• AMERIKAN DOLARI
  7,8187
  % -0,74
 • € EURO
  9,3602
  % -0,39
 • £ POUND
  10,4091
  % -1,19
 • ¥ YUAN
  1,1890
  % -0,71
 • РУБ RUBLE
  0,1027
  % -1,28
 • ALTIN (TL/GR)
  448,83
  % -1,90
 • BITCOIN
  138907,577
  % 5,92
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02

Günlük Bülten [29 Temmuz 2020]

Günlük Bülten [29 Temmuz 2020]

Dolar’ın 6,85-6,86 bantında sıkıştırıldığını, müdahale edildiğini, bunun tehlikeli olduğunu ve ‘’müdaheleci ekonomiyle nerelere gelindiğini gördük, yıllarca, defalarca yaşamadık mı, hep sonu hüsran olmadı mı’’ diyerek endişelerimi getirmiştim. Bu endişelerim devam ediyor ancak evvelki akşam dolar kurunda başlayan hareketliliğin rezervlerdeki endişelerin artması dışında iki sebebi var: 1) Amerika’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması ile ilgili verdiği resmi ultimatom 2) BDDK’nın bankaların swap anlaşmalarına getirdiği önlemler. Panik yapmayalım, siyasi gerginlikler gelip geçicidir, ancak rezervler konusunda hala endişeler devam ediyor.

‘Ons Altın yükselmeye devam eddiyor, Gram Altın da Ons Altındaki yükselmeden nemalanarak yükselişine devam ediyor.

 BORSA İSTANBUL’umuzda BIST-100 endeksi, 1200 direncini kıramayınca 1150 desteğine kadar çekildi. Dünyada ikinci virüs dalgası endişeleri artıyor, yatırımcılarının yüksek risk iştahıyla ve paranın gideceği başka yer olmadığı için süren kısa vadeli yükseliş trendi sonuna gelindi gibi görünüyor, bunu zaten beklediğimi dün de vurgulamıştım, ve bu seviyelerden alınacak hisselerde çok dikkatli ve seçici olmak gerektiğini yazmıştım. Ancak ciddi etki bunlara ilaveten Amerika’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması ile ilgili verdiği resmi ultimatom. Panik yapmayalım…

TOP ELEVEN Şirketlerimizin yeni hedeflerini belirlemek için bilançoları bekliyoruz. Buarada:

 • TÜRKCELL: 16.00 TL’den aşağı gelmiyor, 15.00-15.50 Tl seviyelerinden alınırsa kaybettirmez diyordum, ve bu seviyelere geldi. 2019 yılı karı 3,246,500,000TL olan Türkcell’in yabancı ortağın hisselerinin Varlık Fonuna satışından önce iki ortağın yıllar süren anlaşmazlıkları sebebiyle dağıtılamamış 13,085,100,000 TL dağıtılabilecek temettüsü olduğunu unutmayalım. Birinci çeyrek bilançosu F/K oranına göre olması gereken fiyatı 15.08 ve 15.00 TL altına düşeceğini sanmıyorum, alım fırsatı bence. Tabii ki borsada satışlar devam ederse ve endeks 1125 seviyesine kadar düşerse Türkcell’in de 12.00 TL’ye kadar düşme riski var ama pandemi süreci ile yaşanabilecek belirsizlikler dağılırsa Türkcell hisselerinin önü çok açık

 • TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini çok fazla etkilenmeden atlatabilecek haberleşme sektöründe karlılığı iyi olan ve Fiyat/Kazanç Oranı değerinde, 8.00 seviyelerinde seyreden Türk Telekom’un fazla bir kazandırma potansiyali kalmadığını düşünüyordum, nitekim bu seviyenin de altına geld. Kazandırma potansiyali yaratacak kadar düşecek mi bekleyelim.
 • ASELSAN: Borsa’nın yıldızı 33 seviyesindeki direncini kırdı, 38 TL’ye yükseldikten sonra endksin dünkü sert düşüşüyls gevşedi, yükselmeye devam  edeceğine inanıyorum, 33 TL seviyelerine kadar gerilerse alınabilir.
 • BİZİM / ŞOK / BİMAŞ: Pandemi ile en pozitif etkilenen bu hisseler, Corona öncesi seviyelerinin çok üstünde seyrediyorlarDI, ve karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketlerin hala kazandırma potansiyalleri var gibi görünüyordu, ancak:
 • BİZİM’in yolu buraya kadar galiba, %38 Fibonacci desteği 17.92’ye kadar geri çekilebilir,
 • ŞOK MARKET’in geçen hafta, pandemi öncesi en yüksek değerinin de üzerinde, hafta içinde gördüğü 14.00 TL’den sonra gerilemeye başladığını ve yükseliş trendinin sonuna ulaştığını yazmıştım. Fibonacci %38 desteği olan 12 TL seviyesine kadar gerileyebileceğini düşünüyorum.
 • BİMAŞ’ın Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan en az 77 TL’ye kadar yolu var gözüküyor, ama endeks 1200 seviyesini kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor.
 • JANTSA / BRİSA: Otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından bu ikisi TOP ELEVEN şirketlerimizin arasındaki kardeş hisseler. Amerika’ya olan ihracatları ile pandemi sürecinde büyüyen ender şirketlerimizlerden diyorduk, nitekim İhracatları ile kar beklentisi yüksek olan JANTSA, son 12 aylık kazancına göre Fiyat/Kazanç oranı değeri olan 78.04 TL’yi yüksek kar beklentisi ile geçip 123 TL’ye kadar yükseldi, dün borsade yükselen ender şirketlerden biri. Hala kazandırma potansiyali var mı, bunu Haziran sonu bilançosu açıklanınca görücez.

BRİSA pandemi öncesi fiyatının üzerinde, zirvesinde, 12 TL’lerde seyrediyor.

 • ENERJİSA: Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Zirvesinde bulunuyor ama hala Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 9.12 TL’ye kadar yükselme potansiyali var.
 • PEGASUS / THY: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi, bu şirketin birinci çeyrek bilançolarına göre Defter Değeri 48.34 TL, Fiyat Kazanç oranına göre olması gereken değer ise 56 TL. Endeks 1150 altına düşmezse PEGASUS’un 50 TL’nin altına düşeceğini sanmıyorum demiştim ve endeks 1125’ü görmedikçe, ki bu durumda 30 TL’ye kadar inebilir, hala bu seviyede kalacağından ümitliyim. Borsada uzun zamandır 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyor. 60 TL’nin üzerine çıkması için ise gerçekten virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım.

THY da benzer şekilde virüs dalgasının bitmesini bekliyor, Fiyat/Kazanç oranı değeri 13.64 TL’ye kadar hala yükselme potansiyali bulunmakta.

 • YKB ve GARANTİ: Fiyatları çok ucuz, ancak devlet ile özel bankalar arasındaki kavgaları bitmedi, bu hisselerden kesinlikle uzak durulmalı. YKB bir derece ama Garanti tehlikeli, büyük ortağı İspanyol devi finans firması Türkiye’den çıkmak istiyormuş.

 

Herkese bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan