• AMERIKAN DOLARI
  7,8646
  % -0,12
 • € EURO
  9,3788
  % -0,17
 • £ POUND
  10,5237
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  1,1967
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1041
  % -0,06
 • ALTIN (TL/GR)
  457,82
  % -0,02
 • BITCOIN
  136587,505
  % -8,72
 • BIST 100
  1.342,49
  % 1,28

Günlük Bülten [28 Ağustos 2020]

Günlük Bülten [28 Ağustos 2020]

DEĞİŞEN BİRŞEY YOK, VE HERŞEY ÇOK KIRILGAN:

 • ONS ALTIN 1,929 Dolar
 • GRAM ALTIN 456 TL
 • DOLAR KURU 7.34 TL
 • BORSAMIZ 1109

ONS ALTIN, GRAM ALTIN, DOLAR KURU, BİR GÜN EVVELİNE GÖRE HAFİF GERİLEDİ, BİST 100 BU SEFER 1100 ÜZERİNDE KAPAMAYI BAŞARDI…

BEKLENTİLERİMİZ AYNI:

ONS ALTIN aşı bulunursa önce geriler, ama bu gerileme kalıcı olmaz, Ekim ayından itibaren yükselmeye başlar. Aşı bulunamazsa zaten uçar gider, onun için aşı bulunsa bile neden Ekim ayından itibaren tekrar yükseleceğini hafta sonu yazacağım. Ama çok özetle şunu söyleyeyim:

 1. Aşı bulunsa bile ekonomilerin gördüğü hasar üç dört seneden evvel düzelecek bir hasar değil.
 2. İkinci virüs dalgası geliyor. Bunun neticesinde Ekim ayından itibaren çok zor günler gelecek, bazı sektörler büyük yaralar alacak, bazı sektörler ve özellikle dijital dünyaya uyum sağlayanlar ayakta kalacak.
 3. Dolayısıyla, güvenli liman arayışı devam edecek, ABD’deki karışıklıklar Dolar’ı güvenli liman olmaktan çıkarırsa tek güvenli liman olarak Ons Altın ve Gümüş gibi kıymetli madenler kalacaktır.

GRAM ALTIN da aşı bulunursa ONS ALTIN’daki gerilemeye paralel olarak geriler, ama tabii DOLAR KURU’nun da ne olacağını takip etmek lazım.

DOLAR KURU tamamen bir soru işareti. Küresel piyasalarda zayıflamaya devam eden, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı bile diğer kaybeden Dolar, sadece bizim Türk Lirası karşısında gerilemiyor. Dolar Kuru’nun akıbeti tamamen Merkez Bankası’nın maharetine kaldı, ben bu kadar söyleyeyim, herkes kendi kararını kendi versin.

BORSAMIZ, 21 Mart’ta dip yaptığı 800 seviyesinden sonra yükseliş trendine girdi, en az 1400 seviyelerine kadar devam etmesi beklenen yükseliş trendine 1200 seviyesine takılarak ara verdi, 975 seviyesine kadar geri çekildikten sonra 1125 seviyesini yukarı kırmaya çalıştı, kıramayınca 1100 seviyesini destek yapıp bu seviyenin üzerinde kalmaya çalışıyor.

 1. Ekonomimiz Mart, Nisan, Mayıs’ta dip yaptı.
 2. Haziran’da ki normalleşmelerle ve kredi musluklarının açılması ile Temmuz ve Ağustos aylarında toparlandı.
 3. Eylül’de de bu toparlanma devam eder.
 4. Ama kredi bolluğu bitti, Merkez bankası likiditeyi kısmaya başladı, ve ikinci virüs dalgası geliyor.
 5. Ekim, Kasım ve Aralık’ta toparlanmanın devam edeceğini sanmıyorum

NE YAPALIM:

‘Küresel piyasalarda yatırım araçları hareketlerine yön arıyor, dalgalanmalar devam ediyor, her şey aşının bulunmasına kilitlendi, bizde ise her şey her an değişiyor, ama kısa vadede iyiye giden hiçbir şey yok gibi. Burada esas dikkat edilmesi gereken konu piyasaların, ve özellikle bizim parasal piyasalarımızın her türlü ekonomik ve sosyal haberlere ne kadar duyarlı olduğu gerçeği…

MAYIS başında borsada hisseler çok ucuzladığından ve borsada o seviyelerden yapılacak alımlar KISA VADELİ kazançlar sağlayacağından, TOP ELEVEN şirketlerimizi oluşturmuştuk, nitekim hep uzak durduğumuz bankacılık sektörü dışındaki şirketler yatırımcılarına yüzde 50 yüzde – 200 mertebelerinde kazanç sağladılar.  AMA, ARTIK KISA VADENİN SONUNA GELDİK gibi gözüküyor.

Ancak, hisse fiyatları tekrar alım için cazip fiyatlara geriliyor. Onun için, Ons Altın yanında borsaya da yatırım yapacaksak çok dikkatli ve seçici olalım… Endeksin yönü yükseliş trendine dönüşemezse, daha da düşebilir, 1100 direncinin üzerinde kalması çok önemli.

Endeks yükseliş trendine dönüştüğünde, tablomuzdaki hedef fiyatlara ve destek-dirençlere göre hisselerde alınan pozisyonların her zamanki gibi diğer yatırım araçlarına göre çok daha fazla kazanç sağlayacaklarına inanıyorum.

TOP ELEVEN ŞİRKETLERİMİZİ sektör bazında gurupladık hedeflerimizi ikinci yarı bilançolarına göre güncellediydik:

ENERJİ SEKTÖRÜ: Pandemi sürecinden çok olumsuz etkilenen bu sektörde yeni gelişmeler paralelinde hareketlenme başladı…

 • TÜRAŞ: Açıklanan ikinci yarı bilançosuna büyük zarar açıklayan TÜPRAŞ hisseleri çok ucuz kaldı. Açıkladığı zarara rağmen Piyasa Değeri 159 tl olan Tüpraş hisselerinde çok büyük dalgalanmalar oluyor. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaklarının öncesinde  çok kısa sürede hızla yükseldi ve açıklamalardan sonra aynı hızla düştü. Tüpraş’ta yükseliş başlamak üzere, ama biraz daha bekleyip görmek lazım. 

HABERLEŞME SEKTÖRÜ: Pandemi sürecinden en olumlu etkilenen bu sektörde iki şirketimiz var.

 • TÜRKCELL: Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre; Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 14.91 tl, Fibonacci %50 geri çekilme desteği 14.77 tl olan TÜRKCELL, 15 tl seviyelerinden alınırsa yatırımcısına kaybettirmeyecektir. Endeksin 1125 seviyesinin altında seyrettiği şu zamanlarda bile 15 TL’nin az altında işlem görüyor olması olumlu işaret. Hedef fiyatımız 22.20 tl. Bilançosundaki dağıtılabilecek 13,085,100,000 tl temettüsü ile TÜRKCELLhisselerinin yatırmcısına çok para kazandıracağı kesin…
 • TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini etkilenmeden atlatan ve açıkladığı ikinci yarı bilanço karlılığı çok iyi olan bir diğer haberleşme sektörü şirketi TÜRK TELEKOM’un Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 9.44 TL. Borsada gelen satışlarla Piyasa/Defter Değeri oranı fiyatı olan 65 tl’nin de altına, Fibonacci % 50 desteği 7 tl’ye kadar düştü. 7 tl seviyelerinde alındığında kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi eski zirvesi 8,20 tl satış hedeflenerek değerlendirilebilir, bu seviye aşılrsa Fiyat/Kazanç oranı 9.44 tl’ye kadar gidebilir.

PERAKENDE SEKTÖRÜ: Pandemi ile yine en pozitif etkilenen bu sektörün hisseleri Corona öncesi seviyelerinin çok üstüne çıktılar, ve karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketler yatırımcılarına güzel kazançalar sağladılar. Tamam mı? Devam mı? Hangileri tamam, hangileri devam?

 • BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, gördüğü en yüksek değer olan 21,32 tl’ye tekrar ulaşabileceğini sanmıyorum.
 • ŞOK MARKET: Açıkladığı ikinci yarı bilançosuyla ŞOK MARKET’in, pandemi öncesi ulaştığı en yüksek değerinin olan 75 tl’yi bir daha görebileceğini hiç sanmıyorum.
 • BİMAŞ: Çok iyi bilanço açıklayan, 45 tl’de zirve direnci olan BİMAŞ, bu zirvesini aşarsa açıkladığı ikinci yarı bilançosuna göre Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan 83 tl’ye kadar yükselebilir, tabii ki BİST 100 endeksi 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor.
 • ENERJİSA: ENERJİSA, her ne kadar enerji sektörü şirketi gibi gözükse de faaliyetleri bakımında ben ENERJİ’sayı perakende sektörü içinde değerlendiriyorum. Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Enerjisa zirve fiyatına çok yakın seyrediyor, en az Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 86 tl’ye kadar yükselme potansiyali var.

OTOMOTİV YAN SANAYİ: JANTSA ve BRİSA, otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından, TOP ELEVEN şirketlerimizin kardeş hisseleri…

 • JANTSA: Pandemi süreci içinde cirosu büyüyen ender şirketlerimizlerden JANTSA, büyük kar beklentileriyle 134 TL’ye kadar yükseldikten sonra İstanbul Borsa’sına gelen sert satışlarla, açıklanan ikinci yarı sonu bilançosu itibarıyla son 12 aylık kazancına göre oluşan Fiyat/Kazanç oranı değeri 82 tl’ye kadar birara geriledi, ama gelen tepki alımlarıyla hızlıca 118 tl’ye kadar yükseldi. Corona’dan beri yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTSA’nın borsada genele yayılan satışlarla düşse bile yatırımcısına kazandırmaya devam edeceğine inanıyorum. Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre yeni Fiyat/Kazanç oranı fiyatı olan 123 tl’ye kadar neden gitmesin…
 • BRİSA da çok iyi bilanço açkladı, fiyatı 85 tl, en fazla %38 FIBONACCI değeri 9.90 tl’ye kadar gerileyebilir, pandemi öncesi fiyatı olan en az 12 tl’ye tekrar çıkma potansiyali var.

BORSAMIZIN YILDIZI: Tabii ki ASELSAN.

 • ASELSAN: Borsa’nın yıldızı 2020 ikinci yarısı için beklentilerden çok daha iyi kar açıkladı, bilançosu güçlü büyüme görünümünü sürdürüyor. Uzun süre takıldığı 16.50 seviyesindeki direncini kırdıktan sonra 19 tl’ye kadar hızlıca yükselen, ancak endeksin geçen haftaki sert düşüşleriyla gerileyen ASELSAN kesinlikle portföylerde bulundurulmalı. %38 FIBONACCI desteği olan 16,90 TL seviyesinin altına düşeceğini sanmadığım ASELSAN hisseleri yatırımcısına para kazandıracaktır.

ULAŞIM SEKTÖRÜ: Bu sektörde iki şirketimiz var, THY ve PEGASUS. İkisi de pandemi sürecinden çok olumsuz etkilendi, tablolarımızda da gördüğünüz gibi ciroları çok düştü ve zararları çok büyüdü. Ancak ikisi de Defter Değerleri yüksek olduğundan pandemi sürecinin  bitmesi ile insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlayacakları ümidiyle

 • PEGASUS: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi. Şirketin ikinci yarı bilanço zararı çok yüksek, ancak Defter Değeri 46,24 tl. Borsada uzun zamandır, defter değerininin az üstünde, 50-60 tl arasında işlem görüyor, 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyordu, ancak artık 50 tl üzerine çıkabileceğini sanmıyorum. PEGASUS’un yatırımcısına kazandırması için virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım. Bu sene zor…
 • THY: Beklentilerden çok daha büyük zarar açıkladı. Fiyat/Kazanç oranı değeri çok düştü, 5.07 tl, ancak Defter Değeri 30 tl. Defter Değerinin hayli altında, 10-11 tl seviyelerinde işlem görüyor, dolayısıyla bu seviyelerde teknik analize göre trade edilebilir ama kazandırma potansiyali kaldığını söylemek zor.

BANKACILIK SEKTÖRÜ: Pandemi ile fiyatları çok ucuz kalan ama hala kar etmeye devam eden sektör.

 • YKB ve GARANTİ: Fiyatları hala çok ucuz, Aktif Rasyo’daki iyileştirme ve faizlerdeki artış eğiliminin bankaların karlılığını arttıracağı beklentisiyle nihayet bankalara gelen alımlarla bu hisseler de hafiften yükselmeye başladılar. Fazla olmasa da kazanç potansiyallerinin oluştuğunu söyleyebiliriz.

Herkese bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan