• AMERIKAN DOLARI
  9,2620
  % 0,91
 • € EURO
  10,7921
  % 0,69
 • £ POUND
  12,7720
  % 1,31
 • ¥ YUAN
  1,4342
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,1303
  % 1,32
 • ALTIN (TL/GR)
  525,89
  % -0,78
 • BITCOIN/TL
  567668,528
  % -0,86
 • BIST 100
  1.409,56
  % -0,15

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Tüketici kredisi veya bireysel ihtiyaç kredisi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisi, bankaların çoğunlukla düşük faiz oranlı kampanyaları ile duyuruya çıktıkları bir kredi türüdür. İhtiyaçlara en hızlı cevap veren kredi olması nedeniyle çok kullanılmaktadır. Son yıllarda kredi türleri arasında en çok tercih edilen ve başvurusu yapılan kredi türü olarak ihtiyaç kredisi gösterilmektedir. Bu krediler kısa vadeli olup teminat gösterilmeden çekilebilen  bireysel krediler kapsamında yer almaktadır. İhtiyaçlar çeşitli kategorilere ayrıldığı için ihtiyaç kredisinde de çeşitli alt kategoriler bulunmaktadır. Acil nakde ihtiyaç duyanlar, düğün yapacaklara özel evlilik kredisi, eğitim için paraya ihtiyaç duyanlar için eğitim kredisi, tatile gidecekler için tatil kredisi kullanım için başvurusu alınan kredi türlerindendir.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bireysel kredilere ilişkin kurallar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenmiştir. Bankalar bu kurallar çerçevesinde kullandırılmakla mükelleftir. Kullanıcılar ise bu kuralları bilip anlamalı ve çekeceği krediyi öderken zorlanmamak adına çekeceği ihtiyaç kredisi türünü iyi belirlemelidir. Bu zorunlu bir işlem olmasa da bankaların bireysel uygulayacağı kampanyalarının ve ödeme kolaylıklarının önünü açmaktadır. Türünü belirledikten sonra çekilen kredinin vade sayısı, geri ödeme esnasında faiz oranını etkileyeceği için gerçekçi ve fayda gözetir olmalıdır.

Bankalar zaman zaman bu ihtiyaç kredi türlerinde özel dönemlerde ve kişilere uygun kampanyalar düzenlemektedir. Kredi başvuru süresince bankaların belirlemiş olduğu kredi faiz oranları ile güncel kredi kampanyalarının takibini yapmak bütçe açısından önemlidir. Bu karşılaştırmayı yapmak için ise hangi bankanın hangi meblağa ne kadar faiz oranının belirlendiğine bakmak gerekmektedir. Ayrıca kredi başvurusundan önce krediyi hangi vadede ödeyebileceğimizi belirlemek kazancımızı dengeleyecektir. Bankaların sağladığı imkanları kıyaslamak içinse sitemizdeki banka kredilerini karşılaştırma bölümünden kredi olanaklarını karşılaştırabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Başvuruları

İnternet bankacılığı yaygınlaştıkça, bireysel kredi başvuru işlemlerini yapmak kolaylaşmıştır. Ancak bankalar bireysel ihtiyaç kredilerini teslim etmek için gerçek kişilerin muhatap olarak almayı ve gerekli olan evrakları teslim etmeyi şart koşmaktadır. Krediye başvuru yaparken hesabınızın bulunduğu bir bankadan ihtiyaç kredisi almak için sadece akıllı telefonunuzdan banka uygulamasını kullanarak başvuruyu birkaç dakika içinde çözmek mümkündür. Hiç hesap açmadığınız bir bankadan krediye başvurmak söz konusu olduğunda, banka sizden başvuru esnasında belli başlı belge ve evraklar isteyecektir.

sperrmüll abholung berlin