• AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • BITCOIN
  83277,185
  % 0,54
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

Günlük Bülten [27 Mayıs 2020]

Günlük Bülten [27 Mayıs 2020]

Kısa bir Bayram arasından sonra herkese Merhaba,

Burada, bizim köşemizde, gördüğünüz gibi, birçok şey yazıyoruz…

 • Dünyamızda ve ülkemizde politik, sosyal, ekonomik, parasal gelişmeler… Neler oluyor? Bizleri neler bekliyor?
 • Döviz, Ons Altın, Gram Altın, Euro Bondlar, Faizler, Borsalar ne olacak?
 • Nereye yatırım yapmanın zamanı? Döviz, Ons Altın, Gram Altın, Euro Bondlar, Faizler, Borsalar içinden nasıl bir sepet oluşturmalıyız?
 • Borsalara yatırım yaparken hangi sektöre yatırım yapmanın zamanı ve o sektörde hangi şirket?
 • Yatırım yapacağımız şirketin temel analiz değeri nedir? Hangi fiyatlardan işlem görüyor? Teknik olarak hangi fiyattan almalı hangi fiyattan satmalı?
 • Hangi şirketlerden bir ‘Borsa Sepeti’ oluşturmalıyız?

Takip eden arkadaşlardan güzel geri dönüşler alıyoruz, hepinize teşekkürler…

Sizlerin de, ekibimizin seçtiği şirketler dışında analiz etmemizi istediğiniz şirketler olursa söyleyin, onları da bakalım…

Bugün, şimdiye kadar incelediğimiz, portföyümüze aldığımız veya takip ettiğimiz perakende sektörü şirketlerinin karşılaştırmasını yapalım:

(1) ŞOK MARKET’in 31 Mart 2020 Finansal Durum Tablosuna göre öz kaynakları, yani defter değeri, (-) 22,807,615 TL. Ancak buna 2.808.324.490 TL’sı tutarındaki değer artış fonu ilave edildiği takdirde öz kaynakları 2,785,516,875 TL olmaktadır, ve bu değerin karşılığı da Aktiflerinde ‘Diğer maddi olmayan duran varlıklar’ olarak durmaktadır. Bu tutar, Şirket’in maddi olmayan duran varlığı olan markalarının Aralık 2019 tarihi itibariyle KPMG Bağımsız Denetim ve SMMM A.Ş tarafından değerlemeye tabi tutularak kanaat edilmiş bir tutardır. Bu kanaat getirilen marka değerleri öncesinde ŞOK MARKET’in 2020 yılı 31.03.2020 itibarıyla öz kaynakları (-) 22.807.615 TL’dir.

Marka değerleri öncesi öz kaynağı ekside olan bir şirketin PİYASA/DEFTER DEĞERİ oranına göre olması gereken fiyatını hesaplarken bir varsayımda bulunmamız gerekiyor. Sahip olduğu markalarının kanaat getirilen değerlerinin yüzde 50 iskontoyla doğru olduğunu varsayarsak, Borsadaki perakende sektörü Fiyat/Piyasa Defter Değeri oranın da 10 civarında olmasını düşündüğümüzde ŞOK MARKET’in hisse fiyatının 22.50 TL olması lazım.

Diğer yandan, şirketin, 2018 yılı Mayıs ayında Halka Arzı ve eş zamanlı yapılan Ülker Grubu Yıldız Holding’e sermaye artırımı işlemlerinde 10.50 TL baz fiyat üzerinden işlem yapıldığını dikkate aldığımızda, o günkü TL’nın bugünkü satın alma gücüne göre ŞOK MARKET için 14.20 TL civarında bir fiyatın oluştuğunu görüyoruz.

(2) Migros’un Özkaynaklarında geçmiş yıllar zararları nedeniyle 161,001 TL erime olduğu halde maddi duran varlıklardaki 576,622 TL artış bu özkaynakların daha da fazla erimesini önlemiş. Migros’un bilançolarında 3,397,714,000 TL maddi duran varlıklar ve 2.252,292 TL şerefiye hakkı var, şirket zarar ettiği halde özkaynaklarının az düşmesi bunlardaki değer artışlarından kaynaklanıyor. Bir başka not etmek istediğimiz husus da 2017 yılı Mayıs ayında, Migros Ticaret AŞ’nin yüzde 50’lik hissesini temsil eden MH Perakendecilik’teki hisse devir işlemleri 17 Mayıs itibarıyla tamamlandığında hisse devri neticesinde Anadolu Endüstri Holding’nin MH Perakendecilik’teki hisse oranı yüzde 100’e ve böylelikle Migros Ticaret AŞ’deki dolaylı payı yüzde 50’ye (89,046 TL) yükselmişti. Söz konusu işlemler için toplam 509,029,436 TL hisse satın alım bedeli ödenişti, bu tutar o günkü TL’nın bugünkü satın alma gücüne göre 1,552,486 TL’dır ve buna göre de Migros hisse senedinin değeri 8.50 TL’den işlem görmüş demektir ki bu da hissenin PİYASA/DEFTER DEĞERİ oranına göre hesapladığımız 8.95 TL’yi teyid etmekte.

SONUÇ OLARAK

Bu şirketlerin içinden ŞOK MARKET’i öncelikle seçiyoruz, BİM’i fiyatı gevşedikçe alıyoruz, BİZİM’in kısa vadede daralan üçgen formasyonunda yukarı mı aşağı mı kırılacağını bekliyoruz.

Sizler de yukarıdaki tabloda verilen verilere göre kendi değerlendirmelerinizi yapıp yatırım tercihlerinizi kullanabilirsiniz…

 • İçinde bulunduğumuz şartlarda ve KISA VADEDE yatırımlarımızın çoğu borsada, azı döviz ve altında, AMA DİKKATLİ OLALIM, Temmuz ayı kırılma noktası.
 • Her şey çok değişken, piyasaları çok yakın takip etmeliyiz. NORMALLEŞMELER’le iyimserlik rüzgarları esmeye başladı, fakat tehlike çanları susmadı.
 • Dünya değişiyor ve henüz nereye gideceği belli değil.
 • Gelişmiş ülkeler zenginliklerini borçlu oldukları bu bozulan eski düzeni tekrar kurmaya çalışıyorlar, kurmayı başarabilecekler mi, ama doğru mu yapıyorlar? Bugünkü halimize gelmemizde eski düzenin hiç mi suçu yok, zavallı CORONA’cık mı sorumlu tek başına tüm bunlardan?
 • Bozulan eski düzeni kurmak mı doğrusu, yoksa sil baştan mı yapmalı?

Herkese Bol Şanslar…

Dostlar, dikkat ettiyseniz herkese bol şanlar diliyorum,  bol kazançlar, iyi sıhhatler dilemiyorum, zira Churchill’in bir sözü var çok beğendiğim:

 “TITANIC’teki tüm yolcular zengin ve sıhhatliydi, ama Titanic batarken sadece şanslı olanlar hayatta kaldı’’…

Ahmet Tevfik Çalgan


Arkadaşlar, Bu bültende yayınlanan tüm içerikler genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı etkileyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir.

Bir dış ticaret firması olarak işimiz gereği dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal ve ekonomik verileri takip ediyoruz, bunları ve bunlarla ilgili yorumlarımızı ve tavsiyelerimizi bu bültende siz takipçilerimizle paylaşarak yatırımlarınızda sizlere de destek olmaya çalışıyoruz. Doğru kararlar vermenizde en ufak bir katkımız olursa ne mutlu bize…