• AMERIKAN DOLARI
  16,8853
  % -2,70
 • € EURO
  17,8334
  % -2,47
 • £ POUND
  20,8128
  % -2,77
 • ¥ YUAN
  2,5252
  % -2,57
 • РУБ RUBLE
  0,3154
  % -2,88
 • ALTIN (TL/GR)
  991,58
  % -2,31
 • BITCOIN/TL
  361881,105
  % -0,32
 • BIST 100
  2.554,08
  % 0,43

Normalleşme Süreci Dört Yeni Kredi Destek Paketi

Normalleşme Süreci Dört Yeni Kredi Destek Paketi

Corona virüsü salgını nedeniyle ilan edilen Yeni Kredi Destek Paketi, pandemi döneminde çalışanlar ve işverenlerin ekonomik açıdan sıkıntıya düşmemesi ve bu süreci en az zararla atlatması amacıyla devlet “Ekonomik İstikrar Kalkanı Planı” ilan etmişti. Bu plan doğrultusunda verilen desteklerden “Pandemi Sürecinde Esnafa Verilen Destekler” adlı yazımızda bahsedilmiştir. Pandemi sürecinin planlanan şekilde ilerlemesinin ardından salgın sürecinde yeni bir döneme geçilmiştir.  1 Haziran 2020 ile birlikte “Normalleşme Takvimi” dediğimiz birçok kısıtlamanın kaldırıldığı sürece girildi.

Pandemi Sürecinde Esnafa Verilen Destekler

Corona virüsü salgını süresince ilan edilen pandemi döneminde çalışanlar ve işverenlerin ekonomik açıdan sıkıntıya düşmemesi ve bu süreci en az zararla atlatması amacıyla devlet “Ekonomik İstikrar Kalkanı Planı” ilan etmiştir. Bu planda ilk ilan edilen destek miktarının 200 milyar TL’ye çıkarılmasının ardından yardım yapılan dar gelirli ailelerin sayısı artırılmıştır. 4.4 milyon dar gelirli kapsamına giren ailelere 1000 liralık nakit destek sağlanmıştır. Ayrıca işverenlerin pandemiyi sebep göstererek

İlgili İçerik

Pandeminin başarılı yönetimi, peak noktasının geri kaldığı gibi nedenler normalleşmeyi başlatabilirliği doğursa da en önemli neden girilen ekonomik dar boğazdır yapıldığı ve peak noktasının atlatıldığı için geçilen bir süreçtir. Ancak normalleşmeye başlanmasının diğer en önemli nedeni ise birçok sektörde durma nokrasına gelen ticarettir. Bu açıdan Kamu bankaları yeni bir destek paketi açıklayarak ekonomik açıdan oldukça sıkıntı da olan sektörlere can suyu olmak istemektedir. Kamu Bankaları belirlemiş olduğu dört kalem destek ürünleri kredi paketlerinde özel faiz oranları ve ödeme koşullarıyla “Normalleşme Dönemi Destek Paketleri” olarak açıklamışlardır.

Normalleşme sürecinde ekonomiye büyük katkı sağlayacak bu dört kredi paketinin belirlendiği sektörler başlıklarını ise;

 1. Avantajlı Konut Kredisi Paketi
 2. Taşıt Kredisi Destek Paketi
 3. Sosyal Hayatı Destekleme Kredi Paketleri
 4. Tatil Destek Kredi Paketi olarak sıralayabiliriz.

Taşıt Kredisi Destek Paketi

Bankalar, Covid-19 süreci dışında da hali hazırda taşıt kredisi ürünü vermektedirler. Taşıt kredisi sistemleri hakkında “Taşıt Kredisi Nedir?” başlıklı yazımızdan bu krediye kimlerin hangi koşullarda hangi belgelerle başvurabileceğini öğrenebilir.

Taşıt Kredisi Nedir?

Gelişen dünyada insanların da değişen ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlardan göre son dönem olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri de arabadır. Hem özel ihtiyaç olarak görünen hem de ticari olarak ihtiyaç duyulan araçların yüksek fiyatları da alımını zorlaştırmaktadır. Bu durumu taşıt kredisi opsiyonu sunarak araba almayı da kolaylaştıran bankalar olmuştur. Hem araba tutkunlarına, hem ihtiyacı olanlara hem de ticari faaliyet için araba almak isteyenlere kredi imkânı sunan bankalar, bu sayede müşterilerine büyük kolaylıklar

İlgili İçerik

Ancak şuan ki yaşanan pandemi sürecinde otomotiv sektörü, sıfır ve ikinci elde araç alım – satımı durma noktasına gelmiştir. Bu eksikliği gidermek ve sektörü canlandırmak adına Kamu Bankaları üzerlerine düşen görevi yerine getirerek Taşıt Kredisi Destek Paketini açıklamışlardır. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) yaptığı açıklamada bu destek paketinin sektöre ilaç gibi geleceğini duyurmuştur.  Kamu Bankalarının her zaman sunduğu taşıt kredisi ürününde belirlemiş olduğu faiz oranları sıfır veya ikinci el araç alımlarında %0,94 – %0,96 aralığında değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda yine sıfır veya ikinci el araçta 6 ay ödemesiz toplam 60 ay vade süresi belirlenmektedir. Açıklanan destek paketinde ise sunulan şartlar;

 • Yerli üretim, sıfır, binek faiz oranı %0,49 ile %0,69 oranına indirilmiştir. Kredi tutarı olarak asgari 50.000 TL ile azami 120.000 TL belirlenmiştir. Yine asgari 18 ay ile azami 60 ay vade seçeneği ile kredi destek paketi sunulmaktadır. Bankaların anlaşmalı olduğu markalar, başvuru esnasında veya internet sitelerinden öğrenilebilir.
 • Sıfır km ticari araçlarda ise verilen asgari kredi tutarı 72.000 TL iken azami 500.000 TL olarak belirlenmiştir. Faiz oranı %0,49 ile %0,69 olarak belirlenen kredi destek paketinde asgari 36 ay ile azami 60 ay vade seçeneği sunulmaktadır.
 • İkinci El Taşıt veya Motosiklet alımlarında başvurulan kredilerde ise faiz oranı %0,82’ye indirilmiştir. 7 yaşa kadar araçlar faydalanabilmektedir. 6 ay ödemesiz toplam 60 ay vade seçeneği ile azami 150.000 TL kredi tutarına destek paketi sağlanmaktadır.

Ayrıca kredi masraflarından; kredi tahsis ücreti kredi tutarının %0,5’i oranında ve Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) %5 oranında yansıtılmaktadır. Destek paketine başvurular 5 Haziran 2020 tarihinden itibaren kamu bankalarının şubelerinden yapılmaktadır.

Avantajlı Konut Kredisi Paketi

Kamu bankaları tarafından hali hazırda hizmeti verilen Konut Kredisi seçenekleri dışında bu yeni normalleşme sürecinde oldukça zorlanan inşaat sektörünü canlandırmak adına kamu bankaları bu başlıkta da destek paketi açıklamıştır. Destek paketi dışında kamu bankaları ve özel bankaların verdiği konut kredisi sistemi hakkında bilgi almak için “Konut Kredisi Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi, mesken tipi gayrimenkul sahibi olmak isteyen ancak bu konuda finansman desteğine ihtiyaç duyan alıcıların başvurduğu kredi türüdür. Kirada oturmak yerine oturduğu evi satın almak isteyen müşteriler için özel sektör ve kamu bankaları tarafından mortgage sistemi dışında da devam eden bir kredi türüdür. Her evin Mortgage Kredisinde karşılığı olmasa da bankaların uygun görmesi halinde konut kredisi kullandırabilir. Mortgage Sistemi ve verilen kredi hakkında

İlgili İçerik

Pandemi sürecinde ise otomotiv sektörü gibi durma noktasına gelen bir diğer sektörde emlak ve inşaat sektörüydü. Bu sektörleri tekrar canlandırmak ve ev sahibi olmak isteyen ancak salgın sürecinde; etkilenen ekonomik durumdan dolayı finansal desteğe ihtiyaç duyan vatandaşları desteklemek adına bu destek paketleri açıklanmıştır. Hali hazırda kamu veya özel sektör bankacılığında yer alan konut kredisi ürünlerinde 5 ila 10 yıl arasında vade süresi belirlenmiştir. Bunun dışında sabit faiz ile alınan kredilerde asgari %0.94 ile azami %1.19 oranında kamu bankaları faiz oranı uygulamaktadır. Açıklanan destek paketinde ise sunulan şartlar;

 • Sıfır konutlarda faiz oran %0,64 oranına indirilmiştir. Kredi tutarı olarak İstanbul İzmir ve Ankara’da azami 750.000 TL, diğer şehirlerde 500.000 TL olarak belirlenmiştir. Ve 12 ay ödemesiz azami 180 ay vade seçeneği ile kredi destek paketi sunulmaktadır.
 • İkinci El Konutlarda başvurulan kredilerde ise faiz oranı %0,74’e indirilmiştir. Kredi tutarı olarak İstanbul İzmir ve Ankara’da azami 750.000 TL, diğer şehirlerde 500.000 TL olarak belirlenmiştir. Ve 12 ay ödemesiz azami 180 ay vade seçeneği ile kredi destek paketi sunulmaktadır.

Ayrıca kredi masraflarından; kredi tahsis ücreti kredi tutarının %0,5’i oranında ve Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) %5 oranında yansıtılmaktadır. Diğer masraflardan ekspertiz ücreti ve ipotek tesisi ücreti 1.100 – 1.105 TL olarak değişkenlik göstermektedir. Konut kredilerinde bankalar tarafından talep edilen zorunlu deprem sigortaları ve konut sigortaları ücretleri yaptırılan firmalara göre değişiklik göstermektedir. Destek paketine başvurular 5 Haziran 2020 tarihinden itibaren kamu bankalarının şubelerinden yapılmaktadır.

Sosyal Hayatı Destekleme Kredi Paketleri

Normalleşme sürecinde yeniden açılan ve mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya – seramik – kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz, küçük ev aletleri üretimlerini yapan firmalardan yapılan alışverişlerde duyulan finansal ihtiyacı iyileşmeyi sağlamak, doğan finansal eksikliklerini karşılama amacıyla verilen destekleme kredi ürünleridir. Bankalar bu kredi paketlerinin seçeneklerini kendi müşterilerine ayrı, müşterileri olmayan işletmelere ayrı belirlemiştir. Sunulan seçenekler;

 • Yerli üretim yapan firmalardan yapılan alışverişlerde müşterilerin duydukları finansal desteği; alışveriş yaparak yaptığı harcama tutarını kredilendirmek isteyen müşterilerin başvurduğu kredi desteğinde belirlenen faiz oranı %0.55’tir. Asgari 3.000 TL azami 30.000 TL oranında sağlanan kredi tutarında 60 ay vade belirlenmiştir.
 • Başvurduğu kamu bankalarında anlaşması olmayan ancak yine yerli üretim yapan firmalardan yapacağı alışveriş harcamalarını kredi kullanarak karşılamak isteyen müşterilerin başvurduğu kredi desteğinde belirlenen faiz oranı %0,82’dir. Asgari 3.000 TL azami 30.000 TL oranında sağlanan kredi tutarında 6 ay ödemesiz 60 ay vade belirlenmiştir.

Ayrıca kredi masraflarından; kredi tahsis ücreti kredi tutarının %0,5’i oranında ve Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) %5 oranında yansıtılmaktadır. Sigorta prim tutarı, müşteri yaşı ve cinsiyetine göre başvurularda onaylanma değişiklik göstermektedir. Destek paketine başvurular 5 Haziran 2020 tarihinden itibaren kamu bankalarının şubelerinden yapılmaktadır.

Tatil Destek Kredi Paketleri

Bu destek paketini veren kamu bankaları maaş ödemesini kendi bankasından alan çalışan ve emekli müşterilerine sağlamaktadır. Aynı şekilde kamu bankalarıyla anlaşma yapan acentelerden tatil paketi satın alan müşterilere sağlanan destektir. Bu tatil destek kredisi, normalleşmenin ardından insanların karantina sürecinden sonra ihtiyaç duyduğu tatilleri onları ekonomik açıdan negatif yönde etkilememesi için sunulan bir kredi ürünüdür. Sunduğu şartlar ise;

 • Azami olarak 10.000 TL’ye kadar sağlanan kredi tutarında ödemesiz 6 ay toplam 36 ay vade süresi belirlenmiştir. Bu destek kredisinde belirlenen aylık faiz oranı %0.67’dir.

Ayrıca kredi masraflarından; kredi tahsis ücreti kredi tutarının %0,5’i oranında ve Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) %5 oranında yansıtılmaktadır. Destek paketine başvurular 5 Haziran 2020 tarihinden itibaren kamu bankalarının şubelerinden yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

sperrmüll abholung berlin

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

Güncel Para gelişmelerine ulaşmak için bildirimleri aktif edin.    Kabul et Hayır