• AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • ALTIN (TL/GR)
  987,78
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  357269,490
  % -0,47
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB hangi işlere destek veriyor sorusu, girişimciler ve yeni iş kuracak olan kişiler tarafından sıkça soruluyor. Bilindiği üzere KOSGEB her sektör ve her alanda destek sağlamıyor ancak çok geniş bir alanda iş kuracak olanlara hibe sağlıyor. Bu kurumdan destek alabilmek için birkaç kriter ve özellik aranıyor. Bu kriterlerden ilki, KOSGEB’in desteklediği alan ve sektörlerde bir iş kurulacak olmasıdır. Bundan dolayı KOSGEB hangi işlere destek veriyor sorusunun cevabına ilişkin detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler

Kriterlere uygun olarak belirli sektörlere destek sağlamaktadır. Haydi bu sektörleri birkaç başlık altında inceleyelim…

İnşaat Sektörü

İnşaat sektörü, KOSGEB’in desteklediği sektörlerden biridir. Ayrıca sektördeki işletmelere faizsiz kredi ve belli bir miktar hibe olmak üzere destek sağlanmaktadır. Bina dışı ve bina içi olarak farklı destekler bulunmaktadır ve inşaat sektöründe birçok destek programından yararlanmak mümkün.

İmalat Sektörü

KOSGEB hangi işlere destek veriyor sorusuyla bağlantılı olarak en çok destek sağladığı sektörlerin başına imalat sektörü gelir, dolayısıyla tütün, tekstil, giyim, eşya, unlu mamuller, et vb. ürünler ,içecek, dokuma, demir-çelik gibi birçok alanda faaliyeti gerçekleştiren işletmelere 324 farklı alanda destek sağlamaktadır.

Besicilik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Özel Sektör Bankacılığı ile Kamu Bankalarının Tarım Kredisi ürünlerinden biri olan besicilik kredisi farklı isimlerle adlandırılmaktadır. “Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi”, “Küçükbaş Süt Hayvancılığı ve Besicilik Kredisi”,  “Hayvansal Üretim Kredileri”, “Hayvancılık Kredileri”, “Hayvancılık Yatırım Kredileri”, “Hayvan İşletme Kredisi”, “Çiftçi Kredisi” gibi adlandırmalarla besicilik kredisi hizmeti çoğu banka tarafından sağlanmaktadır. Bankaların destekleyici oranlarda tuttuğu faiz ve vade tutarlarının yanında devlet tarafından desteklenen kurumlar da

İlgili İçerik

Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Faaliyetleri

Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı; buhar ve iklimlendirme temini gibi alanlarda destekler KOSGEB tarafından sunulmaktadır.

Su Temini

Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması; atık toplama ve iyileştirme hizmeti veren işletmeler KOSGEB desteği alabilmektedir.

Ticaret Sektörü

İş planı ile birlikte başvurulduğunda KOSGEB’den toptan ve perakende ticaret sektöründe destek alabilmektesiniz. Bundan dolayı KOSGEB’in en çok desteklediği sektörlerin başında yer almaktadır.

Eğitim Sektörü

Spor ve eğlence eğitim kursları (futbol, jimnastik, dövüş sanatları, yoga vb.) ve profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetlerine yönelik KOSGEB destekleri vardır. Ancak temel, orta ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hizmetlerinde destek bulunmamaktadır.

Ulaştırma ve Depolama Hizmetleri

Kara ve boru hattı taşımacılığı alanını kapsayan ulaştırma ve depolama hizmetlerini kapsamaktadır. Nitekim uzay taşımacılığına destek veren hizmetler; demiryolu, su yolu ve hava yolu taşımacılığına da destek verilir. Bundan dolayı alanda 38 farklı hizmete ilişkin destek tanımlanabilmektedir. (nakliye, kurye taşımacılık vb.)

Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri

14 farklı destek hizmetinden yararlanılabilecek konaklama ve yiyecek hizmetleri de KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasındadır. Kokteyl veya kahve salonları dışında birçok projeye destek sağlamaktadır.

Madencilik ve Taş Ocakçılığı

KOSGEB’in destek sağladığı bir diğer alan madencilik ve taş ocakçılığıdır. Birçok farklı destek hizmetinden yararlanılabilmektedir. Ayrıca petrol ve doğalgaz çıkarımı, madencilik faaliyetleri; elmas, altın vb. maddelerin madenciliği desteklenen iş kolları arasında yer almaktadır.

Bilgi ve İletişim Faaliyetleri

Yayımcılık (kitap, gazete vb.), yazılım, radyo, sinema, bilgisayar programlama, telekomünikasyon, veri işleme gibi birçok hizmet türünde KOSGEB desteğine başvuru yapılabilir.

Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler

Mühendislik, teknik test ve analiz faaliyetleri gibi alanlarda KOSGEB desteği alınabilirsiniz.

İdari ve Destek Hizmetleri

Kiralama, iş bulma, rezervasyon, temizlik, güvenlik gibi hizmetlerin verildiği birçok iş kolu da KOSGEB tarafından desteklenen alanlar arasında yer almaktadır.

Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence ve Spor

Kütüphane, müze, bahçe, spor tesislerini içermektedir ve birçok alanda farklı destekler sağlanmaktadır.

Bunlara ek olarak su temini, eşya onarımı (elektronik eşya, mücevher, kişisel eşya, ev eşyaları vb.), kuaför ve güzellik salonu faaliyetleri de desteklenen sektörler arasında yer almaktadır.

Görüldüğü üzere KOSGEB, birçok farklı sektöre çok çeşitli destek programları ve hizmetleri sunmaktadır. Son olarak, KOSGEB hangi işlere destek veriyor sorusuna dair daha net bir cevap almak için KOSGEB internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.