• AMERIKAN DOLARI
  7,8187
  % -0,74
 • € EURO
  9,3602
  % -0,39
 • £ POUND
  10,4091
  % -1,19
 • ¥ YUAN
  1,1890
  % -0,71
 • РУБ RUBLE
  0,1027
  % -1,28
 • ALTIN (TL/GR)
  448,83
  % -1,90
 • BITCOIN
  139510,656
  % 6,32
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02

Günlük Bülten [ 9 Mayıs 2020]

Günlük Bülten [ 9 Mayıs 2020]

İYİ HAFTA SONLARI ARKADAŞLAR

Gündemimiz Borsada ALTIN KURALLAR

Bugün sizlerle Borsa’da para kazanmanın Altın Kurallarını paylaşmak istiyorum.

‘’Böyle bir hakkı kendinde nereden buluyorsun?’’ diye sorabilirsiniz.

Söyleyeyim, bugünler sizler internete girip bir tıkla hisse senedi alıp satabiliyorsunuz, herhangi bir sitede teknik analizleri görebiliyorsunuz, fibonacci dirençleri destekleri, momentumlar  ve benzerleri…

Bizler, bu kadar dijitalleşmeden önce de hisse senedi alım satımları yapıyorduk, ve bunu aracı kurumların seans odalarında canlı yapıyorduk.

Sitelerdeki hazır gördüğünüz teknik analizleri kendimiz kağıt kalemle yapardık… Birkaç senede bir yaşadığımız krizlerde hepsinde borsadaydık.  Asya kaplanlar krizi oldu, sattık, kriz bitiyor dedik aldık. Anayasamız fırlatıldı, yine sattık, sonra düşünce yine geri aldık…

Böyle bir tecrübenin sonunda çıkardığımız altın kuralları bizleri takip eden siz dostlarımızla paylaşıp yatırımlarınızda yardımcı olmak istiyoruz… Bizler fikirlerimizi, görüşlerimizi paylaşarak görevimizi yapmaktan ve sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız, ama sizler de incelemelerinizi yapın. Her zaman son karar yatırımı yapan yatırımcınındır, bizlerin değil…

ALTIN KURALLAR

1. Dünya borsaları siyasal, sosyal ve parasal gelişmelerden çok etkilenirler, borsada işlem yapanlar bu gelişmeleri çok yakından takip etmek zorundadırlar.

2. Borsalar küreseldir, dünya borsalarındaki yükselişler ve düşüşler bizim borsamızı da etkiler. Gelişmiş ülkelerin borsalarındaki düşüşler gelişmekte olan ülkelerin borsalarını olumsuz etkiler, ancak, bu gelişmiş ülkelerin borsalarındaki yükselişler gelişmekte olan ülkelerin borsalarını genelde olumlu etkilese de her zaman olumlu etkilemeyebilir, ayrışmalar olabilir.

3. Dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal, sosyal ve parasal gelişmelere göre borsaların yükseliş mi düşüş mü trendinde olduğunu görüp, ondan sonra borsa şirketleri içinde yatırım yapacağımız hisseleri seçmeliyiz. Zamanlama ÇOK önemlidir.

4. Borsaya yatırım yapma zamanı olduğuna karar verdiysek, yatırım yapmadan evvel yatırım yapacağınız toplam tutarı Kendinize kar hedefi koyun, ve bu hedefleriniz için stratejinizi tayin edin:

  • Bu paraya tekrar ne zaman ihtiyacınız var? Tam ihtiyacınız olduğu anda borsa düşüş trendine girerse mecburen satacağınız için zarar edersiniz.
  • Uzun vadeli yatırımcı mısınız, kısa vadeli yatırımcı mısınız. Uzun vadede borsa en büyük getirisi olan bir araçtır, ancak kısa vadede kaybettirebilir. Kar hedeflerinizi buna göre koyun.
  • Bir hisseye yapacağınız yatırımın hepsini birden bir seferde kullanmayın, bir kısmını yedek tutun, yatırım yaptığınız hissenin değeri biraz ucuzlarsa tekrar alıp maliyet düşürürsünüz. O hisse gevşemiyor ise, ayırdığınız parayla başka bir senede girersiniz.

5. Yatırım yapacağımız hisseleri seçerken, önce yatırım yapacağımız sektörü, ve sonra da o sektörde yatırım yapacağımız şirketleri, temel analiz ile inceleyip o şirketlerin olması gereken değerlerini hesaplayarak seçmeliyiz.

6. Teknik analiz, temel analizden sonra gelir. Temel analiz bir şirketin matematik olarak hesaplanan gerçek değerini verir. Teknik analiz ise o şirketin hisselerine olan arz talebe göre hangi fiyatlar arasında işlem gördüğünü gösterir, ve bunun matematik analizidir.

7. Hiçbir şeyin, hiçbir şirketin değeri sonsuza kadar çıkmaz, belli bir yerde satıcısı olur. Değerinin altına düşen her şeye, hisselere de ucuzladıkları zaman alıcı gelir.

8. Yükseliş trendlerinde:

  • Borsada para hisse senedi alımı yapılırken kazanılır. Yatırım yapacağınız, uygun fiyatlı 5-10 şirket seçin, olması gereken fiyatının temel analizini yapın, işlem gördükleri fiyatlar alım için uygun olduğunda, teknik analize göre o hisselere girin ve bu şirketleri yakından takip edin. Tek şirket yerine birkaç şirkete yatırım yapın ama tüm hisseler arasında kaybolmaya gerek yok.
  • Hisse senetleri hepsi birden beraber yükselmezler. Önce en iyileri yükselir, bu hisselerde kar realizasyonu gelir, ve bu karlarla diğer hisse senetlerinde yükseliş başlar. Örneğin, Borsa yüzde yirmi arttığı zaman tek hisse senedinde beklerseniz siz de yüzde yirmi kazanırsınız. Ama önce yükselen hisseye girip, kar ettikten sonra o hisseden çıkıp bu sefer henüz yükselmeyen bir hisse senedine girerseniz, yüzde yirmi daha kazanıp toplamda yüzde yerine yüzde kırk kar etmiş olursunuz..
  • Önce en iyileri yükselir, bu hisselerde kar realizasyonu gelir, ve bu karlarla diğer hisse senetlerinde yükseliş başlar. Örneğin, Borsa yüzde yirmi arttığı zaman tek hisse senedinde beklerseniz siz de yüzde yirmi kazanırsınız. Ama önce yükselen hisseye girip, kar ettikten sonra o hisseden çıkıp bu sefer henüz yükselmeyen bir hisse senedine girerseniz, yüzde yirmi daha kazanıp toplamda yüzde yirmi yerine yüzde kırk kar etmiş olursunuz..
  • Yatırım yaptığınız bir hisse senedinde ne kadar kar etmeyi hedeflediğinizi baştan tayin edin, ve o noktada satın. Bırakın siz sattıktan sonra nereye kadar yükselirse yükselsin, sakın dönüp o hisse senedini sattığınız fiyattan daha pahalıya tekrar almayın.

9. Düşüş trendlerinde:

  • Düşüş trendleri ile kar realizasyonunu karıştırmayın, borsalar devamlı yükselmezler, yükselirlerken kar realizasyonları gelir, bunlara düzeltmeler deriz.
  • Düşüş trendine mi girdik, yükseliş trendinde düzeltme mi oluyor? Bunu tespit edin.
  • Düşüş trendine girdiysek, bilin ki düşüş trendleri, içinde yolcularıyla su almaya başlayan batan bir gemiye benzer.
  • Düşüş trendlerinin başlangıcını hissedin ve bu gemiden ilk atlayanlardan olun.

Yarın

Şimdi borsaya girme zamanı mı,

  • Gireceksek, hangi hisselere girmeliyiz, ve, neden bu hisseler, bunları paylaşacağım…

Borsalarda, zamanlama ve strateji en önemli iki faktördür, sadece hisse senetleri yükselirken değil, hisse senetleri düşerken de para kazanılır. Her ikisinde de kazananlardan olun…

Sevgiyle kalın…

Ahmet Tevfik Çalgan