• AMERIKAN DOLARI
  7,9508
  % -0,13
 • € EURO
  9,4722
  % -0,24
 • £ POUND
  10,6500
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  1,2076
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1053
  % -0,18
 • ALTIN (TL/GR)
  460,82
  % -0,22
 • BITCOIN
  150526,251
  % 0,04
 • BIST 100
  1.325,47
  % 0,34

Günlük Bülten [5 Haziran 2020]

Günlük Bülten [5 Haziran 2020]

RALLİLER BİTEBİLİR…

Dün, ‘BORSALAR YÜKSELİYOR’, ama ‘Sizce bir gariplik yok mu?’ demiştim…

 • Amerika’da ırkçı karşıtı protestolar artıyor, işyerleri yanıyor, ABD ordusu sokakta… Ama Wall Street yükseliyor,
 • Irkçılık karşıtı protestolar Avrupa başkentlerine de sıçradı. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankasının 750 milyar Euro desteğinin yetmeyebileceği, 500 milyarlık ek teşvikler gelebileceği, bunların bile ekonomileri kurtarmaya yetip yetmeyeceği  konuşuluyor Ama Avrupa Borsaları yükseliyor,
 • Brexit müzakereleri çıkmaza girdi, hafta sonu Avrupa Birliği ile ön görüşmeler sonuçlanacak, İngiltere hükümeti bankaları Brexitsiz döneme hazır olun diye uyarıyor… Ama Londra Borsası yükseliyor…
 • Çin’in de başı derde girdi… Dünya Sağlık Örgütü nihayet Çin’in iki hafta geç bilgilendirdiğini belirten raporu yayınladı, bu ne sonuçlar doğuracak bakalım… Ticaret Savaşlarına yeşil ışık mı?
 • Dünyaya yayılan ırkçı karşıtı protestolar 2. Dalga endişelerini mi arttırmalıydı aslında, sanki Corona hiç gelmemiş gibi bu ne rahatlık… 2. Dalga gelirse ekonomilerin hali ne olur?

gibi endişelerimi dile getirmiştim…

Borsaların yükselmelerinin sebeplerini  Corona’nın gelişiyle hisselerin çok hızlı bir şekilde çok düşerek ucuzlamalarına, ki bu gayet makul,  ve FED ile Avrupa Merkez Bankası’nın piyasaya verdiği paraların tabana, yani ihtiyacı olana olana değil, piyasalara gitmesine, ve de reel sektör yerine finansal piyasalara gitmesine bağlamıştım, ki bu tehlikeli. Borsalarda ralliler devam ederse, Borsalardaki şirketlerin fiyatlarının piyasalardaki para fazlalığı sebebiyle balon gibi şişmeye başlayacağını düşündüğümü tekrarlamak istiyorum…

Bugün neler oldu?

BİST 100 Endeksi 108,000 direncini destek yaparak 110,000 direncine doğru yükselmeye çalıştı, ama her seferinde 109,000 seviyelerinde gelen satışlarla gevşedi.

Ne yapalım?

Mayıs başında pahalı Dolar ve Altın’dan çıkıp borsaya girdik, seçtiğimiz şirketlerin getirileri de gayet kazançlı oldu. Bu geçtiğimiz süre içinde ucuzlayan riskli varlıklar çoğu kayıplarının yüzde altmışını telafi ettiler. Sağlam şirketler kayıplarının tamamını telafi ettiler, hatta eski fiyatlarının da üstüne çıktılar. Şimdi oyuncular ucuz kalmış hisselere girerek bu hisselerdeki alımlarla endeksi yukarı taşımaya çalışıyorlar, ama olmuyor.

 Endeks Fibonacci % 62 endeksi olan 108,000 seviyesinin üzerinde kalırsa önce 110,000, ardından 112,500 direncine  doğru devam edecektir, ama dikkatli olma zamanı geldi.

Şirketlerin hisselerinin daha da artması için, ya şirketlerin daha büyümesi, ya karlarının artması lazım, ve halen bunun hiçbir garantisi yok.

Bugünkü açılış çok önemli, 109,000 seviyelerinden yine satışlar gelirse 108,000 – 110,000 bandına sıkışabiliriz, parasal politikalar belli, bundan sonraki yönümüzü sosyal ve politik gelişmeler belirleyecektir, desteklerin ve dirençlerin kırılmaları hep yeni gelişmelerle ve beklentilerle olmuştur. Önümüzün belirsizliklerle dolu olduğunu unutmayalım.

Biz, seans içinde yukarı doğru bir ivme görmediğimiz takdirde fiyatı çok yükselmiş ve kar ettiğimiz hisselerden kademeli bir şekilde karlarımızı realize etmeye başlayalım.  Fiyatların gevşemelerini bekleyelim ve yine yatırımlarımızı Borsalarda yapalım, zira paranın gideceği başka yer yok, ama bu yatırımlarımızda çok seçici olalım ve zamanlamamızı dikkatli yapalım. Aynı zamanda, haberleri çok yakından takip edelim, dünyamızda her şey çok hızlı değişiyor.

Dolar ve Altına dönelim demiyorum, zira Dolar 6.80 desteğinin aşağı kırınca bu seviye direnç oldu ve Dolar Endeksi zayıf, Volatilite endeksi çok düşük, Dolar daha da gerileyebilir. Ons Altın da 1700 usd desteğinin üzerinde kalmaya çalışıyor. Global piyasalardaki risk iştahına rağmen İkisinin de daha aşağılara düşmemiş olmasının sebebi piyasalardaki Dolar bolluğu…

Herkese Bol Şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan


Arkadaşlar, Bu bültende yayınlanan tüm içerikler genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı etkileyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir.

Bir dış ticaret firması olarak işimiz gereği dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal ve ekonomik verileri takip ediyoruz, bunları ve bunlarla ilgili yorumlarımızı ve tavsiyelerimizi bu bültende siz takipçilerimizle paylaşarak yatırımlarınızda sizlere de destek olmaya çalışıyoruz. Doğru kararlar vermenizde en ufak bir katkımız olursa ne mutlu bize…