• AMERIKAN DOLARI
  18,6729
  % 0,08
 • € EURO
  19,2849
  % 0,06
 • £ POUND
  22,2996
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  2,6083
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3065
  % 0,28
 • ALTIN (TL/GR)
  1.048,83
  % 0,12
 • /TL
  %
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Taşıt Kredisi Başvuru Süreci

Taşıt Kredisi Başvuru Süreci

Krediler, bankaların gelişen sektöründe müşterilerine sunmuş olduğu en önemli finansal hizmetler arasındadır. Bankalar çeşitli kampanyalarla araç, ev sahibi olmak isteyen müşterilerine düşük faiz ve çeşitliliği bulunan kolay ödeme yöntemleri ile kredi kullandırmaktadır. Kredi türlerinden biri olan taşıt kredisi hem taksit seçeneği ile araç sahibi olmak isteyen müşteriler için önemli bir seçenektir. Taşıt kredisi başvurusu için uygun olan ve kredi için gerekli olan belgeleri tamamlayan müşterilerimizin başvuru sürecini aşması gerekmektedir. Taşıt kredisi başvurusu için gerekli olan belgeleri öğrenmek için “Taşıt Kredisi Şartları” başlıklı yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Genel anlamda aynı prosedürler gerçekleşse de taşıt kredisi başvuru aşamaları, her bankaya göre bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Sıfır Araç Taşıt Kredisi ile İkinci El Araç Taşıt Kredisi alımı için gereken şartların birbirinden farklı olduğu gibi başvuru süreçleri de farklıdır. Satın alımı yapılmak istenen aracın durumuna göre kredi onay süreci değişiklik gösterir.
Gelişen bankacılık sektöründe kredi başvuru yapma seçenekleri gün geçtikçe kolaylaşmaktadır. Sıfır Araç Taşıt Kredisi veya İkinci El Taşıt Kredisi başvurusunu yapmak isteyen müşteriler sadece TC Kimlik Numarası ile yapılabilmektedir. Bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte ortalama 3 gün içinde olumlu veya olumsuz cevap alınmaktadır. Kredi başvurularının en önemli etkeni olan kredi notu veya bankalar ile müşterilik ilişkinizin sorunsuz olmasıdır. Ödemelerinizi aksatmadan yapıyor olmanız kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini artırmaktadır.

Kredi Onay Sürecini Etkileyen Faktörler

Taşıt kredisi onay sürecinde önemli etkenlerden biri de kullanacağınız aracın özellikleridir. Satın alınmak istenen aracın markası, binek veya ticari araç amaçlı kullanılacak oluşu, sıfır araç veya ikinci el araç olması taşıt kredisinin meblağını ve onayını etkilemektedir.

Taşıt kredisinin çıkmasını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle gelir belgesi, sıfır kilometre araç alımı için aracın faturası, ikinci el araç alımı için (10 yaşa kadar) aracın ruhsatı gibi taşıt kredisi alımı için gerekli belgelerin eksiksiz sağlanabilir olmasının yanı sıra, krediye başvuran müşterinin kredi notunun da yeterli düzeyde olması şartı aranmaktadır. Kredi notu incelemeleri sonucunda, kredi başvurusu onaylanan müşteriler kredilerini çekmek için bankaya davet edilirken, kredi başvurusu reddedilen müşteriler ise taşıt kredisi başvuru evraklarını almak için davet edilmektedir.

Taşıt kredisinin sonuçlanmasına etki eden en önemli faktör olan kredi puanı ise, müşterilerin bankalar ile geçmişlerini yansıtır. Yani geçmiş kredi ödemeleri, kredi kartları gibi farklı kalemler göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Krediye başvuran müşterinin durumunun farklılık göstermesinden dolayı, taşıt kredisi başvuru sürecinin sonuçlanma süresi değişiklik göstermektedir. Taşıt kredisi başvuru belgeleri arasında beyanı istenen fatura ya da araç ruhsatı gibi belgelerin tamamlanamaması, eksik beyan edilmesi ya da şüpheli olması durumlarında bankaların kredi onayı geri dönüş süresi uzayabilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.