• AMERIKAN DOLARI
  13,6545
  % 1,49
 • € EURO
  15,4825
  % 0,84
 • £ POUND
  18,5409
  % 0,99
 • ¥ YUAN
  2,1487
  % 1,39
 • РУБ RUBLE
  0,1781
  % 0,84
 • ALTIN (TL/GR)
  798,58
  % 1,60
 • BITCOIN/TL
  567016,283
  % -0,24
 • BIST 100
  %

Konut Kredisi Devam Eden Evin Alımı – Satımı Nasıl Olur?

Konut Kredisi Devam Eden Evin Alımı – Satımı Nasıl Olur?

Bankalar ev satın almak isteyen müşterilerine konut kredisi adıyla kredi ürününü sunmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre alımı yapılan evlerin %35’i konut kredisi desteği ile alınmaktadır. Yine alınan bu konutların büyük kısmı da kredilerinin vade dönemleri devam ederken satılmaktadır. Kredi borcu devam eden evin satış işlemi nakit ve kredi kartı olarak iki şekilde yapılmaktadır.

Kredi Borcu Devam Eden Evi Nakit Para ile Satın Alma Yöntemi

Nakit para ile satın alma yönteminin bir diğer adı da “Blokeli Çek Yöntemidir.” Bu işlemi gerçekleştirmek için alıcı ve satıcı arasında birbirlerine güven olmalıdır. Bloke çek daha çok konut kredilerinde kullanılan bir çek türü olarak çek sahibi tarafından evin üzerindeki ipotek kaldırılana kadar bloke konan bir çektir. Bu çek üzerinde banka tarafından eklenen “bloke edilmiştir” yazısıyla bloke özelliğini kazanır ve evi satan ev sahibinin satacağı konut üzerindeki ipoteği kaldırana kadar geçmez. Aşama aşama nakit para ile satın alma yöntemine bakacak olursak;

 1. Blokeli çek üzerinde yazan tutar; evin üzerinde bulunan güncel anapara borcu ve erken ödeme cezası yani toplam ipotek kapama tutarının dışında kalan evin değeridir.
 2. Bu ev değeri alıcı tarafından bankaya yatırılmaktadır.
 3. Alıcının bankaya yatırdığı ev tutarını satıcı “blokeli çek” olarak tahsil etmektedir.
 4. Böylece evin üzerindeki borç henüz kapatılmadan Tapu Genel Müdürlüğünde ipotekli konut satışı yapılmaktadır.
 5. Sonrasında satıcı aldığı blokeli çek ile evin üzerindeki ipoteği kaldırabilmektedir.
 6. Bankadan istenen ipoteği kaldırma yazısı ile birlikte tapu temize çıktığı için ev yeni sahibine borçsuz şekilde verilmektedir.

Kredi Borcu Devam Eden Evi Kredi Kullanarak Satın Alma Yöntemi

Kredi borcu ile satın alınan bir ev, yeniden kredi yöntemi ile satın alınmak istendiğinde burada nakit para alma işlemi gibi alıcı, satıcı, anlaşmalı avukat arasında bir güven mekanizmasına çokta gerek duyulmamaktadır. Çünkü kredi borcu devam eden evin kullanılarak satın alınma işleminde bankalar arasında gerçekleştirilen yazı işlemleri bulunmaktadır. Kredi yöntemi ile satın alma işlemlerine aşama aşama bakacak olursak;

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi, mesken tipi gayrimenkul sahibi olmak isteyen ancak bu konuda finansman desteğine ihtiyaç duyan alıcıların başvurduğu kredi türüdür. Kirada oturmak yerine oturduğu evi satın almak isteyen müşteriler için özel sektör ve kamu bankaları tarafından mortgage sistemi dışında da devam eden bir kredi türüdür. Her evin Mortgage Kredisinde karşılığı olmasa da bankaların uygun görmesi halinde konut kredisi kullandırabilir. Mortgage Sistemi ve verilen kredi hakkında

İlgili İçerik
 1. Alıcı ilk olarak satın almak istediği ev için kendi adına bir Konut Kredisi başvurusunda bulunmalıdır. Bu konuda konut kredisi imkanlarını iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Konut kredisi hakkında detaylı bilgi almak için Konut Kredisi Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 2. Kredi başvurusundan onay alan alıcı, kredi ekspertizinin talebiyle satıcının konut kredisi aldığı bankaya borcun kapatılması halinde ipotek kaldırımı talebi için resmi yazı göndermektedir.
 3. Bu resmi yazının ardından tapuda satış işlemini gerçekleştiren satıcı ve alıcı, alıcının başvurduğu konut kredisinin bankası tarafından tapu üzerine ikinci dereceden ipotek konuluyor.
 4. Alıcının çektiği kredi tutarı, satıcının aldığı konut kredisinin kalan borcunu kapatarak evin üzerindeki ipotek kaldırılması bankadan talep edilmektedir.
 5. İpotek kaldırma yazısı ile bankaya giden alıcı ve satıcı tapu üzerindeki eski ipoteği kaldırarak alıcının konut kredisi ipoteğine yani evin üzerindeki ipoteği birinci derece ipoteğe düşürmektedir.

sperrmüll abholung berlin