• AMERIKAN DOLARI
  18,6394
  % -0,01
 • € EURO
  19,2983
  % 0,15
 • £ POUND
  22,3316
  % 0,19
 • ¥ YUAN
  2,6038
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3107
  % 0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  1.048,50
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  307379,680
  % 2,14
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Taşıt Kredisi Mi? İhtiyaç Kredisi Mi?

Taşıt Kredisi Mi? İhtiyaç Kredisi Mi?

Yeni araç sahibi olmak adına tüketicilerin bütçeleri her zaman yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda tüketiciler sıfır araç almak veya var olan araçlarını değiştirmek adına bankaların sunmuş olduğu taşıt kredisi seçeneklerine bakmaktadır. Ancak bankaların sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi seçeneği ile taşıt kredisi seçeneğinin karşılaştırılmasını yapan müşteriler bütçesine göre hangi kredi türünü kullanacağına karar vermektedir. Hangi kredi türüne karar verileceği, kredi türlerinin sunmuş olduğu avantajlar ve dezavantajlar bakılarak yapılmalıdır.

Taşıt Kredisi Avantajları ve Dezavantajları

Müşterilerin taşıt kredisi kullanacağı bankalar ile araba satıcıları arasında özel bir anlaşması yapılarak daha avantajlı kredi seçenekleri sunulmaktadır. Böyle bir anlaşma varsa, bankaların müşterilere sunacakları özel faiz oranları ile oldukça uygun fiyatlarda yeni bir araç satın alabilmektedirler. Bankalar tarafından talep edilen kasko zorunluluğunda müşteriler kaskonun kredi kullanacağı bankadan yaptırması durumunda, taşıt kredilerinde faiz indirimi de yapılabilmektedir. Taşıt kredisinde kredi kullandırma oranı aracın değerine göre bu bedelin en fazla %50’si ile %70‘i arasında kredi verilir. Bu oranda otomotiv firmalarının kendi finansmanları hariç tutulmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç kredisinden çok daha fazla meblağda kredi çekilebilmekte ve bu durum iyi bir avantaj sağlamaktadır.

Dezavantajına bakıldığında müşteriler taşıt kredisi sırasında peşinat sağlayamadığı dönemlerde bankalar kredisi çekilen araca ipotek koymaktadır. Bu ipotek taşıt kredisi ödemeleri bitmeden ortadan kaldıramamaktadır. Yani eğer müşteriler aracını satmak isterse öncelikle kredi ödemelerini bitirmesi gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Nedir?

Gelişen dünyada insanların da değişen ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlardan göre son dönem olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri de arabadır. Hem özel ihtiyaç olarak görünen hem de ticari olarak ihtiyaç duyulan araçların yüksek fiyatları da alımını zorlaştırmaktadır. Bu durumu taşıt kredisi opsiyonu sunarak araba almayı da kolaylaştıran bankalar olmuştur. Hem araba tutkunlarına, hem ihtiyacı olanlara hem de ticari faaliyet için araba almak isteyenlere kredi imkânı sunan bankalar, bu sayede müşterilerine büyük kolaylıklar

İlgili İçerik

İhtiyaç Kredisi Avantajları ve Dezavantajları

Tüm bankalarda bir seçenek olarak sunulmakta olan ihtiyaç kredisi türü aktif bir kredi türü olduğundan dolayı bankalar arasında rekabet ortamı vardır. Bu rekabete dayalı olarak dönem dönem yürütülen kampanyalarda oldukça düşük tutulan faiz oranları ile ihtiyaç kredisi seçeneği avantajlı gelmektedir. Aynı şekilde ihtiyaç kredisi seçeneğinde kasko zorunluluğu olmadığından bu bir masraf kalemi olarak karşımıza çıkmamaktadır. Bu iki kredi türünün kıyaslanması esnasında kredi masraflarının düşük çıkması açısından ihtiyaç kredisi türü daha avantajlı durmaktadır. Yine ihtiyaç kredisi talebinde, taşıt kredisinde talep edilen %30’luk peşinata ihtiyaç duyulmaması bir diğer avantaj faktörü olarak karşımıza çıkar. İkinci El Araç Taşıt Kredisinde bankaların dikkat ettiği araç yaşı ve cinsi durumuna ihtiyaç kredisinde dikkat edilmemektedir. Bu nedenle alınmak istenen ikinci el araçlarda ihtiyaç kredisi kullanımı bir avantaj olarak görülebilir.
İhtiyaç Kredisinin en büyük dezavantajı ise kredi başvurusu yapan müşterilerin kredi notu sorgulanması, gelir durumuna dikkat edilmesidir. Çünkü ihtiyaç kredisinde henüz alınmamış olduğundan dolayı alınmak istenen aracı ipotek veremeyen müşterilerin kredisinin onaylanma ihtimali düşmektedir. İhtiyaç Kredisinde büyük bir meblağda kredi çekmek isteyen müşterilerin taşıt kredisinde göre daha düşük miktarda kredi çıkma ihtimali vardır.Çünkü ihtiyaç kredilerinin en fazla vadesi 36 ay yani 3 yıldır. İstenen kredi tutarı ile vade sürecinde gelir durumu dengesi sağlanamazsa kredi verilmemektedir.

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Tüketici kredisi veya bireysel ihtiyaç kredisi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisi, bankaların çoğunlukla düşük faiz oranlı kampanyaları ile duyuruya çıktıkları bir kredi türüdür. İhtiyaçlara en hızlı cevap veren kredi olması nedeniyle çok kullanılmaktadır. Son yıllarda kredi türleri arasında en çok tercih edilen ve başvurusu yapılan kredi türü olarak ihtiyaç kredisi gösterilmektedir. Bu krediler kısa vadeli olup teminat gösterilmeden çekilebilen  bireysel krediler kapsamında yer almaktadır. İhtiyaçlar çeşitli kategorilere ayrıldığı için ihtiyaç kredisinde de çeşitli

İlgili İçerik

Kredilendirme Oranı

Bu kıyaslamada üzerinde durulması gereken noktalardan biri de kredilendirme oranıdır. Taşıt kredisi ve konut kredisi gibi kredilerde alınacak mala istinaden yukarıda bahsettiğimiz kredilendirme oranı uygulanmaktadır. Bu oran alınacak malın satış bedeli üzerinden belirlenir. Taşıt kredilerinde bu oran genellikle aracın satış bedelinin 100.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70, bu bedeli aşan kısmı içinse %50 oranındadır. Aracın satış bedelinin tamamını kredi ile karşılamayı düşünen müşteriler meblağ açısından problem yaşamıyor ve ihtiyaç kredisi şartlarını sağlıyorsa bu seçeneği kullanmaları daha mantıklı olacaktır.

Kampanyalar

Bankalar kimi zaman çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalar faiz indirimine yönelik olabileceği gibi taşıt kredisinde çeşitli araba markaları ile özel bir anlaşma yapabilmektedir. Araç almaya karar veren müşteriler bankaların taşıt kredisi kampanyalarına mutlaka göz atmalıdır.

Sigortalar

Karşılaştırma yaparken müşterilerin üstünde durması gereken noktalardan biri de sigortadır. İhtiyaç Kredisi masraf kalemlerinden biri olan sigorta, Taşıt kredisinde banka aracılığı ile kasko yaptırılması halinde faiz indirimi gibi olanaklar sunan bankalar bulunmaktadır.
Kullanılacak kredi miktarı, kredi için istenen vade süresi, kredi türüne göre çıkacak masraflar, kredi ödemesi yapılırken ödenecek faiz tutarı ve vergileri karşılaştırdıktan sonra almak istenilen kredinin avantajları ve dezavantajları karşılaştırmalıdır. Bu karşılaştırmanın sonunda müşteriler kendilerine en uygun kredi türüyle araç sahibi olabilirler.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.