• AMERIKAN DOLARI
  16,6998
  % -0,03
 • € EURO
  17,4955
  % -0,24
 • £ POUND
  20,2984
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  2,4938
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3159
  % -3,09
 • ALTIN (TL/GR)
  968,86
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  341770,636
  % 2,06
 • BIST 100
  2.405,36
  % 0,14

İhtiyaç Kredisi Mi, Nakit Avans Mı?

İhtiyaç Kredisi Mi, Nakit Avans Mı?

 

Acil nakit ihtiyacını karşılamak için insanların sürekli olarak ikilemine düştüğü seçenekler vardır. İhtiyaç kredisini çekmek mi daha karlıdır? Yoksa kredi kartının nakit avans özelliğinden yararlanmak mı? Bu iki durumda içinde bulunulan koşullara göre zaman zaman diğerine karşı daha avantajlı olabiliyor.

Nakit Avans Nedir?

Nakit avans bir nevi kredidir. Bu sebeple ihtiyaç kredisi ile karşılaştırma yapılarak kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmelidir. İki işlemde de ödemesine yansıtılan faiz oranları ve işlem masrafları gibi kalemlerin değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Nakit avansın en büyük avantajının ihtiyaç sahibi tarafından istenilen saatte çekilip kullanılabilir olmasıdır.  İhtiyaç kredisi başvurusundaki gibi bankadan olumlu bir yanıt alma bekleme süresinin olmaması, kullanılamaması gibi etkenlerin olmaması nakit avansı daha tercih edilebilir kılmaktadır.

Fakat nakit avansın kullanılabilmesi için belli şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Nakit avans prosedürleri her bankaya göre farklılık gösteriyor olsa da belli genel geçer prosedürü vardır. Öncelikle ihtiyaç kredisinde masraf kalemi olarak karşımıza çıkan işlem masrafı ücreti genellikle nakit avans özelliğinde alınmaz. Ancak nakit avans çekebilmenin ana şartı son 1 yıl içerisinde kredi kartı borcunun %50’sinin kapatılmış olmasıdır. 1 sene içerisinde üç defa ödenecek tutarın %50’sinden az ödeme yapıldıysa nakit avans çekimi yapılamamaktadır. Bu sebepten kapanmış olan nakit avans özelliğini geri açmak için kredi kartı borcunun tamamının ödenmesi gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi mi, Nakit Avans mı? İkilemi

Nakit avansın üst limitini ise kredi kartının limiti belirlemektedir. Nakit avans olarak çekilecek tutar kredi kartı limitinin %25’idir. Çekilen nakit avans ise kredi kartı limitinize etki etmektedir. Çekilecek tutar buna göre değerlendirilmelidir. Eğer çekim taksitli olarak yapılacaksa bir diğer masraf kalemi ise taksit tutarına yansıtılacak olan faiz oranıdır. Her bankanın nakit avans faiz oranı farklılık göstermekle birlikte ek olarak da nakit avans işlem ücreti alınır. Taksitli olarak çekeceğiniz nakit avans ise vadenin zamanına göre hesaplanır ve ücret olarak faiz + BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) hesaplanır. Ayrıca KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ücreti de kesilmektedir. Yani normal bir kredi olan bütün işlem ücretleri mevcuttur. Fakat genel olarak  bankalarda nakit avans faiz oranları, kredi faiz oranlarından yüksektir. Bu sebeple çekilen nakit avans taksitlendirilmediği müddetçe; ihtiyaç kredisi mi nakit avans mı ikileminde genellikle nakit avans daha tercih edilebilirdir.

İhtiyaç Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Tüketici kredisi veya bireysel ihtiyaç kredisi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisi, bankaların çoğunlukla düşük faiz oranlı kampanyaları ile duyuruya çıktıkları bir kredi türüdür. İhtiyaçlara en hızlı cevap veren kredi olması nedeniyle çok kullanılmaktadır. Son yıllarda kredi türleri arasında en çok tercih edilen ve başvurusu yapılan kredi türü olarak ihtiyaç kredisi gösterilmektedir. Bu krediler kısa vadeli olup teminat gösterilmeden çekilebilen  bireysel krediler kapsamında yer almaktadır. İhtiyaçlar çeşitli kategorilere ayrıldığı için ihtiyaç kredisinde de çeşitli

İlgili İçerik

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

sperrmüll abholung berlin

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro

Güncel Para gelişmelerine ulaşmak için bildirimleri aktif edin.    Kabul et Hayır