigortayı konut kredisi masraf kalemi olarak görmekteyiz. Sigorta ücretini etkileyen en önemli etken sigorta ettirilecek evin metrekare değeridir. Konut Kaskosu firmaları ile Doğal Afet Sigorta Kurumu (DASK) arasındaki en büyük fark ücretlendirmedir.  Ücretlendirmeler kapsadığı içeriğe göre ve işlemi yapan özel sigorta acentasına göre farklılık göstermektedir. DASK bu konuda konut kaskosu yapan özel sigorta acentalarına göre daha uygun olup 133 TL’den başlamaktadır. Yıllık olarak alınan bu ücretlerde özel sigorta acentaları ise yaklaşık 260 TL’yi bulmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.