• AMERIKAN DOLARI
  8,2759
  % 0,20
 • € EURO
  9,6707
  % 0,12
 • £ POUND
  10,7132
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  1,2322
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,1050
  % 0,46
 • ALTIN (TL/GR)
  497,11
  % -0,26
 • BITCOIN
  111971,577
  % 2,43
 • BIST 100
  1.126,99
  % -2,22

Günlük Bülten [23 Eylül 2020]

Günlük Bülten [23 Eylül 2020]

PİYASALAR:

 

 • DOLAR/TL: 7.62 => 7.67 (7.67 tl tarihi zirvesi, burayı da kırarsa en az 7.87’ye kadar gidebilir. Dolar Endeksindeki yükselme doları diğer para birimleri karşısında da güçlendirmeye başladı)
 • ONS ALTIN: 1910 => 1906 (Geçici bir gerileme yaşıyor)
 • GRAM ALTIN: 468 => 469 (Ons Altın’daki gerilemeye rağmen Dolar/TL kurundaki yükselmeyle seviyesini koruyor)
 • BIST 100 ENDEKSİ: 1087 => 1096 (1100 desteği üzerinde kapanışlar devam ederse yükseliş trendi başlayabilir, 1075 desteği aşağı kırılırsa düşüş trendine girebilir. Daralan üçgen formasyonu çok sıkıştı…)
 • EURO/DOLAR: 1.1755 => 1.1715 (Dolar endeksinde hafif yükselişle Euro/Dolar paritesi de hafif geriledi)
 • BRENT: 41 => 39

 

ÇOK NET ve KISA:

 

 • Ekonomiler normalleşmelerden sonra son 60 günde beklenenden daha hızlı toparlandı, ama hala pandemi öncesi seviyelerinde değil, ve PANDEMİ ORTA VADEDE EKONOMİK GÖRÜNTÜ ÜZERİNDE ÖNEMLİ RİSKLER OLUŞTURUYOR.
 • Küresel piyasalarda yatırım araçları hareketlerine yön arıyor, dalgalanmalar devam ediyor, herşey aşının bulunmasına kilitlendi.
 • Ancak, aşı bulunursa bile şimdiye kadar ekonomilerin gördüğü hasar o kadar büyük ki, üç dört seneden evvel düzelecek bir hasar değil, ve ikinci virüs dalgası geliyor.
 • Ekim ayından itibaren çok zor günler gelecek. Yatırımcılarda güvenli liman arayışı devam ediyor, ABD’deki karışıklıklar Dolar’ı güvenli liman olmaktan çıkarırsa tek güvenli liman olarak Ons Altın ve Gümüş gibi kıymetli madenler kalıyor… Ons Altın’da hafif bir gerileme yaşansa bile yükselişi devam edecek.
 • Bizde ise, Ekonomimiz Mart, Nisan, Mayıs’ta dip yaptı. Haziran’daki normalleşmelerle ve kredi musluklarının açılması ile Temmuz ve Ağustos aylarında toparlanma yaşandı. Eylül’de de bu toparlanma devam edecek mi? Kredi bolluğu bitti, Merkez bankası likiditeyi kısmaya başladı, ve ikinci virüs dalgası geliyor. Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ekonomimizdeki toparlanma nasıl devam edecek? Kısa vadede iyiye giden hiçbir şey yok gibi. Çok zor bir Ekim ayı bekliyor.

 

NE YAPALIM:

 

 • Dünya ekonomisinde büyük bir DEĞİŞİM ve DÖNÜŞÜM yaşanıyor.
 • Ekonomilerdeki hasarın toparlanması uzun süreceği için ONS ALTIN yükselecek. Ancak, bu toparlanma süreci içinde yaşanacak DEĞİŞİM ve DÖNÜŞÜMDEN FAYDALANALIM, ONS ALTIN YANINDA BORSAYA DA YATIRIM YAPALIM, AMA SEÇİCİ OLALIM.
 • Yükseliş trendinden 1200 seviyesinde gerilemeye başlayan BİST 100 Endeksi ile hisse fiyatları tekrar alım için cazip fiyatlara geriliyor. BIST 100 Endeksi’nin 1100 seviyesini destek yapması ve bu desteğinin üzerinde kalması çok önemli, 1100 desteğinin üzerinde kalırsak hafif bir yükseliş trendi başlayabilir, ANCAK 1075 seviyesinin altına inerse düşüş trendine girebilir. Düşmüyor, çünkü paranın gideceği yer yok..

 

Endeks yükseliş trendine dönüştüğünde, tablomuzdaki hedef fiyatlara ve destek-dirençlere göre hisselerde alınan pozisyonların her zamanki gibi diğer yatırım araçlarına göre çok daha fazla kazanç sağlayacaklarına inanıyorum.

 

TOP ELEVEN ŞİRKETLERİMİZİN Yedek Listesine bazı hisseleri ekliyoruz. Tüpraş, Kerevitaş, Çemtaş, Alkim, İpek Enerji, Konfurt Gıda yeni eklediklerimiz.. Bu yeni eklediğimiz şirketleri ve sektör bazında guruplayıp ikinci yarı bilançolarına göre hedeflerini güncellediğimiz TOP ELEVEN şirketlerimizi takip ediyoruz.

 

BUGÜN ÖNCELİKLE YENİ EKLEDİĞİMİZ BİR ŞİRKETİMİZE BAKALIM:

 

 • ÇEMTAŞ: Corona öncesi 9.32 tl’den Corona ile 4.41tl’ye düşen ÇEMTAŞ çok olumlu beklentilerle tarihi zirvesi 12.64’e kadar yükseldi, bu seviyeyi yukarı kıracak gibi görünüyor, kırarsa ilk hedefi 15 tl.

 

TOP ELEVEN İLE DEVAM EDELİM:

 

ENERJİ SEKTÖRÜ: Pandemi sürecinden çok olumsuz etkilenen bu sektörde yeni gelişmeler paralelinde hareketlenme başladı…

 

 • TÜPRAŞ: Açıklanan ikinci yarı bilançosuna büyük zarar açıklayan TÜPRAŞ hisseleri çok ucuz kaldı. Açıkladığı zarara rağmen Piyasa Değeri 159 tl olan Tüpraş hisselerinde çok büyük dalgalanmalar oluyor. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaklarının öncesinde  çok kısa sürede hızla yükseldi ve açıklamalardan sonra aynı hızla düştü. Tüpraş’ta yükseliş başlamak üzere, ama biraz daha bekleyip görmek lazım.

 

HABERLEŞME SEKTÖRÜ: Pandemi sürecinden en olumlu etkilenen bu sektörde iki şirketimiz var.

 • TÜRKCELL: Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre; Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 14.91 tl, Fibonacci %50 geri çekilme desteği 14.77 tl olan TÜRKCELL, 15 tl seviyelerinden alınırsa yatırımcısına kaybettirmeyecektir. Endeksin gerilediği şu zamanlarda bile 15 TL’nin az altında işlem görüyor olması olumlu işaret. Hedef fiyatımız 22.20 tl. Bilançosundaki dağıtılabilecek 13,085,100,000 tl temettüsü ile TÜRKCELLhisselerinin yatırmcısına çok para kazandıracağı kesin…
 • TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini etkilenmeden atlatan ve açıkladığı ikinci yarı bilanço karlılığı çok iyi olan bir diğer haberleşme sektörü şirketi TÜRK TELEKOM’un Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 9.44 TL. Borsada gelen satışlarla Piyasa/Defter Değeri oranı fiyatı olan 65 tl’nin de altına, Fibonacci % 50 desteği 7 tl’nin az altına kadar düştü. 7 tl seviyelerinde alındığında kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi eski zirvesi 8,20 tl satış hedeflenerek değerlendirilebilir, bu seviye aşılrsa Fiyat/Kazanç oranı 9.44 tl’ye kadar gidebilir.

 

PERAKENDE SEKTÖRÜ: Pandemi ile yine en pozitif etkilenen bu sektörün hisseleri Corona öncesi seviyelerinin üstüne çıktılar, karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketler yatırımcılarına güzel kazançalar sağladılar. Tamam mı? Devam mı? Hangileri tamam, hangileri devam?

 

 • BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, gördüğü en yüksek değer olan 21,32 tl’ye tekrar ulaşabileceğini sanmıyorum.

 

 • ŞOK MARKET: Açıkladığı ikinci yarı bilançosuyla ŞOK MARKET’in, pandemi öncesi ulaştığı en yüksek değerinin olan 75 tl’yi bir daha görebileceğini hiç sanmıyorum.

 

 • BİMAŞ: Çok iyi bilanço açıklayan, 45 tl’de zirve direnci olan BİMAŞ, bu zirvesini aşarsa açıkladığı ikinci yarı bilançosuna göre Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan 83 tl’ye kadar yükselebilir, tabii ki BİST 100 endeksi 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor.

 

 • ENERJİSA: ENERJİSA, her ne kadar enerji sektörü şirketi gibi gözükse de faaliyetleri bakımında ben ENERJİ’sayı perakende sektörü içinde değerlendiriyorum. Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Enerjisa zirve fiyatına çok yakın seyrediyor, en az Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 86 tl’ye kadar yükselme potansiyali var.

 

OTOMOTİV YAN SANAYİ: JANTSA ve BRİSA, otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından, TOP ELEVEN şirketlerimizin kardeş hisseleri…

 

 • JANTSA: Pandemi süreci içinde cirosu büyüyen ender şirketlerimizlerden JANTSA, büyük kar beklentileriyle 134 TL’ye kadar yükseldikten sonra İstanbul Borsa’sına gelen sert satışlarla, 82 tl’ye kadar birara geriledi, ama gelen tepki alımlarıyla hızlıca 118 tl’ye kadar yükseldi. Corona’dan beri yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTSA’nın borsada genele yayılan satışlarla düşse bile yatırımcısına kazandırmaya devam edeceğine inanıyorum. Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre yeni Fiyat/Kazanç oranı fiyatı olan 123 tl’ye kadar neden gitmesin diyorduk ve 123 tl’yi geçti, sıra geldi eski zirvesi 80 tl’ye dedik, burayı da geçti.

 

 • BRİSA da çok iyi bilanço açkladı, fiyatı 85 tl, en fazla %38 FIBONACCI değeri 9.90 tl’ye kadar gerileyebilir, pandemi öncesi fiyatı olan 12 tl’ye çıkma potansiyali var.

 

BORSAMIZIN YILDIZIYDI:

ASELSAN: Aselsan 2020 ikinci yarısı için beklentilerden çok daha iyi kar açıkladı, bilançosu güçlü büyüme görünümünü sürdürüyor. Uzun süre takıldığı 16.50 seviyesindeki direncini kırdıktan sonra 19 tl’ye kadar hızlıca yükselen, ancak endeksin düşüşleriyla gerileyen ASELSAN kesinlikle portföylerde bulundurulmalı. %38 FIBONACCI desteği olan 16,90 TL seviyesinin az altına gerileyen ASELSAN hisseleri yatırımcısına para kazandıracaktır.

ULAŞIM SEKTÖRÜ: Bu sektörde iki şirketimiz var, THY ve PEGASUS. İkisi de pandemi sürecinden çok olumsuz etkilendi, tablolarımızda da gördüğünüz gibi ciroları çok düştü ve zararları çok büyüdü. Ancak ikisi de Defter Değerleri yüksek olduğundan pandemi sürecinin  bitmesi ile insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlayacakları ümidiyle çok fazla gerilemediler.

 

 • PEGASUS: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi. Şirket, ikinci yarı için çok yüksek bilanço zararı açıkladı, ancak Defter Değeri 46,24 tl. Bu seviyelerde işlem görüyor. PEGASUS’un yatırımcısına kazandırması için virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım. Bu sene zor…

 

 • THY: Beklentilerden çok daha büyük zarar açıkladı. Fiyat/Kazanç oranı değeri çok düştü, 5.07 tl, ancak Defter Değeri 30 tl. Defter Değerinin hayli altında, 10-11 tl seviyelerinde işlem görüyor, dolayısıyla bu seviyelerde teknik analize göre trade edilebilir ama kazandırma potansiyali kaldığını söylemek zor.

 

BANKACILIK SEKTÖRÜ: Pandemi ile fiyatları çok ucuz kalan ama şimdiye kadar hala kar etmeye devam eden sektör. Ancak bu faizlerle bankalar nasıl kar etmeye devam edecek?

 • YKB ve GARANTİ: Fiyatları çok ucuz, Aktif Rasyo’daki iyileştirme ve faizlerdeki artış eğiliminin bankaların karlılığını arttıracağı beklentisiyle bankalara gelen alımlarla hafifçe kıpırdanan bu hisselerde hareket fazla soluklu olmadı. Yine de çok ucuz kaldıklarından az da olsa kazanç potansiyallerinin oluştuğunu söyleyebiliriz.

 

Herkese bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan