• AMERIKAN DOLARI
  18,6501
  % 0,03
 • € EURO
  19,2723
  % -0,01
 • £ POUND
  22,2993
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  2,6050
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3062
  % 0,16
 • ALTIN (TL/GR)
  1.048,43
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  306927,362
  % 1,57
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Taşıt Kredisi Masrafları

Taşıt Kredisi Masrafları

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu kredi seçeneklerinde kredi ve dosya masrafları ile müşterilerinden ücret talep etmektedir. Ancak yapılan yasal düzenlemelerin ardından dosya masraflarının banka tarafından talebinin kaldırılmasından sonra farklı isimlerle bankalar yine bu ek masrafları da talep etmektedir. Tabi farklı bir masraf kalemi olan bu masrafların da iadesi hukuken söz konusu mümkün değildir. Taşıt kredisi seçeneğinde ise ek masraf kalemini sadece faizle sınırlı tutamayız. Bu yazımızda bahsettiğimiz ek masraflar binek ve hafif ticari olan araçlar için başvurulan taşıt kredisi masraflarıdır.

Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV)

Merkez Bankası tarafından belirlenmiş ve hem özel hem kamu bankalarında uygulanan bir vergi türüdür. Bu vergi oranını Merkez Bankası belirlemiştir. Çekilen taşıt kredisinin aylık faiz tutarının %5’i oranında belirlenmiştir. Taşıt kredisi ek maraflarından olan bu kalem devlet tarafından alınmaktadır.

Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Vergisi (KKDF)

Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu(KKDF),  Banka Sigorta Muamele Vergisi oranı ile aynı şekilde belirlenmiştir. İadesi söz konusu olmayan bir ek masraf kalemidir.

Hayat Sigortası Kesintisi

Bankalar neredeyse tüm kredi taleplerinde müşterilerinden hayat sigortası istemektedir. Taşıt kredisi ek masraflarından olan sigorta talebi yasal zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu durum bankanın kendisini güvence altına almak istemesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle taşıt kredisinde uzun vade kullanan müşterilerden bankalar hayat sigortası koşulunu ileri sürmektedir. Bu durumda müşterilerin itirazı karşısında bankalar kredi kullandırmayı reddetme yoluna gidebilmektedir. Hayat sigortası yapılan hallerde banka, olası vefat durumlarında, parayı sigorta şirketinden tahsil edebildiği için aslında borçlunun varisleri / ailelerini de güvenceye alan bir seçenektir.

Hayat sigortasının yanında özellikle taşıt kredisinde istenen ferdi kaza sigortası yalnızca kaza anındaki ölümlerde geçerli olduğu için bu sigortayı da kabul eden bankalar vardır.

Araç Kaskosu

Taşıt kaskosu yaptırmak isteyen müşteriler için sigorta şirketleri bir çok özelliği kapsayan kasko paketleri bulundurmaktadır. Bu kasko paketlerinde sigorta ücretini; aracın markası, modeli gibi özelliklerinin yanında sürücünün ehliyet süresi kaza geçmişi gibi bir çok etken etkilemektedir.

Ayrıca kaskosu bankalara kredi başvurusundan önce yapılan araçlar için taşıt kredilerinin faizleri, kaskosuz alınacak kredilere göre daha uygundur.

Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 10/B maddesine göre, “Sözleşmede açıkça belirtilmeden talep edilen dosya masraflarının iade edilebileceği” ifade edilmektedir. Bu ifadeye göre banka müşterilerinin ilk yapması gerek bu dosya masraflarının bedelini gösteren hesap ekstresini bankadan talep etmektir.

Ekstreye göre dosya masrafı iade talebi dilekçesini bankaların kendi örnek dilekçelerine göre doldurup ekstre ile birlikte bankaya verilmelidir. Banka tarafından işleme alınan kredi dosya masrafı iadesi dilekçesi onaylanırsa, iade tutarı banka hesabına geçerek işlem sonlanmaktadır.

Ancak dosya masrafı iadesi dilekçesi reddedilmesi halinde Tüketici Hakem Heyeti’ne gönderilen bir başka dilekçe ile bankadan masraf iadesi talebinde bulunulmaktadır. Değinilmesi gereken bir diğer husus ise; Taşıt kredisi dosya masrafının miktarına göre reddedilen dilekçelerde hangi Tüketici Hakem Heyetine başvurulacağı değişiklik göstermektedir. 2200 TL’nin altındaki dosya masrafında İlçe Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapan tüketiciler, 2200 – 3300 TL arasındaki dosya masraflarında ise İl Tüketici Hakem Heyetine, 3300 TL’nin üzerinde olan dosya masraflarında ise Tüketici Mahkemelerine başvurulmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.