• AMERIKAN DOLARI
  7,8453
  % -0,37
 • € EURO
  9,3631
  % -0,32
 • £ POUND
  10,4672
  % -0,59
 • ¥ YUAN
  1,1925
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,1030
  % -1,03
 • ALTIN (TL/GR)
  452,36
  % -1,22
 • BITCOIN
  133349,195
  % -2,58
 • BIST 100
  1.343,98
  % 0,11

Günlük Bülten [30 Nisan 2020]

Günlük Bülten [30 Nisan 2020]

Bugün sizlerle, borsada yatırım yaparken uyguladığım stratejileri paylaşacaktım.

Borsa yatırımcısı neleri takip etmeli, borsada ne zaman yatırım yapmalı, bir hisseye yatırım yaparken nelere dikkat etmeli, seçeceği şirketi nasıl seçmeli, ne zaman satın almalı, ne zaman satmalı…

Ne var ki şuanda borsaya girmenin çok riskli olduğunu düşündüğüm için vazgeçtim!!!

Küresel piyasalarda neler oluyor?

ABD’de büyüme oranları ile ilgili gelen sonuçlar ABD ekonomisinin beklentilerin üzerinde daraldığını gösteriyor. Ama buna DOW Jones endeksi %2.21 yükseldi? Neden acaba?

Remdesvir isimli bir ilacın Corona tedavisinde başarılı olduğu haberleri mi tetikledi borsaları?

 

Yoksa Amerikalılar ekonomilerine çok güveniyorlar, kısıtlamaların kalkmasıyla, iş yerlerinin açılmasıyla normalleşme olacağına, her şeyin hızlıca düzeleceğine inanıyorlar ve fiyatları iyice ucuzlamış şirketlerin hisselerini hala düşükken kapmaya mı çalışıyorlar?

FED’den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı, FED’in bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için elindeki tüm araçlarını kullanmaya

hazır olduğu vurgulandı.

Bunların hepsi ABD borsasına olumlu etki etti ve DOW JONES %2.21 yükseldi.

Bu bizim borsamıza da olumlu yansıyacaktır.

Ancak,

Ben, dünyadaki iyileşme hayallerinin henüz gerçekçi bir hayal olduğuna inanmadığım için bu yükseliş trendinin devam edeceğini düşünmüyorum.

FED’in poitika faizini sabit tutmasının ve piyasayı parasal desteklemesinin varlıklara yönelmek yerine yatay seyreden Ons Altın’ı yukarı doğru tetikleyeceğine inanıyorum, çünkü dolar gibi altın da hala güvenli liman.

Bu arada bugün Avrupa merkez bankaları kararını göreceğiz, buradan da benzer bir karar çıkacaktır. Bu da takip edilmeli!

Bizde borsada ne olur?

Yurt dışı borsalardaki çıkışlar her zaman bizim borsamıza da olumlu yansımıştır, ve bizde de çok ucuzlamış hisseler var, Corona’nın gelişiyle birlikte 1-2 ayda yarı fiyatına düşmüş sağlam şirketler var yatırım yapılabilecek.

Ama doğru zaman mı?

Corona vak’aları azalıyor ama şimdi Corona’nın ekonomiye verdiği hasar vak’aları sonucunda ortaya çıkan tahribat gündeme gelecek. Ben hayali bir iyileşme yaşandığını düşünüyorum, dünyamızın bir yıldan evvel toparlanamayacağına inanıyorum.

Böyle düşündüğüm için bu yükseliş trendinde yavaş yavaş hisselerimi elden çıkararak borsadan çıkmayı seçtim. Bekleyip görmeyi tercih ettim. Gerçek bir iyileşme olursa tekrar girerim, biraz yüksekten alırım ama bugünkü riski taşımam dedim.
Bu İyileşmenin gerçekçi olmadığı anlaşılınca sert düşüşler gelir, borsaya o zaman geri döner, daha düşükten yatırım yaparım dedim.

Para kolay kazanılmıyor, ama kolay kaybediliyor…

Ne yapalım?

Ons Altında yukarı hareket bekleniyor, bizde de Doların 7 psikolojik direncini kırmaya çalıştığını görüyoruz, SWAP anlaşması olmazsa bu durum gram altını daha hızlı yukarı itecektir, 378 tl desteğinin altına düşmeyen gram altının 400 TL’ye kadar önü açık demektir.

Şanslı bir gün diliyorum herkese…

Ahmet Tevfik Çalgan

Günlük Bülten [29 Nisan 2020]

Diyorlar ki: ‘Tünelin ucundaki ışık göründü’... Tünelin ucundaki ışık görünmüş olabilir, ama tünelin uzunluğu ne kadar? O ışığa ulaşana kadar, yani tünelin dışına çıkana kadar yolumuzda ne gibi engeller var? Evet, o ışığa ulaşalım, tünelin dışına çıkalım, ama yoldaki engebelere çarpıp, düşüp kafamızı kırıp yara bere içinde çıkmayalım. Hükümetler, ekonomilerini kurtarmak için ağız birliği etmişcesine aynı şeyleri söylüyorlar, ve bu iyimserlikle esen rüzgarı arkasına alan borsalar çok ucuzladığı için gelen

İlgili İçerik