• AMERIKAN DOLARI
  18,6404
  % -0,01
 • € EURO
  19,3132
  % 0,25
 • £ POUND
  22,3576
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  2,6054
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3107
  % 0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  1.049,30
  % 0,16
 • BITCOIN/TL
  313806,564
  % 3,65
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt Kredisi Nedir?

Gelişen dünyada insanların da değişen ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlardan göre son dönem olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri de arabadır. Hem özel ihtiyaç olarak görünen hem de ticari olarak ihtiyaç duyulan araçların yüksek fiyatları da alımını zorlaştırmaktadır. Bu durumu taşıt kredisi opsiyonu sunarak araba almayı da kolaylaştıran bankalar olmuştur. Hem araba tutkunlarına, hem ihtiyacı olanlara hem de ticari faaliyet için araba almak isteyenlere kredi imkânı sunan bankalar, bu sayede müşterilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Fakat taşıt kredilerini kullanırken önemli birkaç ayrıntı bulunmaktadır. Bu ayrıntıların bilinmesi ve taşıt kredisi kullanacakların ona göre karar vermesi gerekmektedir.

Taşıt kredisinin Tekne Kredisi, 2. El Araç Kredisi, Motosiklet, Sıfır Kilometre Araç Kredisi ve Ticari Araç olarak farklı türleri bulunmaktadır. Tekne Kredisi, bazı bankalar tarafından ayrı bir kredi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine 48 ay vade süresi ile Su Ürünleri Kredisi, Denizcilik Kredisi, Yatırım Kredisi içinde verilen tekne kredisi çoğunlukla taşıt kredisi kategorisindedir.

Taşıt Kredisi Kullanma Koşulları

Kredi kullanırken gerekli koşullar sağlanmalıdır. Alınacak araç için ve kullanılacak kredi için koşullar sağlandığı sürece, herkes taşıt kredisini kullanabilir. Bankalar genellikle aracın tutarını kasko değerinin %70-80’ine kadar olan miktar için taşıt kredisi sağlamaktadır. Bu bankaların taşıt kredisindeki riski azaltmak amacıyla düzenlenmiş bir yoldur.

Taşıt kredilerinde en önemli durum vadelerdir. Bu kredi türlerinde maksimum kullandırılabilecek vade 60 ay olarak belirlenmiştir. Bazı bankalar tarafından verilen sıfır araç kredilerinde kefil istenmez, araç rehin altına alınır. İkinci el için de kredi müşterisine göre değişiklik gösterebilmektedir. Müşterinin kredi notu ve banka güven endeksine göre kefil istenebilir ve aracınız bu durumda rehin altına alınmak zorunda kalınmayabilir. Değişiklik gösteren prosedürler genelde müşterilerin alacağı arabaya, kredi skoruna, bankalarla arasında olan geçmiş işlemlere ve aylık gelire göre değişiklik gösterir. Bu yüzden banka araştırması yaparak işlemlerinize başlamanız yolunuzun ilk adımı için doğrudur.

Taşıt kredileri, bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Bankalar sunmuş olduğu düşük faiz oranları ile verdiği taşıt kredisinde aynı zamanda masraf indirimi uygulayarak müşterilerine cazip imkanlar sağlamaktadır. Taşıt kredisi hesaplama ise hemen hemen saniyeler süren bir işlem özelliğini taşıyor. En uygun faiz oranlarını öğrenmek ve en kârlı (ucuz) taşıt kredisini görmek için taşıt kredisi sorgulamanızı “en ucuz krediyi bul” sayfamızdan yapabilirsiniz. Bu avantajları sağlayan bankalar müşterilerinin taahhüt edilen ödeme koşullarına sadık kalmasını bekliyor.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.