• AMERIKAN DOLARI
  16,7021
  % -0,02
 • € EURO
  17,5059
  % -0,25
 • £ POUND
  20,3010
  % -0,36
 • ¥ YUAN
  2,4937
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3159
  % -3,09
 • ALTIN (TL/GR)
  968,85
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  340773,159
  % 1,67
 • BIST 100
  2.405,36
  % 0,14

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortasının karşılamadığı teminatları içine alan ve sigortalının karşılaşabileceği tüm risklere karşı güvence veren bir sigorta çeşididir. Özel sigorta şirketleri tarafından verilen Kasko Sigortası Nedir? hizmeti, sigortalılarının hasar poliçelerinde yer alan teminat maddelerine göre hasarın kısmi veya tamamını karşılamaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortasının da prim ücretinin belirlenmesindeki hususlar Kasko Sigortasında da geçerlidir. Zorunlu Trafik Sigortaları hakkında daha detaylı bilgi almak için “Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz Kasko sigortasının prim tutarı hesaplanırken aracın ruhsata kayıtlı olduğu il, araç sahibinin kaza geçmişi dikkat edilen etkenlerdir. Genel anlamda zorunlu trafik sigortaları teminat dışı kalan özellikle manevi tazminatları karşıladığı gibi kasko sigortası araca gelen maddi zararları teminat altına almaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Devlet tarafından motorlu araç sahipleri için yaptırılması zorunlu tutulan, üç farklı konuda teminat sağlayan, araç sahibi ve doğacak zararlara karşı güvenceye alan sigorta türüdür. Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? yaptırılmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Trafik polisi tarafından sigortası bulunmayan araçların tespiti yapılması halinde araç sahibine para cezası yazılmaktadır. 2020 yılı itibariyle Zorunlu Trafik Sigortası bulunmayan araçlara 132 TL ceza yapılmaktadır. Araç sahipleri tarafından cezanın yazıldığı ilk 15 gün içerisinde ödenmesi halinde

İlgili İçerik

Kasko Sigortası Nedir? Hasarsızlık Durumu

Kasko sigortasının geçerlilik süresi 1 yıldır. Bundan dolayı kasko Sigortasının geçerli olduğu bir yıl boyunca kazaya karışmayan araçlarda sigorta şirketleri hasarsızlık indirimine gitmektedir. Ayrıca bir yıl içerisinde oluşan kazalardaki hasar tutarı kasko; tarafından karşılanması talep edilmediği sürece hasarsızlık indiriminden faydalanılabilir. İlk sene kasko sigortası yaptırdıktan sonra aynı şirket tarafından yenilenen kasko sigortalarında %30 oranında indirime gidilmektedir. Her yıl %10’luk artış oranıyla azami %60’a varan indirim uygulanabilmektedir. Kasko sigortasının sunmuş olduğu teminatların talebine göre şekillenen poliçe Türkiye’de geçerli olduğu gibi yurt dışında da geçerli olabilmektedir.

Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası poliçesi hangi acente ile yapıldıysa o acentenin poliçe numarası; hasar tarihi, hasarın detayı ve hasar miktarının belirtildiği belgeler ile sigorta sahibinin telefon bilgisi, kaza tespit tutanağı ve alkol raporu sigorta acentesi tarafından talep edilen belgelerdir. Ayrıca bu belgeler dışında ifade tutanakları, görgü tespit tutanağı, hasara ait fotoğraflar ile oto hasarının giderilmesi için oto servisinin adresi ve telefon numarası gerekmektedir.

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko sigortası çeşitlerinin de temelini oluşturan kasko sigortası teminatları; ana teminatlar ve ek teminatlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Ana teminatlar sigortalının poliçede bulunmasını her zaman talep ettiği talimatlar olup, ek teminatlar ile güvenliğini artırabilmektedir. Buna göre kasko sigortasının ana teminatları;

 • Çarpma: Trafikte veya park halinde başka bir aracın çarpması durumunda kasko sigortası bu zararı karşılamayı ana teminat olarak sunmaktadır.
 • Çarpışma: Kaza esnasında doğan maddi hasardan doğan masraflar kasko sigortası ana teminatı kapsamındadır.
 • Çalınma veya çalınmaya teşebbüs edilmesi: Aracın tamamının yada araç parçalarının çalınması durumunda maddi kayıp kasko ana teminatındadır.
 • Yanma
 • Ferdi Teminatlar: Yaralanma veya hastalık halinde sigortalı ve sigortalıya eşlik eden aileden birini teminat kapsamına almaktadır.

Önemli bir diğer husus ise; aracın üzerinde fabrika çıkış standart donanımının dışında herhangi bir sonradan ilave edilen aksesuar veya ses, iletişim ve görüntü cihazları poliçede ek olarak belirtilmelidir.

Kasko sigortası ek teminatları ise sigorta çeşitlerinde sunulan ürünlerin teminat genişliğini sağlamaktadır. Buna göre kasko sigortası ek teminatları şunlardır;

 • Yurtdışında araçta meydana gelen hasarlar ek bir poliçe ödemesine tabiidir. Dolayısıyla bu durumda kasko yalnızca Türkiye’de geçerli olmaktan çıkmaktadır.
 • Grev, halk hareketi gibi eylemlerde yetkililerin veya eylemcilerin; müdahalesi sonucunda doğan zararların dışında terör gruplarının verdiği zararlar ek teminat kapsamındadır.
 • Deprem dışında, sel, fırtına, çığ düşmesi gibi doğal afetler sonucunda araca verecek maddi zarar ek teminata dahil edilmiştir.

Kasko Sigortası kapsamı dışında kalan haller ise;

 • Aracın ehliyet sahibi olmayan iri tarafından kullanılarak doğurulan maddi hasarları kapsam dışındadır.
 • Ayrıca alkol, uyuşturucu vb. maddeler etkisinde araç kullanımından doğan kazalardaki hasar poliçe kapsamında ödenmez.
 • Aracın kullanımından doğan zararlar yani periyodik bakımının yapılmamasından kaynaklanan maddi hasarlar kasko sigortası tarafından karşılanmaz.

Kasko Sigortası Çeşitleri

1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Türkiye Sigorta Birliği; “Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartlarına” göre 4 farklı kasko sigortası ürünü sunulmaktadır. Kasko sigortasının yukarıda belirttiğimiz teminatlarına göre sunulan ürünler aşağıdaki gibidir;

 1. Dar Kasko Sigortası: Kasko Sigortasının ana teminatlarının belli bir kısmının içerik olarak sunulacaktır. Bu kasko sigortası; çeşidi diğer kasko sigorta çeşitlerine göre daha uygun poliçe fiyatı sunmaktadır.
 2. Kasko Sigortası: Kasko Sigortasının ana teminatlarının tamamının içeriğe dahil edildiği sigorta çeşididir.
 3. Genişletilmiş Kasko Sigortası: Kasko Sigortası ana teminatları; genel şartlarda belirlenen ek sözleşme ile teminat kapsamına alınan risk faktörlerinin bazılarının yer aldığı sigorta türüdür. Genel anlamda piyasadaki yaptırılan kasko sigortası çeşidi genişletilmiş kasko sigortasıdır.
 4. Tam Kasko Sigortası: ana teminat ve ek teminatların tamamının teminat olarak gösterildiği ürün çeşididir.

Kasko poliçesi satın alımı sırasında kasko sigortası alınır. Sonuç olarak Alıcının hangi teminat grubuna göre kasko sigortası çeşidi aldığını poliçede bildirmesi önemlidir.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

sperrmüll abholung berlin

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

Güncel Para gelişmelerine ulaşmak için bildirimleri aktif edin.    Kabul et Hayır