• AMERIKAN DOLARI
  18,6356
  % -0,03
 • € EURO
  19,3061
  % 0,16
 • £ POUND
  22,3429
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  2,6055
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3107
  % 0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  1.049,34
  % 0,17
 • BITCOIN/TL
  313813,571
  % 4,07
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Ticari Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Ticari Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Ticari Kredi Çeşitleri bankalar tarafından işletme sahiplerine yönelik sunulan kurumsal kredi çeşitlerinden biridir. Nitelik açısından Nakdi ve gayrinakdi olarak iki ana başlıkta incelenmiştir. Bu Ticari krediler bankaların kurumsal müşterilerine sunduğu seçeneklerden biridir.

Nakdi Krediler ile Gayri Nakdi Kredilerin Farkı

Nakdi Krediler ile Gayri Nakdi Kredileri birbirinden ayıran en önemli özellik; bankanın müşterilerine karşılığında nakit ödeme yapmasıdır.  Ayrıca Nakdi Kredilerde bankalar müşterilerine ihtiyaçları doğrultusunda nakit olarak sunduğu finansman desteğini belirlediği vade süresi içerisinde faiziyle birlikte geri ödemesini talep etmektedir.

Gayri nakdi kredilerde ise bankalar müşterilerine doğrudan nakit olarak finansman desteği sağlamamaktadır. Ancak müşterilerinin bankalara sağlayacağını beyan ettiği bir konudaki taahhütüne dayanarak bankanın karşı tarafa taahhütte bulunmasıdır.

Nakdi Krediler

Tüketici/İhtiyaç Kredileri ve Ticari Krediler nakdi kredi çeşitleridir. Bu yazımızda yalnızca ticari kredileri çeşitlendireceğimiz için tüketici/ihtiyaç kredileri hakkında daha detaylı bilgi almak için “İhtiyaç kredisi nedir? Nasıl Alınır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Tüketici kredisi veya bireysel ihtiyaç kredisi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisi, bankaların çoğunlukla düşük faiz oranlı kampanyaları ile duyuruya çıktıkları bir kredi türüdür. İhtiyaçlara en hızlı cevap veren kredi olması nedeniyle çok kullanılmaktadır. Son yıllarda kredi türleri arasında en çok tercih edilen ve başvurusu yapılan kredi türü olarak ihtiyaç kredisi gösterilmektedir. Bu krediler kısa vadeli olup teminat gösterilmeden çekilebilen  bireysel krediler kapsamında yer almaktadır. İhtiyaçlar çeşitli kategorilere ayrıldığı için ihtiyaç kredisinde de çeşitli

İlgili İçerik

Ticari krediler ise kamu ve özel sektör bankaları tarafından firmalara sağlanmaktadırlar. En çok tercih edilen Borçlu Cari Hesap (BCH – Rotatif) Kredi ve Spot Kredi seçenekleri dışında; Kredili Mevduat Kredisi, Dövize Endeksli Kredi, Altın Kredisi, Döviz Kredisi, Açık Kredi, Teminatlı Ticari Krediler, Aylık Vadeli Kredi Çeşitleri, İştira – İskonto Kredisi, Taşıt Kredisi, KOBİ Destek Kredisi, Şoför Destek Kredileri gibi çeşitleri vardır. Dolayısıyla Plaka ve Hat alımlarında Şoförlere destek sağlayan “Şoför Destek Kredileri Nelerdir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımızda nakdi kredi türümüz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları

Şoför Destek Kredileri Nelerdir? Nasıl Alınır?

Şoför Destek Kredileri Nelerdir? Şehir içi, şehir dışı taşıma işi yapan, ticari taksi dolmuş ve minibüs işletmeleri faaliyetinde bulunur. Bundan dolayı, hat/plaka veya ticari araç/servis aracı alımlarında kamu ve özel bankalar tüketicilere destek olmak amacıyla kredi kullandırmaktadır. Her bankanın belirlediği politikaya göre isimlerinde çeşitlilik arz eden bu kredileri genel anlamda KOBİ / Ticaret Kredileri kategorisine almak mümkündür. Bankalar dışında KOSGEB’in bazı sektörlerde direkt olarak

İlgili İçerik

Aynı şekilde işletme sahipleri tarafından acil nakit ihtiyacını karşılamak adına çek ve senetleri işletime sokan bankaların vermiş olduğu İskonto Kredisi ve İştira Kredisi Nedir?” başlıklı yazımızda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine küçük ve orta ölçekli işletmeleri hem bağlı oldukları Esnaf ve Sanatkarlar Odaları hem kamu bankaları hem de KOSGEB gibi çok çeşitli destekleyici unsurları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise kamu ve özel sektör bankalarının sunduğu KOBİ kredisi hakkında toplu bilgiye KOBİ (Esnaf) kredisi nedir, nasıl alınır?” yazımızdan erişebilirsiniz.

İskonto Kredisi ve İştira Kredisi Nedir?

Ticari işletmeler tarafından sıklıkla kullanılan iskonto/iştira kredisi, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin vadesi gelmemiş olan senetlere karşılık nakit ihtiyacının karşılanabilmesi için sunulan bir bankacılık ürünüdür. Küçük ve orta ölçekli işletmeler(KOBİ) yatırım ve üretimlerini etkin bir şekilde devam ettirebilmek için her zaman nakte ihtiyaç duymaktadırlar.  İşletmeler mal ve hizmetlerinin karşılığında her zaman en güvenilir şekilde ödeme alamazlar. Yapmış oldukları satışa karşılık senet veya çek gibi risk faktörü yüksek yöntemlerle

İlgili İçerik
KOBİ (Esnaf) Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

KOBİ kredisine bakmadan önce KOBİ’nin ne olduğunu açıklamak gerekmektedir. KOBİ açılımı ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerdir. Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri kapsamaktadır. Bu işletmelerin genel anlamdaki özelliklerini şöyle sıralayabiliriz; Mikro İşletmeler: Yıllık net satış hasılatı veya gelir bilançosu 3.000.000 TL’nin altında kalan ve bünyesinde 10 kişiden az eleman istihdam eden işletmelerdir. Küçük İşletmeler: Yıllık net satış hasılatı veya gelir bilançosu 3

İlgili İçerik

Rotatif – Borçlu Cari Hesap (BCH) Kredisi ve Spot Kredisi Nedir?

Rotatif Kredisi, ticaret amaçlı kullanılan nakdi kredilerde en temel ticari kredi türüdür.  Ticari müşterilerin kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılama amacıyla hizmet sunan bir kredidir. Çoğu kalemi kredi kullanıldığı esnada müşteri ile banka arasında belirtilmiştir. Ayrıca bu kredi türünde vade süresi 12 ay ile 18 arasında değişmektedir. Bu vade süresi boyunca işletme sahibi ile banka arasında anlaşmaya varılan limitler kullanılmaktadır. Bundan dolayı klasik bir kredide aylık vadelere yansıtılan faiz oranı dönem sonuna yansıtılmıştır. Ancak faiz oranları değişkenlik gösterebilir. Bundan dolayı işletme sahiplerinden gerekli görülmesi dahilinde ipotekle kullanımı talep edilebilir. Bundan dolayı yalnızca TL üzerinden kullanılan bir kredidir.

Dolayısıyla Spot Kredisi ise daha çok büyük ölçekli firmalar tarafından kullanılan kısa vadede kapatılan kredi türüdür. Fakat yine firmaların acil nakit ihtiyaçları için sunulan kredi hizmetidir. Vadesi gelindiğinde tek seferde ödemesi mümkün olunan kredi türüdür. Ayrıca Rotatif kredi türü gibi vade süresi gelen Spot kredisinin sonunda faiz oranı yansıtılmaktadır.

Gayri Nakdi Krediler

Bireysel müşteriler tarafından kullanılan bir kredi türü değildir. Ayrıca şirketler için kullanılan bu kredi türünde; ticareti yapılan mal veya hizmetin alışverişinin hızlı ve kesintisiz yapılması için bankalar tarafından şirketlere sunulan hizmetlerden biridir. Ayrıca peşin bir ticaret yapmayan firmaların girmiş olduğu riski kendi kârını da düşünerek koruma altına almaya çalışan bankalar gayri nakdi limitlerini müşterileri için sunmaktadır. Bankalar kendi kârlarını, verecekleri gayri nakdi kredi ürünlerinden aldıkları komisyon, faiz ya da masraf şeklinde sağlarlar. Dolayısıyla Teminat Mektubu, Doğrudan Borçlanma Sistemi (DBS), Akreditif, TL / YP Teminat Mektubu gibi hizmetler ile karşımıza çıkmaktadır.

Akreditif

Ayrıca uluslararası ticaret yapan firmalara sunulan gayri nakdi ürünlerin başında akreditif gelmektedir. Nitekim akreditif sisteminin sunduğu hizmette satıcı firmanın güvencesi baz alınmıştır. Bundan dolayı, satıcı firmanın ülkesinde bulunan banka ile alıcı firmanın ülkesinde bulunan banka arasında yapılan protokol ile ithalatçı firmanın bankasına ihracatçı firmanın bankası ödemeyi taahhüt etmektedir.

Yine bankaların müşterileri adına teminat verdiği bir diğer gayri nakdi sistem olarak Doğrudan Borçlanma Sistemi (DBS) karşımıza çıkmaktadır. Son olarak, mal alımı yapacak firmaya bankanın sağladığı teminat ile malı satacak kişinin sağlanan teminata uygun olarak ticaretini yapması durumudur. Firmalar ödemelerini bankaya yapar, banka da satıcı firmaya kendi kâr payını aldıktan sonra ödemeyi gerçekleştirir. Böylelikle satıcı tarafın güvencesi sağlanmış olur.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.