• AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • BITCOIN
  82719,101
  % 0,45
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

Günlük Bülten [22 Haziran 2020]

Günlük Bülten [22 Haziran 2020]

Günaydın Arkadaşlar… İyi Haftalar

Daralma, resesyon endişeleri, işsizlik, yavaş yavaş duyulmaya başlayan iflaslar, ikinci virüs dalgası tehlikesi, hatta Çin’de yeniden görülen yeni vakalar, hepsi bir tarafa borsamız bir tarafa… Para, ‘boşver aldırma’ dedi, ekonomilerin salgın patikası içinde oldukları ve bunlardan kaynaklanabilecek belirsizlikler önemli değil, FED ben ne kadar para gerekirse basarım diyor, zaten piyasalarda bol miktarda var, gidecek yer de yok, yatırımcımızın risk iştahı da çok güçlü, Para sahibini buldu ve borsadan çıkmıyor.

Hızlıca geldik 112,500 direncine, şirket karları ikinci çeyrekte artmasa bile biz bunu da kırarız bu gidişle, iyimserlik havası ve güçlü risk iştahı devam ediyor, hükümet de bu iyimserlik havasının devam etmesini sağlamaya çalışıyor, ikinci virüs dalgası gelse de önemli değil, alıştık artık, nasıl olsa bir çözüm yolunu buluruz, olmadı yine para basarız. Hayırlısı…

Buarada Dolar ve Altın’a da bir göz atalım, Dolar Endeksi zayıf olduğu halde bizde 6.80 TL direncinin üzerinde yükselmeye çalışıyor. Dolar, küresel piyasalarda nispeten gevşese de fazla düşmüyorsa bunun en önemli sebeplerinden biri dünya parası olması ve herşeyin Dolar’la fiyatlanıyor olması.

Gram Altın 378 TL direncinin üzerinde durmaya çalışıyor, zira hem Dolar TL kuru düşmüyor, hem de Ons Altın düşmüyor.

Ons Altın’ın 1,700 Dolar desteğinin üzerinde kalmasının sebepleri belli, ikinci virüs dalgası tehlikesi ve FED’in, her ne kadar şimdi gerek yok dese de, negatif faiz uygulamasına geçme riski. Negatif faiz uygulamasına geçilmesi neticede mevduat sahiplerinin bankalarda bulundurdukları hesapları için bankalara para ödemeleri demektir ki, bunun yerine Altın’a yönelmeyi tercih edeceklerdir.

TOP ELEVEN

Herkese Bol Şans diliyorum…

Ahmet Tevfik Çalgan


Arkadaşlar, Bu bültende yayınlanan tüm içerikler genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı etkileyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir.

Bir dış ticaret firması olarak işimiz gereği dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal ve ekonomik verileri takip ediyoruz, bunları ve bunlarla ilgili yorumlarımızı ve tavsiyelerimizi bu bültende siz takipçilerimizle paylaşarak yatırımlarınızda sizlere de destek olmaya çalışıyoruz. Doğru kararlar vermenizde en ufak bir katkımız olursa ne mutlu bize…