• AMERIKAN DOLARI
  7,5575
  % 0,12
 • € EURO
  8,9826
  % 0,09
 • £ POUND
  9,7776
  % -0,35
 • ¥ YUAN
  1,1204
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % -0,71
 • ALTIN (TL/GR)
  473,79
  % 0,46
 • BITCOIN
  83046,644
  % 0,34
 • BIST 100
  1.111,96
  % 0,12

Günlük Bülten [2 Temmuz 2020]

Günlük Bülten [2 Temmuz 2020]

GÜNAYDIN

Hane halkı nihayet gerçek kazanç yeri olan borsaya mı geliyor…

 • Faizler enflasyonun altına düştüğü için hanehalkı yeni yatırım yeri arıyor.
 • Geçtiğimiz üç ay içinde Borsa İstanbul’dan yabancı çıkışıyla yabancı yerli oranı yarı yarıya olacak seviyeye kadar düştü.
 • Borsamıza gelen 300 binden fazla yerli yatırımcı var.

Hanehalkının finansal varlıklarının dağılımında hisse Senedi payı yüzde dört.

Yani, kazancımızı Türkiye’nin ekonomisinin kötüye gidişine bağlamışız, ekonomi zora girecek ki Dolar artsın, elimizdeki Dolar bize para kazandırsın. Ama yok böyle bir şey, Doların artışı sadece paranın değerini korur, para kazandırmaz. Halbuki PARA, PARA kazanmak zorundadır, bunun doğru adresi de Dolar veya TL Mevduatları değil borsalardır.

ANCAK,

Bilinçli Yatırımcı olmak lazım!!!

Bir hisse senedine yatırım yaparken aslında o şirkete ortak oluyorsunuz. Borsa ciddi bir iştir, kolay para kazanma yeri hiç değildir, yatırım yapma yeridir. Hisselerin gerçek değerleri vardır, alırken pahalı almamak lazım, hele hele hiçbir zaman herkes alıyor diye almamak lazım. Doğru şirkete doğru fiyattan yatırım yaptıysanız orta ve uzun vadede kesinlikle diğer yatırım araçlarından çok daha fazla kazanırsınız.

GELELİM BUGÜNE,

XU100 EndeksiNİ 115,315 kapattık, bu seviyelerin üstünde beklediğim satış baskısı arttı ve kar realizasyonuna dönüştü. Umarım 115,000 seviyesi destek olur ve tekrar yükselmeye başlarız, yoksa 112,500 seviyesini görebiliriz…

Mayıs ayı başında borsaya yatırım yapan herkes kazandı, zira Mayıs başında herşey çok ucuzlamıştı ve borsada yavaş yavaş dipten dönme sinyalleri başlamıştı, alım yapma zamanıydı. Normalleşmelere ne zaman başlanacağı belli değildi, başlanmasaydı Haziran – Temmuz aylarında satış yapıp çıkma zamanı gelecekti borsadan çünkü Haziran verileri çok kötü gelebilirdi. Fakat, Haziran başında normalleşmeler başladı, tehlikeleri unuttuk, pembe hayallerle risk iştahımız arttı ve Borsamız Mayıs ayından beri neredeyse aralıksız yükseldi, hiçbir iktisaddi nedene dayanmadan benim beklediğim seviyelerin de üzerine çıktı.

Bu seviyelerde kar realizasyonu gelmesi kadar doğal bir sonuç yok…

Sevgiyle kalın, bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan


Arkadaşlar, Bu bültende yayınlanan tüm içerikler genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı etkileyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir.

Bir dış ticaret firması olarak işimiz gereği dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal ve ekonomik verileri takip ediyoruz, bunları ve bunlarla ilgili yorumlarımızı ve tavsiyelerimizi bu bültende siz takipçilerimizle paylaşarak yatırımlarınızda sizlere de destek olmaya çalışıyoruz. Doğru kararlar vermenizde en ufak bir katkımız olursa ne mutlu bize…