• AMERIKAN DOLARI
  31,2215
  % 0,05
 • € EURO
  33,9556
  % 0,27
 • £ POUND
  39,5513
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  4,3399
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3405
  % 0,33
 • ALTIN (TL/GR)
  2.043,11
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1915389,593
  % 8,03
 • BIST 100
  9.062,36
  % -1,28

Kripto Para Nasıl Kazanılır?

Kripto Para Nasıl Kazanılır?

Kripto para, çalışma şekli bakımından nakde alternatif olan dijital bir değişim aracıdır. Talepte her artış arz-talep dengesine göre anlık olarak değerini de etkilemektedir. “Kripto Para Nasıl Kazanılır?” sorusu aslında yeni nesil kripto paranın sanal ortamda kazanılması ve harcanması mantığını özümsemek ile mümkün hale gelmektedir.

Kripto Para Mantığı Nedir?

Kripto para; tamamen dijital para birimidir. Takas işlemlerinde de kolaylıkla kullanılabilir. Kripto paralarda harcanan, yüklenen sanal paralar gibi işlemektedir, herhangi bir fiziksel karşılığı yoktur. Sadece sistem verilerinde sayısal değişiklikler görülür, bu nedenle fiziksel aktarım gerçekleşemez.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

Fiziki madencilik yoluyla olmasa da, matematiksel problem çözme yetileri güçlü kişiler tarafından üretilmektedir. Bilgisayar, internet bağlantısı ve matematiksel beceri kripto para üretimi sırasında gerekli donanımı oluşturmak için yeterlidir, fakat güvenliği sağlarken sistemsel aracılara oldukça ihtiyaç duyulmaktadır.

Kripto Paraların Özellikleri Nelerdir?

Kripto Para Nasıl Kazanılır? sorusuna yanıt bulmak için kripto parayı iyi analiz yapmak ve sisteme uygun hareket etmek gerekmektedir. Kripto paranın özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Herhangi bir merkeze bağlı değildir.
 • Gerçek kimlik bilgileri gizli tutularak işlem yapılır.
 • Kullanıcıların arz-talep dengesine göre anlık hareket eder.
 • Fiziksel karşılığı yoktur, sanal para birimidir.
 • Takas işlemlerinde de kullanılabilir.
 • Güvenliği sistemsel araçlarla sağlanabilir.
 • İspat edilebilirliği kısıtlıdır.
 • Para sadece üretici onayı ile el değiştirebilir.
 • Taklidi zordur ve formülü herkes tarafından bilinen bir nesne değildir.
 • Sadece dijital cüzdanlarda saklanabilir.
 • Dolar ve altın gibi bozdurulmaya ihtiyaç duyulmadan belli platformlarda kullanılır.
 • Belirli bir süreye bağlanmaksızın istenildiğinde kullanıma hazır hale getirilebilir.

Kripto Para Nasıl Kazanılır?

 

Kripto paralar dijital bilgi değişimi sağlaması nedeniyle bilinen para sistemlerinden farklıdır. Bu sebeple kripto para kazanmanın birkaç farklı yolu bulunacaktır. Havuz madenciliği, borsa yatırımı, al-sat yapmak… Daha etkin yapılan diğer yollar takip edilecektir.

Bilinen en kolay yöntemlerden biri al-sat yaparak kripto para kazanma yöntemidir. Kripto işlem platformlarını takip ederek sektörün standartlarına uygun talepler ve al-sat yöntemi uygulamak para kazanmak için yeterli olacaktır. Satın alınan coinin, daha çok değer kazanması anlık piyasa takibine bağlıdır, alt bir coin ile takas işlemi gerçekleştirilerek basit bir şekilde katlanır. Bu nedenle hacklere karşı korunan ve aksaksız çalışan platformlar kullanılmalıdır.

Kripto paraların temel araştırması yapılacaktır. Ayrıca platform aracılığı ile raporlar anlık olarak takip edilmelidir. Alanında lisanslı uzmanların görüşlerine dayanarak bildiri yapan yayınlar önemsenmelidir.

Belirli bir kripto para birimi arzı sınırlı olduğunda talebinde yükseliş meydana gelerek paranın değerini arttırmaktadır. Bu sebeple pasif yatırımcılar aracılığıyla elde edilen varlıkların arttırılması sağlanır. Teknik olarak akıllı kontratların oluşturulması ve hacklere karşı güvenin tam donanımlı olarak sağlanması gerekmektedir.

Kripto paraları cazip hale getiren durumlar göz ardı edilmelidir. Ayrıca gereken tecrübe ve deneyime sahip olmadan kripto para piyasasına büyük yatırımlar ile girmenin zarar etme tehlikesi barındırdığı unutulmamalıdır.

Güvenli Mi?

Kripto paralar işlem hacmi büyüklüğü dolayısıyla teknolojik saldırılara oldukça sık maruz kalmaktadır. Dolayısıyla güvenliği tamamen teknolojiye dayanan kripto paralar, merkezi bir otoriteye bağlı olmaması sebebiyle güvenli olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla kullanıcı temelli bir teknoloji modelinin yaptırımlarını ortaya koymaktadır.

Kripto Para Yasal Mı?

Kripto parayla yapılan işlemlerde herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olunmadığı için gerçek kullanıcı kimliği başka bir yere aktarılmamaktadır. Bu nedenle “gizli” statüsünde yer alan anonim para birimidir. Ülkenin ekonomik durum ve şartlarından etkilemez. Çünkü merkez bankasına bağlı olmayacaktır. Bu sebeple merkezi kontrol mekanizması da yoktur.

Kripto paraların yasallığı ise ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Bazı ülkeler yasaklarken bazı ülkeler kripto paranın ticarette kullanımına izin vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti devletinde kripto para almak ya da satmaktan dolayı herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır.

Kripto Paradan Kazanç Vergilendirilir Mi?

Hesaba düzenli olarak yatan her para belli bir tutarı aştığında vergilendirmeye tabi tutulacaktır. Ayrıca bu durum kripto para içinde söz konusudur. Kripto para üzerinden elde edilen kazançların hesaba düzenli olarak aktarılması durumunda vergilendirme uygulanır. Dolayısıyla, Sorumuza yanıt ararken, kullanıcı temelli vergilendirme yükünün yaptırımlarını da dikkate almakta fayda var.

YORUMLAR YAZ