• AMERIKAN DOLARI
  7,8698
  % -0,10
 • € EURO
  9,3822
  % -0,15
 • £ POUND
  10,5252
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  1,1955
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,1041
  % -0,08
 • ALTIN (TL/GR)
  457,76
  % -0,04
 • BITCOIN
  136036,736
  % -8,22
 • BIST 100
  1.342,49
  % 1,28

Günlük Bülten [30 Mayıs 2020]

Günlük Bülten [30 Mayıs 2020]

Geçen haftalardaki beklentilerimiz doğrultusunda Döviz ve Gram Altın düşüş trendine girdiler, bir iki gündür yatay bir seyir içinde devam ediyorlar, ve yatırımcılar riskli varlıklara yöneliyor, borsalar yükseliyor…

Şimdiye kadar, parasal piyasalarda bu kadar uzun süren bir dalgalanma içinde yaşadığımızı, bu kadar yüksek bir belirsizlik içinde kaldığımızı hatırlamıyorum.

Kaldı ki, hala belirsizlikler ortadan kalkmış değil ve her haber piyasaları çok etkiliyor.

Böyle bir süreç içerisinde riskli varlıklara yatırım yaparak para kazanmaya çalışıyorsak, haberleri çok yakın takip edelim.

Riskli varlıklar Corona ile çok kısa bir sürede çok düştüğü ve ucuzladığı için bu varlıklara yatırım yaparak para kazanma şansının ortaya çıktığını unutmayalım.

Ve tekrar söylemek isterim ki, bu fırsat sadece KISA VADE için geçerli, Temmuz ayından sonrası belirsizliklerle dolu…

11 MAYIS İLE BAŞLAYAN HAFTA

‘’GELİŞMİŞ ÜLKELER NORMALLEŞİYOR !!!

DÖVİZ – ALTIN – FAİZ – BORSA !!!

NEREDEYİZ ???

Her şey kilitlendi… Kısa ve orta vadede, normalleşmeler umulduğu gibi giderse, Ons Altın’da ve kısmen de olsa Dolar’da düşüş başlayabilir ve biz makul SWAP anlaşmaları ile döviz sıkıntılarımızı kısmen de olsa aşabilirsek,  Borsamız hızlı bir yükseliş trendine girebilir… Dolar/TL  7.07 desteğinde, Ons Altın 1700 desteğinde, Gram Altın 378 TL desteğinde. Borsamız ise ilk önemli direnci 102,500 seviyesinde olan 97,500 desteği üzerindeki yatay ve sıkışık haraketlerle bekliyor. Risk almak istemiyorsak Riskli Varlıklara olan iştahımızı erken açmayalım, RİSK ALACAKSAK pahalı Dolar ve Altın’dan ucuz kalmış Riskli Varlıklara girme zamanı…’’ demiştik… ‘’Bir hisse senedi portföyü oluşturalım, bu portföye farklı sektörlerden en az 3-4 tane hisse senedi koyalım, hangi sektörlere girelim, bu sektörlerden hangi şirketleri seçelim, neden?’’ diyerek temel ve teknik analizlerimize başladık.

Şimdiye kadar yaptığımız temel analizler ile seçtiğimiz ASELSAN, YKB, PEGASUS, THY, BİM, ŞOK MARKET, BİZİM TOPTAN, ENERJİSA, PINAR SÜT, JANTSA ve BRİSA’dan ‘TOP ELEVEN’ oluşturduk, bunların yedeklerine ise ARÇELİK, KLİMASAN TÜPRAŞ, PETKİM koyalım dedik ve bir de holding şirketi eklemek için KOÇ HOLDİNG’i çalıştık… Temel Analiz ile fiyatlarını hesapladık, Teknik Analizle de, hangilerini hangi seviyelerden alalım, beklentilerimiz neler, ne hedefler koyabiliriz inceledik ve takip ediyoruz…

Bakalım bu kararı verdiğimiz 11 Mayıs’tan bu yana neler olmuş…

Dolar ve Gram Altın düşmüş, Ons Altın aynı kalmış, borsalar yükselmiş…

Hafta sonunda, seçtiğimiz hisse senetlerindeki bu zaman zarfı içindeki değişimleri inceleyip, be hisseler hakkındaki beklentilerimizi ve hedef fiyatlarımızı güncelleyip Pazartesi sabahı sizlerle paylaşacağız.

Herkese, bol ‘EVDE KALMALI‘ iyi bir hafta sonu diliyorum…

Ahmet Tevfik Çalgan


Arkadaşlar, Bu bültende yayınlanan tüm içerikler genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı etkileyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir.

Bir dış ticaret firması olarak işimiz gereği dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal ve ekonomik verileri takip ediyoruz, bunları ve bunlarla ilgili yorumlarımızı ve tavsiyelerimizi bu bültende siz takipçilerimizle paylaşarak yatırımlarınızda sizlere de destek olmaya çalışıyoruz. Doğru kararlar vermenizde en ufak bir katkımız olursa ne mutlu bize…