• AMERIKAN DOLARI
  7,9368
  % -0,20
 • € EURO
  9,4220
  % -0,66
 • £ POUND
  10,6803
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  1,2069
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,1050
  % -0,41
 • ALTIN (TL/GR)
  460,86
  % -0,18
 • BITCOIN
  149344,154
  % -1,51
 • BIST 100
  1.325,47
  % 0,34

Günlük Bülten [5 Ağustos 2020]

Günlük Bülten [5 Ağustos 2020]

 

DOLAR, dünyada zayıfladığı ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında gerilediği halde, bizde sıkıştığı 6,85-6,87 bandının üzerine kendini atan, 6.97 üzerinde kalarak 7 TL’yi yoklayan, 7.07 TL’yi geçerse yukarı hareketi kaçınılmaz görünen Dolar/TL kurunu durdurmak için Merkez Bankası her yolu deniyor.

Evet, Dolar yine 7.07 TL’yi kırarsa, bu sefer, içinde bulunduğumuz döviz rezervleri durumumuzdan dolayı ekonomimiz daha kırılgan ve Doları olması gereken 6,70 TL kuruna geri çekemeyebiliriz, ancak bu kadar müdahele doğru mu? Nereye kadar…

ONS ALTIN, hızlıca geldiği onbeş yıllık zirvesi 2000 dolar direncini de kıracak mı? Bu seviyelere çok hızlı geldiği için buralarda biraz dinlenecektir diye düşünüyorum. 2000 usd seviyesi onbeş yıllık zirvesi, 1970 usd-2000 usd bandında yatay bir harekete girmesini bekliyordum ancak 2000 usd seviyesinin de üzerine çıktı, birkaç gün 2000 usd seviyesi üzerinde kalırsa yükseliş trendi devam edebilir. Anlaşılan dünyamızdaki ikinci virüs dalgası sinyalleri, ve içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle ekonomilerin içinde bulundukları belirsizlikler, ve negatif faiz uygulanması kaygıları GÜVENLİ LİMAN olan Ons Altın’ın EKİM-KASIM aylarından da önce yükseliş trendine girmesine sebep olacak…

GRAM ALTIN, Ons Altındaki yükselmeden nemalanarak yükselişine devam etti, Ons Altın’daki başlayacak yatay bant ile bu yükseliş durabilir diyordum ama Ons Altın durmak bilmiyor. Dolar/TL kurundaki muhtemel yükselişten de nemalanarak yükselişine devam edecek gibi görünüyor..

Bunları hep KISA VADE için paylaşıyorum, çünkü pandemi süreci belirsizliklerin çok yüksek olduğu bir süreçtir ve belirsizliklerin çok olduğu yerde orta vade yoktur.

‘BORSA İSTANBUL’umuzda BIST-100 endeksi, 1200 direncini kıramayınca önce 1150 desteğine kadar çekildi, bu seviyede tutunamayınca 1125 desteğine kadar sert bir şekilde düştü. Bu seviyede bir yatay bandına girmesini bekliyordum, ama 1125 altındaki hareketlerin endeksi 1100 ve 1075 desteklerine doğru daha da aşağı çekeceğinden endişeleniyordum. Nitekim, 1075 seviyesine yaklaştık. Bu durumda şu aşamada devam eden aşağı riskler nedeniyle borsada yeniden yükseliş yönünde pozisyon almak için 1125 üzerine çıkıldığını ve 1150 ara direncinin yoklandığını görmek lazım.

TOP ELEVEN Şirketlerimizin hedeflerini ikinci yarı bilançoları geldikçe yeniden belirliyoruz:

• TÜRKCELL: Birinci çeyrek bilançosuna göre Fiyat/Kazanç oranı fiyatı olan 15.00-15.50 TL seviyelerinden alınırsa kaybettirmeyeceğine inandığım TÜRKCELL, endeks 1125 seviyesinin de altına düştüğü halde 15 TL’nin az altında 14.77 TL’de kapadı. Bu seviyeler alım fırsatı bence. Tabii ki borsada satışlar devam ederse Türkcell’in de 12.00 TL’ye kadar düşme riski var ama buralardan başlayarak kademeli alım yapılabilir. Bilançosundaki 13,085,100,000 TL dağıtılabilecek temettüsü olan Türkcell hisselerinin önü çok açık…

• TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini çok fazla etkilenmeden atlatabilecek haberleşme sektöründe karlılığı iyi olan TÜRK TELEKOM hisseleri Fiyat/Kazanç Oranı değerinde, 8.00 TL seviyelerinde seyrediyordu, borsada gelen satışlarla Piyasa/Defter Değeri oranı fiyatı olan 7.08 TL’ye kadar düştü. Bu seviyede kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi 8.00 TL seviyelerinden satış hedeflenerek alınabilir.

• ASELSAN: Borsa’nın yıldızı 33 seviyesindeki direncini kırdı, 38 TL’ye yükseldikten sonra endeksin iki günkü sert düşüşüyle o da geriledi, endeks toparlayınca yükselmeye devam edecektir, endeks biraz daha düşerse %38 FIBONACCI desteği olan 33 TL seviyelerine kadar gerileyebilir, bu seviyelerden ortaya çıkacak ALIM FIRSATI kesinlikle kaçırılmamalı.

• BİZİM / ŞOK / BİMAŞ: Pandemi ile en pozitif etkilenen bu hisseler, Corona öncesi seviyelerinin çok üstünde seyrediyorlardı, ve karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketlerin hala kazandırma potansiyalleri var gibi görünüyordu, ANCAK:

BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, %50 Fibonacci desteği olan 16,84’e kadar geri çekilebilir diyordum, daha da düşük değerden kapadı. Yükselebileceği en yüksek fiyat, açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre hesapladığım F/K oranı fiyatı olan 18.40 TL. Alım Fırsatı mı, emin değilim.

ŞOK MARKET’in geçen günlerde pandemi öncesi en yüksek değerinin de üzerinde, gördüğü 14.50 TL’den sonra gerilemeye başladığını ve yükseliş trendinin sonuna ulaştığını yazmıştım. Fibonacci %38 desteği olan 13,01 TL seviyesine kadar gerileyebileceğini düşünüyorum, daha da altına geriledi. Yükselebileceği en yüksek fiyat kar beklentileriyle şimdiye kadar ulaştığı en yüksek fiyat olan 14.75 TL, ancak ŞOK MARKET’in bilançosunun tekrar bu seviyeyi görecek kadar iyi geleceğini sanmıyorum.

BİMAŞ’ın Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan en az 77 TL’ye kadar yükselebilir gözüküyor, ama endeks 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor. Endeks düşerse, Fibonacci %38 desteği olan 63.26 TL’ye kadar geriliyebilir.

• JANTSA / BRİSA: Otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından bu ikisi TOP ELEVEN şirketlerimizin arasındaki kardeş hisseler. Amerika’ya olan ihracatları ile pandemi sürecinde büyüyen ender şirketlerimizlerden, nitekim İhracatları ile kar beklentisi yüksek olan JANTSA, son 12 aylık kazancına göre Fiyat/Kazanç oranı değeri olan 78.04 TL’yi yüksek kar beklentisi ile geçip 134 TL’ye kadar yükseldi. Yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTAŞ da iki günkü sert düşüşlerden etkilendi tabii. Buralardan alınır mı, 38% FIBONACCI desteği olan 96 TL’ye kadar gerileyebilir, biraz bekleyip görmek lazım. Kazandırma potansiyali var mı? VAR, ama bunu Haziran sonu bilançosunu açıklayınca görücez.

BRİSA pandemi öncesi fiyatında, 12 TL’lerde seyrediyor.

• ENERJİSA: Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Zirvesinden gerilemeye başladı, %38 Fibonacci seviyesi olan 7.49 TL’ye kadar gerileyebilir, bu seviyler Alım Fırsatı olabilir, Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 9.12 TL’ye kadar yükselme potansiyali var.

• PEGASUS / THY: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi, bu şirketin birinci çeyrek bilançolarına göre Defter Değeri 48.34 TL, Fiyat Kazanç oranına göre olması gereken değer ise 56 TL. Endeks 1125 altına düşmezse PEGASUS’un bulunduğu fiyatın, 47.82 TL’nin de altına düşeceğini sanmıyorum, bu seviyelere düşmesinin sebebi PEGASUS hakkında yayılan asılsız haberler. Borsada uzun zamandır 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyor, bu şekilde trade edilebilir. Ancak, 60 TL’nin üzerine çıkması için ise gerçekten virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım.

THY da benzer şekilde virüs dalgasının bitmesini bekliyor, fiyatı çok düştü, Fiyat/Kazanç oranı değeri 13.64 TL’ye kadar yükselme potansiyali bulunmakta.

• YKB ve GARANTİ: Fiyatları çok ucuz, ve hala düşüyorlar, devlet ile özel bankalar arasındaki kavgaları bitmedi, bu hisselerden kesinlikle uzak durulmalı. YKB bir derece ama Garanti tehlikeli, büyük ortağı İspanyol devi finans firması Türkiye’den çıkmak istiyormuş.

Herkese bol şanslar…
Ahmet Tevfik Çalgan