• AMERIKAN DOLARI
  18,6562
  % 0,05
 • € EURO
  19,2816
  % 0,03
 • £ POUND
  22,2899
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  2,6042
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3062
  % 0,21
 • ALTIN (TL/GR)
  1.048,55
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  307033,480
  % 1,51
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Turizm Kredisi Nedir? Turizm Sektörüne Verilen Destek Kredileri Nedir?

Turizm Kredisi Nedir? Turizm Sektörüne Verilen Destek Kredileri Nedir?

Bacasız Sanayi olarak ülkemizde ülke ekonomisine ciddi katkıları olan turizm sektörünün gelişimi ve desteklenmesi her alanda önemlidir. Hem yaz hem kış turizmi açısından çeşitlilik gösteren turizm sektörü ülkemizin doğal zenginliğini akıllıca kullanabilmektedir. Denize kıyısı olan bölgelerimizde yaz turizmi gelişmişken, kırsal turizmde ise dağ ve ova evleri ile bir yenilik olarak tarım turizmi yapılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda otel ya da daha küçük işletme olan motel, apart, hostel, pansiyon işletmeciliği de önem kazanan bir sektör haline gelmiştir.

Bu işletmelerin kurulabilmesi için gerek devlet bankaları gerek özel bankalar bireysel başvuru ile turizm kredileri vererek sektöre destek olurlar. Bunun dışında devletin KOSGEB ve TKDK gibi kurumları ile işletmecilere sunmuş olduğu destekler vardır.

Bankalardan Turizm Kredisi Nasıl Alınır?

Yazımızda bahsettiğimiz bankalardan talep edilen turizm kredilerine işletme sahipleri tarafından direkt olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Banka yetkilileri tarafından yapılan incelemelerle işletme sahibinin kredi kullanıp kullanamayacağına karar verilir. Devlet bankaları veya özel bankalardan başvuru yapan müşterilerin turizm kredisi çekmeye uygun görülmesinin ardından her bankada farklılık gösteren vade ve faiz oranına göre bir sözleşme imzalanmaktadır. Burada işletme sahibinin kredi başvurusunun onay alıp almayacağını belirleyen ana faktör kredi notu ve gelir durumudur.

Bankalardan Alınan Turizm Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Turizm sektörüne destek olma amaçlı kolaylık sağlamaya çalışan bankalar “turizm destekli kredi paketleri” açıklamaktadırlar. Sunulan bu paketlerde belli başlı konularda benzerlik bulunsa da ciddi farklılıklar gösteren kalemler yer almaktadır. Bundan dolayı işletme sahiplerinin kendilerine ve imkanlarına en uygun olan bankayla anlaşma yapmaları lehlerine olacaktır. Turizm destekli kredi paketlerinde bankaların işletme sahiplerine sunmuş olduğu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. İşletme sahipleri yeni bir yatırım projesi ile başvuru da bulunduğu taktirde bankalarına ödemelerini azami olarak 2 yıl boyunca erteleyebilmekte ve vade seçeneğini 7 yıla kadar uzatabilmektedir.
 2. İşletme sahiplerinin kredilerini aydan aya ödeme yapma zorunluluğu yoktur. Banka ile belirlenen 3 aylık, 6 aylık yada senelik vadelerle ödeme yapılabilmektedir. Esnek vade sistemi sayesinde işletme sahipleri zor durumda kalmamış olur.
 3. Bankaların sunduğu kredilerdeki faiz oranları ise sektörden sektöre ciddi farklılıklar göstermekte olduğu için işletme sahibi kişiler banka şubelerine giderek öğrenebilirler.

Devlet Destekli Turizm Kredileri

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve KOSGEB ile TKDK gibi başkanlıklar bu sektörde hizmet veren işletme sahiplerine veya işletme sahibi olmak isteyen vatandaşlara ciddi destekler sağlamaktadır. KOSGEB kelime anlamı olarak Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Bu anlamdan da anlaşılacağı gibi bu kurum girişimcileri desteklemek ve yeni girişimcileri teşvik amacı ile kurulmuştur. TKDK ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumudur. Avrupa birliğine uyum sürecinde 2007 yılında faaliyete girmiş belirlenen illere maddi destek sağlayan kurumdur. Aralarında Balıkesir, Çanakkale, Erzurum, Manisa, Mersin, Ordu gibi pek çok bölgeden ve sektörden 42 il belirlenmiştir. Bahsettiğimiz bu kurumlar işletme sahipleri KOBİ’lere, seyahat acentelerine ve turizm alanında yer alan birçok iş koluna destek kredisi sağlamaktadır. KOBİ olarak adlandırılan “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler” 250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık hasılatı ve mali bilançosu 40.000.000 TL aşmayan işletmelerdir. Büyük işletmelerden ziyade KOBİ’lere verilen destek daha önemlidir.

KOSGEB Turizm Destek Kredisi Başvuru Şartları

 1. KOSGEB Turizm Destek Kredisi almak isteyen işletmeciler KOBİ statüsünde bulunmalıdır.
 2. KOBİ’ler bağlı oldukları meslek odalarına kesinlikle kayıtlı olması gerekmektedir.
 3. KOSGEB’e Turizm Destek Kredisi başvurusu sırasında işletme sahibinin hazırlamış olduğu iş planını sunması gerekmektedir.
 4. KOSGEB aracılığı ile işletme sahiplerine verilen hibe ve faizsiz turizm kredisi imkanından yararlanmak için en önemli şart Geleneksel Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Bu eğitimi alabilmek için işletme sahipleri il ve ilçe KOSGEB şubelerine yaptığı başvuru yeterlidir. Başvurular sonucunda yapılacak olan sınavdan geçerli bir not alınması halinde işletme sahipleri Geleneksel Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmayı hak eder

Turizm Destek Kredisi hangi işletmelere verilir?

 • TÜRSAB üyesi A grubu işletme belgesi sahibi olan seyahat acentalarına verilmektedir. TÜRSAB: Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), 28 Eylül 1972 tarihinde “Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu” uyarınca kurulmuş olan bir meslek birliğidir.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tur operatörü niteliğinin bulunduğu tespit edilen A grubu belgeli seyahat acentalarına,
 • Kültür, sanat, eğlence gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve var olan işletmelerini büyütmek isteyen işletme sahipleri de KOSGEB’e başvurmaları durumunda turizm kredisine başvurabilirler.
 • T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işletme ruhsatı sahibi olan ticari hava taşıma işletmeciliği yapmaya yetkin ve Türkiye’ye yurt dışından yolcu taşıyan Türkiye’de merkezi bulunan özel havayolu firmalarına verilmektedir.

KOSGEB kendisine destek başvurusu sırasında sunulan projelerde onayladıklarına 60.000 TL’ye kadar hibe teşvik kredileri ile desteklenmektedir. Devlet tarafından kırsal turizm yatırımlarında ise TKDK tarafından %70’e varan hibe desteği sağlanabilmektedir. Bu iki kurumdan konaklama alanına işletme kuracak olan girişimciler veya işletme sahibi olan girişimciler kredi başvurularını yapmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.