• AMERIKAN DOLARI
  7,9401
  % -0,18
 • € EURO
  9,4651
  % -0,43
 • £ POUND
  10,6830
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  1,2092
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,1050
  % -0,41
 • ALTIN (TL/GR)
  460,70
  % -0,20
 • BITCOIN
  149557,682
  % -1,38
 • BIST 100
  1.325,47
  % 0,34

Günlük Bülten [4 Ağustos 2020]

Günlük Bülten [4 Ağustos 2020]

DOLAR, dünyada zayıfladığı ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında gerilediği halde, bizde sıkıştığı 6,85-6,87 bandının üzerine kendini attı, 6.97 üzerinde kalarak 7 TL’yi yokluyor, 7.07 TL’yi geçerse Dolar/TL yukarı hareketi kaçınılmaz gibi görünüyor:
1. Amerika’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması ile ilgili bize verdiği resmi ultimatom, ve bizim Amerika’ya bir Amerikan şirketinin PYD ile yaptığı petrol anlaşması nedeniyle verdiğimiz kınama, aramızdaki suların ısınması anlamına geliyor. 2018’de YAŞADIĞIMIZ RAHİP BRUNSEN BENZERİ BİR OLAY DAHA YAŞAMAYALIM, Dolar yine 7.07 TL’yi kırarsa, bu sefer, içinde bulunduğumuz döviz rezervleri durumumuzdan dolayı ekonomimiz daha kırılgan ve Doları olması gereken 6,70 TL kuruna geri çekemeyebiliriz.
2. BDDK’nın bankaların swap anlaşmalarına getirdiği önlemler,
3. Döviz rezervlerimiz için hayati önem kazanan turizm gelirlerindeki endişeler,
4. Dünyadaki ve ülkemizdeki ikinci virüs kaygıları…
Bunların hepsi Dolar/TL kurunda sert yükselişlere sebep olacak nedenler…

ONS ALTIN, hızlıca geldiği onbeş yıllık zirvesi 2000 dolar direncini de kıracak mı? Bu seviyelere çok hızlı geldiği için buralarda biraz dinlenecektir diye düşünüyorum. 2000 usd seviyesi onbeş yıllık zirvesi, 1970 usd-2000 usd bandında yatay bir harekete girecektir. Ancak dünyamızdaki ikinci virüs dalgası sinyalleri, ve içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle ekonomilerin içinde bulundukları belirsizlikler, ve negatif faiz uygulanması kaygıları güvenli liman olan Ons Altın’ın EKİM-KASIM aylarından itibaren yeniden yükseliş trendine girmesine sebep olacaktır.

GRAM ALTIN, Ons Altındaki yükselmeden nemalanarak yükselişine devam etti, Ons Altın’daki başlayacak yatay bant ile bu yükseliş durabilir, ancak bu sefer kafasını yukarı kaldıran Dolar/TL kurundaki muhtemel yükselişten nemalanarak yükselişine devam etmeye hazırlanıyor.

ÖZETLE, KISA VADE için, Dolar/TL kurunda tehlike çanları çalmaya başladı, Ons Altın 2000 usd direncine yaklaştıkça satış gelecektir ve bu seviyeyi hızlıca kıramayacaktır, Gram Altın da Dolar/TL’nin hareketine göre kendine yol bulacaktır…

Hep KISA VADE için yorum paylaşıyorum, çünkü pandemi süreci belirsizliklerin çok yüksek olduğu bir süreçtir ve belirsizliklerin çok olduğu yerde orta vade yoktur.

‘BORSA İSTANBUL’umuzda BIST-100 endeksi, 1200 direncini kıramayınca önce 1150 desteğine kadar çekildi, bu seviyede de tutunamayınca 1125 desteğine doğru düşüyor’ demiştim ve sert bir şekilde düştü.

Endeks 1200 seviyelerini yukarı kırmaya çalışırken, aslında, dünyada ikinci virüs dalgası sinyalleri artıyordu, ekonomilerde ciddi bir toparlanma yoktu, ama yeni borsa yatırımcılarının yüksek risk iştahıyla, ve de tabii ki paranın gideceği başka yer olmadığından, ve en önemlisi kamu bankalarının alımlarıyla borsamızda oluşan kısa vadeli yükseliş trendinin sonuna gelindiği görünüyordu, ve 1125 desteğimize geldik.

Burası önemli bir destek. Kısa vadeli yükseliş trendi bitmiştir, ama düşüş trendine geçtiğimizi söylemek için henüz erken. 1125 seviyesini destek alan bir yatay banda gireceğimizi bekliyorum.

Henüz panik yapmak için erken, 1125 seviyelerinden alıcı gelecektir. 1125 seviyesi normalleşmelerle toparlamaya başlayan ekonomilere göre endeksin olması gereken FIBONACCI seviyesidir, bunun üstü hisse senetlerinin fiyatlarının balon seviyeleriydi.

AMERİKA İLE İLİŞKİLERDE KRİZ DOĞMADIKÇA, ikinci virüs dalgası kaygıları artmadıkça, gelen ekonomik veye sosyolojik haberler çok olumsuz olmadıkça 1125 seviyelerinin altına düşeceğimizi sanmıyorum.

Endeksin gerilediği bu seviyeler, açıklanan bilançoları takip ederek ve şirketlerde seçici olarak ALIM FIRSATI olarak değerlendirilmeli bence…

TOP ELEVEN Şirketlerimizin yeni hedeflerini belirlemek için bilançoları bekliyoruz. Buarada:

• TÜRKCELL: Fiyat/Kazanç oranı fiyatı olan 15.00-15.50 TL seviyelerinden alınırsa kaybettirmez, ve 15.00 seviyesinin de az altına kadar geriledi. 2019 yılı karı 3,246,500,000TL olan Türkcell’in yabancı ortağın hisselerinin Varlık Fonuna satışından önce iki ortağın yıllar süren anlaşmazlıkları sebebiyle dağıtılamamış 13,085,100,000 TL dağıtılabilecek temettüsü olduğunu unutmayalım. İkinci yarı bilançosu henüz açıklanmadı, birinci çeyrek bilançosunun F/K oranına göre olması gereken fiyatı 15.00 TL’nin altına düşeceğini sanmıyorum, alım fırsatı bence. Tabii ki borsada satışlar devam ederse ve endeksin 1125 direnci aşağı kırılırsa Türkcell’in de 12.00 TL’ye kadar düşme riski var ama pandemi süreci ile yaşanabilecek belirsizlikler dağılırsa Türkcell hisselerinin önü çok açık…

• TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini çok fazla etkilenmeden atlatabilecek haberleşme sektöründe karlılığı iyi olan ve Fiyat/Kazanç Oranı değerinde, 8.00 seviyelerinde seyreden Türk Telekom gelen satışlarla 7.24 TL’ye kadar düştü. Bu seviyede kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi 8.00 TL seviyelerinden satış hedeflenerek alınabilir.

• ASELSAN: Borsa’nın yıldızı 33 seviyesindeki direncini kırdı, 38 TL’ye yükseldikten sonra endeksin iki günkü sert düşüşüyle o da geriledi, endeks toparlayınca yükselmeye devam edecektir, endeks biraz daha düşerse %38 FIBONACCI desteği olan 33 TL seviyelerine kadar gerileyebilir, bu seviyelerden ortaya çıkacak ALIM FIRSATI kesinlikle kaçırılmamalı.

• BİZİM / ŞOK / BİMAŞ: Pandemi ile en pozitif etkilenen bu hisseler, Corona öncesi seviyelerinin çok üstünde seyrediyorlardı, ve karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketlerin hala kazandırma potansiyalleri var gibi görünüyordu, ANCAK:

BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, %50 Fibonacci desteği olan 16,84’e kadar geri çekilebilir. Yükselebileceği en yüksek fiyat, açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre hesapladığım F/K oranı fiyatı olan 18.40 TL.

ŞOK MARKET’in geçen günlerde pandemi öncesi en yüksek değerinin de üzerinde, gördüğü 14.50 TL’den sonra gerilemeye başladığını ve yükseliş trendinin sonuna ulaştığını yazmıştım. Fibonacci %38 desteği olan 13,01 TL seviyesine kadar gerileyebileceğini düşünüyorum. Yükselebileceği en yüksek fiyat kar beklentileriyle şimdiye kadar ulaştığı en yüksek fiyat olan 14.75 TL.

BİMAŞ’ın Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan en az 77 TL’ye kadar yükselebilir gözüküyor, ama endeks 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor. Endeks düşerse, Fibonacci %38 desteği olan 63.26 TL’ye kadar geriliyebilir.

• JANTSA / BRİSA: Otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından bu ikisi TOP ELEVEN şirketlerimizin arasındaki kardeş hisseler. Amerika’ya olan ihracatları ile pandemi sürecinde büyüyen ender şirketlerimizlerden, nitekim İhracatları ile kar beklentisi yüksek olan JANTSA, son 12 aylık kazancına göre Fiyat/Kazanç oranı değeri olan 78.04 TL’yi yüksek kar beklentisi ile geçip 134 TL’ye kadar yükseldi. Yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTAŞ da iki günkü sert düşüşlerden etkilendi tabii. Buralardan alınır mı, 38% FIBONACCI desteği olan 96 TL’ye kadar gerileyebilir, biraz bekleyip görmek lazım. Kazandırma potansiyali var mı? VAR, ama bunu Haziran sonu bilançosunu açıklayınca görücez.

BRİSA pandemi öncesi fiyatında, 12 TL’lerde seyrediyor.

• ENERJİSA: Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Zirvesinde bulunuyor ama hala Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 9.12 TL’ye kadar yükselme potansiyali var.

• PEGASUS / THY: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi, bu şirketin birinci çeyrek bilançolarına göre Defter Değeri 48.34 TL, Fiyat Kazanç oranına göre olması gereken değer ise 56 TL. Endeks 1125 altına düşmezse PEGASUS’un bulunduğu fiyatın, 47.82 TL’nin de altına düşeceğini sanmıyorum, bu seviyelere düşmesinin sebebi PEGASUS hakkında yayılan asılsız haberler. Borsada uzun zamandır 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyor, bu şekilde trade edilebilir. Ancak, 60 TL’nin üzerine çıkması için ise gerçekten virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım.

THY da benzer şekilde virüs dalgasının bitmesini bekliyor, fiyatı çok düştü, Fiyat/Kazanç oranı değeri 13.64 TL’ye kadar yükselme potansiyali bulunmakta.

• YKB ve GARANTİ: Fiyatları çok ucuz, ancak devlet ile özel bankalar arasındaki kavgaları bitmedi, bu hisselerden kesinlikle uzak durulmalı. YKB bir derece ama Garanti tehlikeli, büyük ortağı İspanyol devi finans firması Türkiye’den çıkmak istiyormuş.

Herkese bol şanslar…
Ahmet Tevfik Çalgan