• AMERIKAN DOLARI
  31,2273
  % 0,07
 • € EURO
  33,9465
  % 0,25
 • £ POUND
  39,5771
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,3385
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3402
  % 0,25
 • ALTIN (TL/GR)
  2.043,18
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1928872,361
  % 8,79
 • BIST 100
  9.062,36
  % -1,28

Hayat Sigortası Nedir? Teminatları Nelerdir?

Hayat Sigortası Nedir? Teminatları Nelerdir?

Hayatın beklenmedik getirileri her zaman olmaktadır. Hayat Sigortası Nedir? Soruna cevap bulduğumuz bu makalede; insanların beklenmedik maddi ya da manevi değişim durumlarına daha kolay adapte olurlar. Ayrıca kendilerine sağladıkları güvencelerle doğru orantılıdır. Bu nedenle kendisini hem maddi hem manevi açıdan güvence altına alan vatandaşlar, hayat standartlarını korumak için “Hayat Sigortası” olarak adlandırılan sigorta çeşidini seçmektedir.

Hayat Sigortası Nedir? Özellikleri Nedir?

 1. Hayat Sigortası poliçe sürecinde yaşanabilecek vefat; maluliyet (bir hastalık veya geçirilen kaza sonucu vücutta oluşan kısıtlılık ve meslekte verim azalması durumu), hastalık veya planlanmayan işsizlik durumlarında; sigortalının kendisi veya kanuni varislerine poliçede belirlenen maddelere göre ödeme yapılması mantığı ile çalışmaktadır.
 2. Hayat Sigortası özel sigorta şirketleri tarafından ek bir çok ürünle sunulan bir sigorta çeşididir. “Tehlikeli Hastalıklar”, “İyi Yaşa Hayat Sigortası”, “Kredim Güvende”, “Eğitim Güvende”, “İyi ki Varsın Hayat Sigortası”, “Pozitif Hayat Sigortası” gibi bir çok Hayat Sigortası alt ürünü ve bunlara uygun poliçeler ile hizmet verilmektedir. Çünkü ürün çeşitliliğinden dolayı kesin bir poliçe katkı payı ödeme miktarı söylemek güçtür. Ancak çoğu sigorta şirketi Hayat Sigortası ödemelerinde gelir vergisi mükellefi olan gerçek veya tüzel kişilere belli oranlarda indirim sağlamaktadır.
 3. Hayat Sigortasından faydalanmak için 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. Ayrıca tehlikeli hastalıklar teminatı ürününden yararlanmak isteyen vatandaşlar 60 yaşına kadar herhangi bir tanı, teşhis veya tedavi aşamasında bulunmaması gerekmektedir.
 4. Sigorta geçerlilik süresi en az 1 yıldır.

Hayat Sigortası Teminatları

Hayat Sigortalarının hepsinde ana teminat olarak vefat teminatı sunulmaktadır. Bu teminatta sigortalının belirttiği kişilere göre poliçesinde anlaşması yapılan teminat tutarınca tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Bahsettiğimiz çeşitli ürünleri Hayat Sigortası opsiyonları olarak veren sigorta şirketleri ek teminat olarak şunları sunmaktadır;

 1. Kazaen Vefat Teminatı; Hayat Sigortası poliçesinin geçerlilik süresi içinde yaşanan kaza sonucu veya kazaya bağlı nedenlerle bir sene içerisinde vefat etmesi halinde; sigortalının belirlediği kanuni varislerine ölüm tazminatı ödemesi yapılarak, varislerin hayat standartları korunması amaçlanacaktır.
 2. Kaza / Hastalık Sonucu Maluliyet Teminatı; Hayat Sigortası poliçesinin geçerlilik süresi içinde yaşanan kaza sonucu veya kazaya bağlı nedenlerle iki yıl içinde sürekli sakatlığa bağlı maluliyet hakkı kazanır. Sigortalıya ve belirlediği kişilere tazminat ödemesi yapılmaktadır. Yine hayat sigortası poliçesinin geçerlilik süresi içinde teşhisi konur. Sonrasında hastalık sonucunda daimi maluliyet durumu tespitinde hayat standartlarını korumak adına tazminat ödemesi yapılmaktadır.
 3. Tehlikeli Hastalıklar Teminatı; Hayat Sigortası yapan özel sigorta şirketleri tehlikeli hastalık kategorisine şu hastalıkları dâhil etmektedir; Kanser, kalp krizi, inme, kronik böbrek yetmezliği, koroner arter bypass ameliyatı, önemli organ nakli, körlük, iyi huylu beyin tümörü, kalp kapağı cerrahisi, terminal karaciğer yetmezliği, MS, Sağırlık, Ciddi Kafa Travması, Konuşma Kaybı, Ciddi Yanıklar, Koma, Parelizi. Bu hastalıklarından biri veya bir kaçını yaşayan sigortalının teminat tutarı kanuni vekiline ödenecektir.
 4. İşsizlik Teminatı:
 • Bordrolu Çalışanlar için haklı sebepler hariç (işçinin herhangi bir kasıt veya kusuru olmaması) işverenin keyfi olarak işten çıkarttığı sigortalılara “İstem Dışı İşsizlik Ek Teminatı” ürünü sağlanır. Bu ürüne göre azami 6 aylık devam eden kredi taksitleri sigorta kapsamında ödenmektedir.
 • Kaza veya hastalık sonucunda profesyonel meslek sahibi kişiler için “Geçici İş Göremezlik Teminatı” ürünü sunulmaktadır.
 • Kaza veya Hastalık sonucunda sigortalının belirlemesi halinde ev hanımları ve öğrenciler için “Gündelik Hastane Tazminatı Teminatı” ürünü sunulmaktadır.
YORUMLAR YAZ