• AMERIKAN DOLARI
  7,8707
  % -0,04
 • € EURO
  9,3965
  % 0,00
 • £ POUND
  10,5287
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  1,1972
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1041
  % -0,02
 • ALTIN (TL/GR)
  457,36
  % -0,13
 • BITCOIN
  135396,367
  % -7,39
 • BIST 100
  1.342,49
  % 1,28

Günlük Bülten [3 Temmuz 2020]

Günlük Bülten [3 Temmuz 2020]

GÜNAYDIN

 Dostlarım, BORSA İSTANBUL gerçekten harikalar yaratıyor. Eğer bugün 117,000’li seviyelerde ikili tepe oluşmazsa yükseliş trendi devam eder ve 125,000-130,000 seviyelerini görürüz.

Hane halkı nihayet gerçek kazanç yeri olan borsaya mı geliyor…

Evet, hane halkı nihayet gerçek kazanç yeri olan borsaya geliyor. Büyük bir sevinçle alkışlıyorum…

Borsada hisse senedi almak demek o şirkete ortak olmak ve o şirketin kazançlarından pay almak demektir.

Borsa İstanbul yükselirse, pandemi sebebiyle zor durumda olan şirketlerimiz içinde bulundukları mali sıkıntılardan kurtulmak için banka kredisi kullanacaklarına halka açılırlar, ve fon ihtiyaçlarını halktan karşılarlar.

Bunun bir maliyeti yok mu? Tabii ki var. Halka arz ile sermayelerini arttırırken o şirketlerdeki hisse yüzdeleri düşüyor, karların tamamı kendilerininken artık karlarının sizlerle paylaşıyorlar. Eski hedeflerine ulaşmak için tek hedefleri büyümek oluyor ve sizlerin katkılarınızla büyüyorlar.

Sizler paralarınızı Dolara yatırmak veya faiz için bankaya koymak yerine borsada şirketlerimize ortak olursanız hem şirketler güçleniyor, büyüyor, hem siz kazanıyorsunuz hem ülkemiz kazanıyor. Kazancımızı Türkiye’nin ekonomisinin iyi gidişine bağlayalım, Dolar alarak kötüye gidişine değil. Ekonomi zora girecek ki Dolar artsın, elimizdeki Dolar bize para kazandırsın. Doların artışı sadece paranın değerini korur, para kazandırmaz. Halbuki PARA, PARA kazanmak zorundadır, bunun doğru adresi de Dolar veya TL Mevduatları değil borsalardır. Kazancımızı Türkiye’nin ekonomisinin büyümesine bağlayalım, küçülmesine değil.

Ama borsanın bir oyun yeri olduğunu düşünüyorsanız sakın gelmeyin, zarar edersiniz. Borsa ciddi bir iştir.

Kulaktan dolma, aslı olup olmadığı belli olmayan hisselere dokunmayın.

Yatırım yaparken çalıştığınız aracı kurumdaki yatırım danışmanınıza danışın. Onlar sizler için varlar. Onlar bütün gün ekran başında sizler için şirketlerle ilgili haberleri, hisse hareketlerini takip ediyorlar. Onlar tıp sektöründeki doktorlarımız gibi ekonomi sektörümüzdeki kıymetlilerimiz bizim…

Sevgiyle kalın, bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan


Arkadaşlar, Bu bültende yayınlanan tüm içerikler genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı etkileyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir.

Bir dış ticaret firması olarak işimiz gereği dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal ve ekonomik verileri takip ediyoruz, bunları ve bunlarla ilgili yorumlarımızı ve tavsiyelerimizi bu bültende siz takipçilerimizle paylaşarak yatırımlarınızda sizlere de destek olmaya çalışıyoruz. Doğru kararlar vermenizde en ufak bir katkımız olursa ne mutlu bize…