• AMERIKAN DOLARI
  7,8187
  % -0,74
 • € EURO
  9,3602
  % -0,39
 • £ POUND
  10,4091
  % -1,19
 • ¥ YUAN
  1,1890
  % -0,71
 • РУБ RUBLE
  0,1027
  % -1,28
 • ALTIN (TL/GR)
  448,83
  % -1,90
 • BITCOIN
  139667,317
  % 5,20
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02

Günlük Bülten [19 Ağustos 2020]

Günlük Bülten [19 Ağustos 2020]

Dolar/tl kuru, kısa vadede 7.27 seviyesini destek yaparak 7.47 seviyesini kırmaya çalışıyor, Merkez Bankası doların ateşini düşüremiyor. Herkes dolar alıyor.

2000 usd zirvesinden geri döndükten sonra 1900 dolara kadar gerileyen Altının Ons tekrar 2000 seviyesini yokluyor. Kıramazsa sert düşer…

Gram Altın fiyatı da dolar kuru ve ons altın ile ilgili gelişmelere paralel olarak zirvesine doğru gidiyor..

Küresel piyasalarda,

 • Likidite bolluğu,
 • Gelişmiş ülkelerde hükümetlerin teşvik politikaları,
 • Başlayan normalleşmelerle ekonomik daralmanın önüne geçileceği umutları,

devam ediyor ama,

 • Negatif faiz endişeleri,
 • Pandemi sürecinin devam etmesi,
 • Pandemi süreci ile oluşan belirsizlikler…

Bitmiyor…

Bizde ise bunlara ilaveten,

 • Suriye, Ermenistan, Libya, Yunanistan, Doğu Akdeniz,
 • Türkiye’miz üzerinde oynanan oyunlar,
 • Açıklanan vaka sayılarımızın alarm vermeye başlaması,
 • Artmaya başlayan işsizlik ve enflasyon…
 • Herkesin, kendi paramıza olan güvensizliğinden dolayı dolara yönelmesi…

 Küresel piyasalarda yatırım araçları hareketlerine yön arıyor, dalgalanmalar devam ediyor… Bizde ise işler karışıyor galiba…

 ‘BORSA İSTANBUL’umuzda ise düşüncelerim aynen devam ediyor…

 • BİST100 endeksi 800’lerden başlayan yükseliş trendini aşırı risk iştahıyla ulaştığı 1200 direncinde tamamlayıp 975 seviyesine kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla yükselmeye çalışıyor,
 • Ama endeksin tekrar yükseliş yönünde hareket ettiğini söylemek için hala erken, seyrini yeni bir yükseliş trendine dönüştürmesi için ilk önemli direnci 1125 üzerine çıkıldığını ve 1150 ara direncinin denendiğini görmemiz lazım.

 Corona ile gelen ekonomik krizin yarattığı fırsatları yakalamak isteyen risk iştahı yüksek yatırımcılar ucuz kalan varlık değerlerini değerlendirerek ve seçici davranarak belli hisselerde pozisyon alıyorlar. Endeks yükseliş trendine dönüştüğü zaman tablomuzdaki hedef fiyatlara ve destek-dirençlere göre pozisyon alan yatırımcıların her zamanki gibi diğer yatırım araçlarına göre çok daha fazla kazanç sağlayacaklarına inanıyorum.

 TOP ELEVEN

 • Sektör bazında gurupluyoruz
 • Hedeflerimizi ikinci yarı bilançolarına göre güncelliyoruz

 HABERLEŞME SEKTÖRÜ: Pandemi sürecinden en olumlu etkilenen bu sektörde iki şirketimiz var.

 • TÜRKCELL: Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre; Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 14.91 tl, Fibonacci %50 geri çekilme desteği 14.77 tl olan TÜRKCELL, 15 tl seviyelerinden alınırsa yatırımcısına kaybettirmeyecektir. Endeksin 1125 seviyesinin altında seyrettiği şu zamanlarda bile 15 TL’nin az altında işlem görüyor olması olumlu işaret. Hedef fiyatımız 22.20 tl. Bilançosundaki dağıtılabilecek 13,085,100,000 tl temettüsü ile TÜRKCELLhisselerinin yatırmcısına çok para kazandıracağı kesin…

 • TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini etkilenmeden atlatan ve açıkladığı ikinci yarı bilanço karlılığı çok iyi olan bir diğer haberleşme sektörü şirketi TÜRK TELEKOM’un Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 9.44 TL. Borsada gelen satışlarla Piyasa/Defter Değeri oranı fiyatı olan 65 tl’nin de altına, Fibonacci % 50 desteği 7 tl’ye kadar düştü. 7 tl seviyelerinde alındığında kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi eski zirvesi 8,20 tl satış hedeflenerek değerlendirilebilir, bu seviye aşılrsa Fiyat/Kazanç oranı 9.44 tl’ye kadar gidebilir.

PERAKENDE SEKTÖRÜ: Pandemi ile yine en pozitif etkilenen bu sektörün hisseleri Corona öncesi seviyelerinin çok üstüne çıktılar, ve karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketler yatırımcılarına güzel kazançalar sağladılar. Tamam mı? Devam mı? Hangileri tamam, hangileri devam?

BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, gördüğü en yüksek değer olan 21,32 tl’ye tekrar ulaşabileceğini hiç sanmıyorum.

ŞOK MARKET: Henüz ikinci yarı bilançosunu açıklamayan ŞOK MARKET’in, pandemi öncesi en yüksek değerinin de üzerinde gördüğü, 14.75 tl seviyesinden gerilemeye başladığını ve yükseliş trendinin sonuna ulaştığını İZLİYORUZ.. Yükselebileceği en yüksek fiyat, kar beklentileriyle şimdiye kadar ulaştığı bu fiyattır, ancak ŞOK MARKET’in henüz açıklanmayan bilançosunun tekrar bu seviyeyi, 14.75 tl’yi, görecek kadar kar ettiğni hiç sanmıyorum.

BİMAŞ: Bilançosunu henüz açıklamayan, 75.45 tl’de zirve direnci olan BİMAŞ, bu zirvesini aşarsa ilk çeyrek bilançosuna göre Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan  77 tl’ye kadar yükselebilir, ama BİST 100 endeksi 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor.

 • ENERJİSA: ENERJİSA, her ne kadar enerji sektörü şirketi gibi gözükse de faaliyetleri bakımında ben ENERJİ’sayı perakende sektörü içinde değerlendiriyorum. Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Enerjisa zirve fiyatına çok yakın seyrediyor, en az Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 86 tl’ye kadar yükselme potansiyali var.

OTOMOTİV YAN SANAYİ: JANTSA ve BRİSA, otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından, TOP ELEVEN şirketlerimizin kardeş hisseleri…

 • JANTSA: Pandemi süreci içinde cirosu büyüyen ender şirketlerimizlerden JANTSA, büyük kar beklentileriyle 134 TL’ye kadar yükseldikten sonra İstanbul Borsa’sına gelen sert satışlarla, açıklanan ikinci yarı sonu bilançosu itibarıyla son 12 aylık kazancına göre oluşan Fiyat/Kazanç oranı değeri 82 tl’ye kadar birara geriledi, ama gelen tepki alımlarıyla hızlıca 118 tl’ye kadar yükseldi, dünkü seansı 108.90 tl’den kapattı. Yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTSA buralardan alınır mı? Hala kazandırma potansiyali var mı? Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre yeni Fiyat/Kazanç oranı fiyatı olan 123 tl’ye kadar neden gitmesin…
 • BRİSA da çok iyi bilanço açkladı, fiyatı 85 tl, en fazla %38 FIBONACCI değeri 9.90 tl’ye kadar gerileyebilir, pandemi öncesi fiyatı olan en az 12 tl’ye tekrar çıkma potansiyali var.

BORSAMIZIN YILDIZI: Tabii ki ASELSAN.

 • ASELSAN: Borsa’nın yıldızı 16.50 seviyesindeki direncini kurdıktan sonra 19 tl’ye kadar hızlıca yükseldi, ancak endeksin geçen hafta sert düşüşleriyla o da geriledi. ASELSAN, %38 FIBONACCI desteği olan 16,90 TL seviyesinin az altına kadar geriledikten sonra yine hızla 18 tl’ye ulaştı. Fiyatı 17 tl altına düştükçe alınan ASELSAN hisseleri yatırımcısına para kazandıracaktır.

ULAŞIM SEKTÖRÜ: Bu sektörde iki şirketimiz var, THY ve PEGASUS. İkisi de pandemi sürecinden çok olumsuz etkilendi, tablolarımızda da gördüğünüz gibi ciroları çok düştü ve zararları çok büyüdü. Ancak ikisi de Defter Değerleri yüksek olduğundan pandemi sürecinin  bitmesi ile insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlayacakları ümidiyle

 • PEGASUS: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi. Şirketin ikinci yarı bilanço zararı çok yüksek, ancak Defter Değeri 46,24 tl. Borsada uzun zamandır, defter değerininin az üstünde, 50-60 tl arasında işlem görüyor, 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyordu, ancak artık 50 tl üzerine çıkabileceğini sanmıyorum. PEGASUS’un yatırımcısına kazandırması için virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım. Bu sene zor…

THY: Beklentilerden çok daha büyük zarar açıkladı. Fiyat/Kazanç oranı değeri çok düştü, 5.07 tl, ancak Defter Değeri 30 tl. Defter Değerinin hayli altında, 10-11 tl seviyelerinde işlem görüyor, dolayısıyla bu seviyelerde teknik analize göre trade edilebilir ama kazandırma potansiyali kaldığını söylemek zor.

BANKACILIK SEKTÖRÜ: Pandemi ile fiyatları çok ucuz kalan ama hala kar etmeye devam eden sektör.

 • YKB ve GARANTİ: Fiyatları çok ucuz kaldı, Aktif Rasyo’daki iyileştirme ve faizlerdeki artış eğiliminin bankaların karlılığını arttıracağı beklentisiyle nihayet bankalara gelen alımlarla bu hisseler de hafiften yükselmeye başladılar. Fazla olmasa da yüzde ona yakın kazanç potansiyallerinin oluştuğunu söyleyebiliriz.

Herkese bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan