• AMERIKAN DOLARI
  18,6547
  % 0,01
 • € EURO
  19,3081
  % 0,19
 • £ POUND
  22,3430
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,6074
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3107
  % 0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  1.049,02
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  314237,690
  % 3,99
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi, 1970 yılında kabul edilmiş 1319 numaralı Emlak Vergisi Kanunu ile belirlenmiş Türk Vergi Sisteminin bir parçasıdır. Diğer vergi türlerinden farklı yönleri vardır. Vergi dairesinin talep edeceği vergi miktarının belirlenmesi yani tarh ve tahakkuk süreci farklı işlemektedir. Bu fark kişilerin sahip olduğu ve vergiye yükümlülüğü bindirilen arsa, bina veya ev gibi gayrimenkullerin farklı değerlerinden kaynaklanmaktadır. Gayrimenkulün değerine göre vergi değeri değişen bu tutar diğer vergi türleri gibi her vatandaştan aynı kesinti ile alınmamaktadır.

Emlak vergisi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan bina ve arazi taşınmazlarından talep edilen servet vergisidir. Servet vergisi ise kapsamlarına göre “Genel Servet Vergisi” ve “Özel Servet Vergisi” olarak ikiye ayrılmakta olup Emlak Vergisi, “Özel Servet Vergisi” sayılmaktadır.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Özel Servet Vergisi sayılan Emlak Vergisi  “Bina Vergisi” ve “Arazi Vergisi” olarak ikiye ayrılmaktadır. Bina vergisi kapsamında Mesken (Konut) ve iş yeri adına vergi talep edilmektedir. Arazi vergisi kapsamında ise Arazi ve Arsa adına vergi talep edilmektedir. Aşağıdaki tabloda talep edilen vergilerin oranları belirtilmektedir:

Emlak vergisi hesaplamalarında dikkat edilen husus; vergilendirmeye tabii tutulan gayrimenkulün hangi il sınırları içinde yer aldığı, gayrimenkulün hangi tür olduğu (konut, iş yeri, arsa, arazi), asgari rayiç (Pazar) değeridir. Rayiç değeri gayrimenkulün o günün piyasasındaki alım – satım değeridir. Arz talep dengesine, bulunduğu semt, ilçe, mahalle, sokak, ulaşım, manzara gibi unsurların dışında piyasa koşullarına göre rayiç bedeli hesaplaması yapılır.

Emlak Vergisi Oranları

Emlak Vergisi Ödemesi

Emlak vergisine dahil edilen mal varlığına sahip olan mükelleflerin bu ödeme süreci Emlak Vergisi Kanunun 30. Maddesine göre belirlenmiştir. Bu maddeye göre emlak vergisi yılda iki eşit taksitle vadelendirilmiştir. İlk taksit için ödeme yılın ilk yarısı ikinci çeyreğinde yani Mart – Nisan – Mayıs aylarında belirlenmişken, ikinci taksit ise ikinci yarı ikinci çeyrek olarak yani Ekim – Kasım – Aralık ayları belirlenmiştir. 2020 yılı için Covid-19 hastalığı ile yaşanan pandemi sürecinde ödeme ertelemesi yapılması hakkı verilmiştir. Ancak olağan durumlarda emlak vergisi ödemesinin geciktirilmesi halinde gecikme zammı işletilmeye başlanmaktadır.

Emlak vergisi ödemeleri mükellefleri tarafından gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye yapılmaktadır. Eğer ödemesi yapılacak gayrimenkul, mükellefin ikamet ettiğinin dışında bir şehirde bulunuyorsa o gayrimenkulün ödemesi tüm belediyelerden yapılabilmektedir. Emlak vergisi ödemeleri direkt olarak belediye tahsilat veznelerinden yapılabileceği gibi PTT, özel sektör bankacılığı veya kamu bankası kanalıyla da yapılabilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.