• AMERIKAN DOLARI
  18,6555
  % 0,02
 • € EURO
  19,2823
  % 0,07
 • £ POUND
  22,3027
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  2,6047
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3062
  % 0,16
 • ALTIN (TL/GR)
  1.048,00
  % 0,05
 • BITCOIN/TL
  306927,668
  % 1,57
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Süt ve Süt ürünleri ile et üreticileri, işletmecileri ve bu sektörü besleyen diğer pozisyonlarda çalışmalar yürüten üreticileri bankalar her aşamalarında desteklemektedir. Tarım ve Çiftçi Kredileri ile hem özel sektör bankacılığı hem kamu bankacılığı üretici odaklı imkanlar sağlamaktadır. Devlet destekli kredi imkanları ile üreticiler düşük faiz oranları ve ertelenebilir vade seçenekleri sayesinde üretimlerini daha verimli yapabilmektedir. Tarım ve Ticaret Kredilerinde kullanım kapsamları bakımından işletme kredileri ve yatırım kredileri olarak ikiye ayırmak mümkündür. Yatırım Kredilerine “Hayvan Alım Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?”, “Besicilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?”, “Traktör Hibesi ve Kredisi Nedir?”, “Sözleşmeli Tarım Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?”  başlıklı yazılarımızda detaylandırma getirmiştik. Bu nedenle daha detaylı bilgi almak için yazılarımıza başvurabilirsiniz.

Hayvan Alım Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Hayvancılık Kredisi olarak da geçen hayvan alım kredisi, çiftçilik faaliyeti yapan üreticiler için bankaların yatırım kredileri grubunda yer almaktadır. Bankalar; devlet destekli yardımların yanında üreticilerin ve işletmecilerin hayvan alımı esnasında düştükleri finansal açığı kapatmaya çalışmaktadır. Daha geniş bir sınıflandırma ile “Tarım Kredisi” ürünlerinden biri olan hayvan alım kredilerini kamu ve özel sektör bankaları sunmaktadır. Kamu Bankalarından Hayvan Alım Kredisi Alma Devlet destekli kurumlarla yaptıkları protokoller gereği üreticiye

İlgili İçerik
Besicilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Özel Sektör Bankacılığı ile Kamu Bankalarının Tarım Kredisi ürünlerinden biri olan besicilik kredisi farklı isimlerle adlandırılmaktadır. “Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi”, “Küçükbaş Süt Hayvancılığı ve Besicilik Kredisi”,  “Hayvansal Üretim Kredileri”, “Hayvancılık Kredileri”, “Hayvancılık Yatırım Kredileri”, “Hayvan İşletme Kredisi”, “Çiftçi Kredisi” gibi adlandırmalarla besicilik kredisi hizmeti çoğu banka tarafından sağlanmaktadır. Bankaların destekleyici oranlarda tuttuğu faiz ve vade tutarlarının yanında devlet tarafından desteklenen kurumlar da

İlgili İçerik
Traktör Hibesi ve Kredisi Nedir?

Devlet tarafından üretimde bulunan işletme sahiplerinin kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar tarafından desteklenmesinin yanında yine üretimde bulunan çiftçilerimiz de birçok konuda devlet destekli olarak üretimlerine devam edebilmektedir. Tarımsal işletmeler ve çiftçiler modern koşullarda çalışıp, verimle üretime geçmesi için ihtiyacı olan traktör ve ekipmanları için devlet ve özel sektör bankalarının yanında TKDK ve KOSGEB gibi kuruluşlar üreticilere destek olmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da traktör ve

İlgili İçerik
Sözleşmeli Tarım Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Sözleşmeli Tarım Kredisine değinmeden önce tarımda sözleşmeli üretimin ne olduğuna bakmak gerekmektedir. “Tarımda Sözleşmeli Üretim Modeli” alıcı/sanayici/toplayıcı ile üretici çiftçi arasında hangi ürünün ekiminin, dikiminin yapılacağına dair firmaların elde edeceği ürünü üretici ile ortak olarak belirlediği koşullarda almayı garanti ederek imzaladığı üretim ve pazarlama modeline denilmektedir.  Tarım ve Orman Bakanlığının “Sözleşmeli Üretim ile ilgili Usûl ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” adıyla çıktığı duyuruda sözleşmeli üretim modelinin amacı

İlgili İçerik

Bu yazımızda ise açıkladığımız Süt Hayvancılığı İşletmelerinde doğan işletmeye dayalı finansman ihtiyacını karşılamak için bankalar tarafından sunulan kredi türlerinden Süt Hayvancılığı İşletme Kredisinden yararlanabilirler.

Bu ihtiyaçlardan başlıcası aşağıdaki gibidir;

 • Hayvan yemi ve ilacı
 • İşletmesi sağlanan çiftliğin /işyerinin varsa kira giderleri,
 • Kullanılan süt sağma makinelerinin bakım – onarım periyotlarında doğan nakdi ihtiyaç,
 • İşletmeye ve hayvanlara uygulanabilecek sigorta poliçelerinin doğurduğu finansman ihtiyacı vardır.

Özel bankalar genellikle ihtiyaç kredisi veya ticari kredilerde de koşul olarak istedikleri sigorta kalemini, anlaşma sağladıkları sigorta firmalarından daha uygun fiyata “Hayvan Hayat Sigortası” seçeneğini sunabilirler. Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi başvuruları banka şubelerinden yapılmaktadır. Kamu ve özel bankaların her biri farklı imkanlar sundukları için üretici kendisine en uygun olan kredi koşullarını değerlendirerek kredisini almalıdır. Genel anlamda geri ödemelerde vadeleri erteleme imkanı sunan bankalar, 2 yıllık vade ötelemesinin ardından yine üreticiyi sıkıntıya düşürmeyecek şekilde üreticinin ticaretine endeksli bir taksitlendirmeye gitmektedir.

 Kamu Bankalarından Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi Alma

Kamu Bankalarında 2 yıllık vade ötelemesinin yanında 2 yılın ardından başlayan ödemeler; birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay, onuncu ay olacak şekilde örüntüsel erteleme ile yapılması imkanı sağlanmaktadır.

Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi için Gerekli Belgeler

 • Gerçek kişi olarak başvuran üretici çiftçinin Çiftçi Belgesi veya Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesine sahip olması gerekmektedir.
 • Tarımsal işletmesini belgelendirebileceği tapu kaydı, kira kontratı gibi belgeler talep edilmektedir.
 • Kredi tutarına göre krediye karşılık talep edilmesi halinde gösterilecek teminatların belgeleri hazır bulundurulmalıdır.
 • Üretici çiftçinin faaliyetlerini gösteren son yıllarına ait bilanço ve gelir tablosu gerekmektedir.
 • Tüzel kişi olarak başvuran üretici çiftçiler bağlı olunan oda kayıt belgesi, vergi levhası, tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayınlandığı Ticaret Sicili Gazetesi istenmektedir.
 • Ürünlerin kullanacağı arazilerin tapu belgesi bulundurulmalı; arazi kiralık ise noter onaylı muvafakatname hazır bulundurulmalıdır.
 • Yatırım Teşvik Belgesi ve Hesap Durum Belgesi istenmektedir.
 • Başvuru da bulunan yeni kurulmuş bir tüzel kişilik ise kuruluşa ya da son yılına ait gelir ve bilanço tablosu istenmektedir.

Özel Sektör Bankalarından Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi Alma

Aylık veya 3 aylık periyotlarla eşit taksitlerde ödeme imkanını genel anlam 18 – 24 ay arası vadelendirme yapan özel sektör bankaları sunduğu faiz oranları ile üreticinin yanında yer alır.

Genel Anlamda Talep Edilen Belgeler

 • Başvuran üreticiye ait çiftlik belgesi ve nüfus cüzdanı ile başvuru başlatılmaktadır.
 • Alınacak hayvanın Hayvan Kayıt Sistemi’ne (TÜRKVET) kayıtlı Damızlık Belgesi bulunmasıdır. Ayrıca hayvan 5 yaşından büyük olmalıdır.
 • İşletme tescil belgesi talep edilmektedir.
 • Hayvan varlığı listesi ve ikametgah senedi talep edilmektedir.
YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.