• AMERIKAN DOLARI
  7,9508
  % -0,13
 • € EURO
  9,4722
  % -0,24
 • £ POUND
  10,6500
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  1,2076
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1053
  % -0,18
 • ALTIN (TL/GR)
  460,85
  % -0,22
 • BITCOIN
  150547,193
  % 0,05
 • BIST 100
  1.325,47
  % 0,34

Günlük Bülten [29 Nisan 2020]

Günlük Bülten [29 Nisan 2020]

Diyorlar ki: ‘Tünelin ucundaki ışık göründü’…

Tünelin ucundaki ışık görünmüş olabilir, ama tünelin uzunluğu ne kadar?

O ışığa ulaşana kadar, yani tünelin dışına çıkana kadar yolumuzda ne gibi engeller var?

Evet, o ışığa ulaşalım, tünelin dışına çıkalım, ama yoldaki engebelere çarpıp, düşüp kafamızı kırıp yara bere içinde çıkmayalım.

Hükümetler, ekonomilerini kurtarmak için ağız birliği etmişcesine aynı şeyleri söylüyorlar, ve bu iyimserlikle esen rüzgarı arkasına alan borsalar çok ucuzladığı için gelen alımlarla yükseldiler.

Ama nereye kadar? Gelişmiş ülkelerde birçok şirket üretimine ara verdi, bunların etkilerini henüz görmedik, herkes hazırdan yedi.

Corona, diğer virüslerde de olduğu gibi, çıkışından altı ay içinde, büyük ihtimalle Haziran ayında, kendiliğinden yok olacak belki, ama ekonomide bıraktığı hasar o kadar büyük olabilir ki toparlanma en iyimser tahminle belki de yıl sonunu bulacaktır.

Bu dönem içinde büyük değişiklikler olacaktır, bu değişikliklere ayak uyduranlar ayakta kalabileceklerdir, uyduramayanlar için yolun sonu gelmiş demektir.

Dikkatli olun, siz de ayakta kalanlardan olun.

Para piyasaları ile ilgili görüşlerim ise aynı dünkü bültende yazdığım gibi devam ediyor, SWAP anlaşması imzalanmazsa BORSA’da çok sert satışlar gelebilir… Ayrıca, Moody’s’in, bugün coronavirüs salgının Türkiye’nin ekonomik görünümün nasıl etkilediğini anlatacağı webinarın da piyasalarımıza nasıl yansıyacağını takip etmek gerekiyor.

Ahmet Tevfik Çalgan

Günlük Bülten [28 Nisan 2020]

Bu hafta çok önemli!!!!! Dünyada güçlü dolar devam ediyor. Bizde ABD ile SWAP anlaşması görüşmeleri devam ediyor, Dolar 7 TL psikolojik direncini kırmaya çalışıyor. Küresel piyasalarda geçen hafta başlayan ve devam eden iyimserlik bizim borsamıza da yansıyor ve borsamız yükselişte. Ancak, Çarşamba ve Perşembe günleri Amerika ve İngiltere karlılık ve zararlılık oranlarını, işsizlik oranlarını açıklayacaklar. Buna ilaveten 10 büyük firma bilançolarını açıklayacaklar, hiçbiri pozitif bir tablo açıklayamayacağından, borsada sert

İlgili İçerik