• AMERIKAN DOLARI
  7,8477
  % -0,34
 • € EURO
  9,3689
  % -0,24
 • £ POUND
  10,4723
  % -0,54
 • ¥ YUAN
  1,1926
  % -0,41
 • РУБ RUBLE
  0,1031
  % -0,89
 • ALTIN (TL/GR)
  450,06
  % -1,72
 • BITCOIN
  133466,537
  % -1,61
 • BIST 100
  1.341,58
  % -0,07

Günlük Bülten [25 Ağustos 2020]

Günlük Bülten [25 Ağustos 2020]

GÜNAYDIN… DÜNDEN BUGÜNE DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY YOK…

Sosyal medyaya bakıyorum da, hiçbir şeye güvenimiz kalmamış. Ne vaka rakkamlarına, ne Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine, ne  Cumhurbaşkanı’nın verdiği müjdenin gerçekliğine inanıyoruz. En tehlikelisi ise kendi paramıza hiç güvenimiz kalmamış olması, hatta Türk Lirası sanki bizim paramız değil, bizim paramız dolar olmuş.

Pandeminin hala devam etmesi ve ne zaman sona ereceğinin tahmin edilememesi sebebiyle içinde bulunduğumuz belirsizlik sürecinin artarak devam etmesine bir de verilere olan güvensizlik eklenince gerçekten kısa vade için bile tahminlerde bulunmak adeta puzzle çözmek gibi bir şey oldu.

Yine de beklentilerimizi belirlemeliyiz, kısa vadede neler olabilir önceden görmek zorundayız…

 Dolar küresel piyasalarda zayıflamaya devam ediyor, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı bile dğer kaybediyor, sadece bizim Türk Lirası karşısında gerilemiyor.

 Dolar/tl kuru, 7.27 seviyesini destek yaparak kısa vadede 7.47 seviyesini kırmaya çalışıyor, Merkez Bankası da doların ateşini düşüremeye çalışıyor.  Bizde maalesef dolara öyle bir talep var ki, elindeki sıkıntılı döviz rezerviyle Merkez Bankası’nın gücü bu talebe karşı doların ateşini düşürmeye yetecek gibi görünmüyor.

2000 dolar zirvesinden geri döndükten sonra 1900 dolara kadar gerileyen Altının Ons değeri 1900-2000 arasında dalgalanıyor. 2000 usd seviyesini kıramazsa kısa vade için düşebilir. Ancak, dolar, ABD’deki karışıklıklar devam ederse güvenli liman olma meziyetini kaybetmeye başlayacak ve Ons Altın küresel piyasalarda tek güvenli liman olarak kalacak. Vaka artışları, normalleşmeleren kısıtlamalara dönüşümleri arttıkça ve ekonomilerdeki olumsuz haberler geldikçe Ons Altın’ın Ekim ayından itibaren kesinlikle yükseleceğine inanıyorum. Önümüzde çok zor geçecek bir Eylül ayı bekliyor…

 Gram Altın fiyatı da dolar kuru ve ons altın ile ilgili gelişmelere paralel olarak hareket edecektir. Dolar/tl kurunda beklediğim düşüş zor görünüyor, Altının Ons değerinde kısa vadede düşüşler olabilir, bu nedenle 450 tl seviyelerinin üstünden alınacak Gram Altın’ın kısa vade için riskli olduğunu düşünüyorum.

Borsalara gelince;

 Küresel piyasalarda,

 • Likidite bolluğu,
 • Gelişmiş ülkelerde hükümetlerin teşvik politikaları,
 • Başlayan normalleşmelerle ekonomik daralmanın önüne geçileceği umutları,

devam ediyor ama,

 • Negatif faiz endişeleri,
 • Pandemi sürecinin devam etmesi, ve vaka artışları
 • Pandemi süreci ile oluşan ve devam eden belirsizlikler

bitmiyor…

Bizde ise bunlara ilaveten,

 • Suriye, Ermenistan, Libya, Yunanistan, Doğu Akdeniz,
 • Türkiye’miz üzerinde oynanan oyunlar,
 • Açıklanan vaka sayılarımızın alarm vermeye başlaması,
 • Artmaya başlayan işsizlik ve enflasyon…
 • Herkesin, kendi paramıza olan güvensizliğinden dolayı dolara yönelmesi…

endişe veriyor.

 ‘Küresel piyasalarda yatırım araçları hareketlerine yön arıyor, dalgalanmalar devam ediyor, bizde ise herşey heran değişiyor. Burada esas dikkat edilmesi gereken konu piyasaların, ve özellikle bizim parasal piyasalarımızın her türlü ekonomik ve sosyal haberlere ne kadar duyarlı olduğu gerçeği… 

‘BORSA İSTANBUL’umuz Cumhurbaşkanının Cuma günü mutlu haberlerin beklentileriyle 1125 seviyesinin üzerine, 1140 seviyesine kadar çıktı, ancak kısa vade için çözüm olmayan bu haberi satış fırsatı olarak bilen yatırımcıların yüklü satışlarıyla 1125 seviyesinin altında, 1100 seviyesinde kapadı. Bu iyi haber değil…

 • 975 seviyesine kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla yükselmeye çalışan Endeksin tekrar yükseliş yönünde hareket ettiğini söylemek için, yani seyrini yeni bir yükseliş trendine dönüştürmesi için ilk önemli direnci 1125 üzerine çıkıldığını ve 1150 ara direncinin denendiğini görmemiz lazımdı.
 • 1125 üzerine çıkıldığının gördük, ama bu seviyenin üzerinde kapayamadık.

Borsalardaki hareketler ekonomik gelişmelerden etkilendikleri gibi aynı zamanda da ekonomik beklentilerin habercisidirler. Hükümet ne yaparsa yapsın, ne söylerse söylesin, ne açıklarsa açıklasın, Endeksin 1125 üzerine kendisini atamaması aslında beklentilerin iyi olmadığının da işaretçisi.

Corona ile gelen ekonomik krizin yarattığı fırsatları yakalamak isteyen risk iştahı yüksek yatırımcılar ucuz kalan varlık değerlerini değerlendirerek ve seçici davranarak belli hisselerde pozisyon alıyorlar ama ilk fırsatta da satışa geçiyorlar.

Dikkatli olalım… Endeks yönü yükseliş trendine dönüşemeyecekse daha da düşebilir, biz düşüşün dibini görüp öyle yatırım yapalım…

Endeks yükseliş trendine dönüştüğü zaman tablomuzdaki hedef fiyatlara ve destek-dirençlere göre pozisyon alan yatırımcıların her zamanki gibi diğer yatırım araçlarına göre çok daha fazla kazanç sağlayacaklarına inanıyorum. 

TOP ELEVEN

 • Sektör bazında gurupladık
 • Hedeflerimizi ikinci yarı bilançolarına göre güncelledik.
 • Listemize TÜPRAŞ’ eklediydik, çok ucuz kaldı, yakından takibe aldık

ENERJİ SEKTÖRÜ: Pandemi sürecinden çok olumsuz etkilenen bu sektörde yeni gelişmeler paralelinde hareketlenme başladı…

 • TÜRAŞ: Açıklanan ikinci yarı bilançosuna büyük zarar açıklayan TÜPRAŞ hisseleri çok ucuz kaldı. Açıkladığı zarara rağmen Piyasa Değeri 159 tl olan Tüpraş hisselerinde çok büyük dalgalanmalar oluyor. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaklarının öncesinde  çok kısa sürede hızla yükseldi ve açıklamalardan sonra aynı hızla düştü. Tüpraş’ta yükseliş başlamak üzere, ama biraz daha bekleyip görmek lazım.

HABERLEŞME SEKTÖRÜ: Pandemi sürecinden en olumlu etkilenen bu sektörde iki şirketimiz var.

 • TÜRKCELL: Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre; Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 14.91 tl, Fibonacci %50 geri çekilme desteği 14.77 tl olan TÜRKCELL, 15 tl seviyelerinden alınırsa yatırımcısına kaybettirmeyecektir. Endeksin 1125 seviyesinin altında seyrettiği şu zamanlarda bile 15 TL’nin az altında işlem görüyor olması olumlu işaret. Hedef fiyatımız 22.20 tl. Bilançosundaki dağıtılabilecek 13,085,100,000 tl temettüsü ile TÜRKCELLhisselerinin yatırmcısına çok para kazandıracağı kesin…
 • TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini etkilenmeden atlatan ve açıkladığı ikinci yarı bilanço karlılığı çok iyi olan bir diğer haberleşme sektörü şirketi TÜRK TELEKOM’un Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 9.44 TL. Borsada gelen satışlarla Piyasa/Defter Değeri oranı fiyatı olan 65 tl’nin de altına, Fibonacci % 50 desteği 7 tl’ye kadar düştü. 7 tl seviyelerinde alındığında kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi eski zirvesi 8,20 tl satış hedeflenerek değerlendirilebilir, bu seviye aşılrsa Fiyat/Kazanç oranı 9.44 tl’ye kadar gidebilir.

 

PERAKENDE SEKTÖRÜ: Pandemi ile yine en pozitif etkilenen bu sektörün hisseleri Corona öncesi seviyelerinin çok üstüne çıktılar, ve karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketler yatırımcılarına güzel kazançalar sağladılar. Tamam mı? Devam mı? Hangileri tamam, hangileri devam?

 • BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, gördüğü en yüksek değer olan 21,32 tl’ye tekrar ulaşabileceğini sanmıyorum.
 • ŞOK MARKET: Açıkladığı ikinci yarı bilançosuyla ŞOK MARKET’in, pandemi öncesi ulaştığı en yüksek değerinin olan 75 tl’yi bir daha görebileceğini hiç sanmıyorum.
 • BİMAŞ: Çok iyi bilanço açıklayan, 45 tl’de zirve direnci olan BİMAŞ, bu zirvesini aşarsa açıkladığı ikinci yarı bilançosuna göre Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan 83 tl’ye kadar yükselebilir, tabii ki BİST 100 endeksi 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor.
 • ENERJİSA: ENERJİSA, her ne kadar enerji sektörü şirketi gibi gözükse de faaliyetleri bakımında ben ENERJİ’sayı perakende sektörü içinde değerlendiriyorum. Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Enerjisa zirve fiyatına çok yakın seyrediyor, en az Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 86 tl’ye kadar yükselme potansiyali var.

OTOMOTİV YAN SANAYİ: JANTSA ve BRİSA, otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından, TOP ELEVEN şirketlerimizin kardeş hisseleri…

 • JANTSA: Pandemi süreci içinde cirosu büyüyen ender şirketlerimizlerden JANTSA, büyük kar beklentileriyle 134 TL’ye kadar yükseldikten sonra İstanbul Borsa’sına gelen sert satışlarla, açıklanan ikinci yarı sonu bilançosu itibarıyla son 12 aylık kazancına göre oluşan Fiyat/Kazanç oranı değeri 82 tl’ye kadar birara geriledi, ama gelen tepki alımlarıyla hızlıca 118 tl’ye kadar yükseldi. Corona’dan beri yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTSA’nın borsada genele yayılan satışlarla düşse bile yatırımcısına kazandırmaya devam edeceğine inanıyorum. Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre yeni Fiyat/Kazanç oranı fiyatı olan 123 tl’ye kadar neden gitmesin…
 • BRİSA da çok iyi bilanço açkladı, fiyatı 85 tl, en fazla %38 FIBONACCI değeri 9.90 tl’ye kadar gerileyebilir, pandemi öncesi fiyatı olan en az 12 tl’ye tekrar çıkma potansiyali var.

BORSAMIZIN YILDIZI: Tabii ki ASELSAN.

 • ASELSAN: Borsa’nın yıldızı 2020 ikinci yarısı için beklentilerden çok daha iyi kar açıkladı, bilançosu güçlü büyüme görünümünü sürdürüyor. Uzun süre takıldığı 16.50 seviyesindeki direncini kırdıktan sonra 19 tl’ye kadar hızlıca yükselen, ancak endeksin geçen haftaki sert düşüşleriyla gerileyen ASELSAN kesinlikle portföylerde bulundurulmalı. %38 FIBONACCI desteği olan 16,90 TL seviyesinin altına düşmeyecek olan ASELSAN hisseleri yatırımcısına para kazandıracaktır.

ULAŞIM SEKTÖRÜ: Bu sektörde iki şirketimiz var, THY ve PEGASUS. İkisi de pandemi sürecinden çok olumsuz etkilendi, tablolarımızda da gördüğünüz gibi ciroları çok düştü ve zararları çok büyüdü. Ancak ikisi de Defter Değerleri yüksek olduğundan pandemi sürecinin  bitmesi ile insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlayacakları ümidiyle

 • PEGASUS: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi. Şirketin ikinci yarı bilanço zararı çok yüksek, ancak Defter Değeri 46,24 tl. Borsada uzun zamandır, defter değerininin az üstünde, 50-60 tl arasında işlem görüyor, 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyordu, ancak artık 50 tl üzerine çıkabileceğini sanmıyorum. PEGASUS’un yatırımcısına kazandırması için virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım. Bu sene zor…
 • THY: Beklentilerden çok daha büyük zarar açıkladı. Fiyat/Kazanç oranı değeri çok düştü, 5.07 tl, ancak Defter Değeri 30 tl. Defter Değerinin hayli altında, 10-11 tl seviyelerinde işlem görüyor, dolayısıyla bu seviyelerde teknik analize göre trade edilebilir ama kazandırma potansiyali kaldığını söylemek zor.

BANKACILIK SEKTÖRÜ: Pandemi ile fiyatları çok ucuz kalan ama hala kar etmeye devam eden sektör.

 • YKB ve GARANTİ: Fiyatları hala çok ucuz, Aktif Rasyo’daki iyileştirme ve faizlerdeki artış eğiliminin bankaların karlılığını arttıracağı beklentisiyle nihayet bankalara gelen alımlarla bu hisseler de hafiften yükselmeye başladılar. Fazla olmasa da kazanç potansiyallerinin oluştuğunu söyleyebiliriz.

Herkese bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan