• AMERIKAN DOLARI
  7,8187
  % -0,74
 • € EURO
  9,3602
  % -0,39
 • £ POUND
  10,4091
  % -1,19
 • ¥ YUAN
  1,1890
  % -0,71
 • РУБ RUBLE
  0,1027
  % -1,28
 • ALTIN (TL/GR)
  448,83
  % -1,90
 • BITCOIN
  139650,558
  % 6,14
 • BIST 100
  1.328,73
  % -1,02

Günlük Bülten [15 Haziran 2020]

Günlük Bülten [15 Haziran 2020]

YENİ BİR HAFTAYA MERHABA…

 Geçen hafta, ‘’FED RAPORU, piyasaları üzmedi, piyasalardaki iyimserliği bozmadı, ama basın toplantısında POWELL’ın sorulara verdiği cevaplar yurtdışı borsaları vurdu. Aslında POWELL yeni bir şey söylemedi, sadece dünyamızın duymak istemediği gerçekleri söyledi.

 Powell’ın bu konuşmalarının neticesinde, Amerika borsaları % 6-7, Avrupa borsaları % 4-5 düşerken,

 • BİST 100, haftayı, az üstünde de olsa, çok önemli direnci olan 109,000’in üzerinde, ve hatta % 0.67 yükselişle 109,835 seviyesinde kapamayı başardı.

 BU BÜYÜK BİR PERFORMANS…

 Gelelim önümüzdeki haftaya…

 Dolar 6.82 TL, 6.80 etrafında dolaşıyor,

Ons Altın 1,730 usd, 1,700 usd direncinin üzerinde kalmaya çalışıyor,

Gram Altın 379 TL, 378 TL diriencinin üzerinde kalmaya çalışıyor,

BİST 100 de 109,835 desteğinin üzerinde kalmaya çalışıyor…

 Yani geçen hafta başına göre değişen hiçbir şey yok. Çünkü hala paranın gideceği bir yer yok, çok miktarda yeni Türk yatırımcının geldiği borsamız, tüm yurt dışı borsalar düşerken tabii ki yükselemiyor, ama sağlam durmaya çalışıyor.

 Powell’ın sözleriyle, ekonominin salgın patikası içinde olduğu belirsizliklerle dolu bir piyasa içinde buna sağlam bir yorum getirmek kolay değil, hele zaman zaman iktisat kurallarının bile çalışmadığı böyle bir ortamda.

 Ancak bizde iyimserlik havası devam ediyor, hükümet de bu iyimserlik havasının devam etmesini sağlamaya çalışıyor:

 TCMB BAŞKANI Uysal: ‘‘Aldığımız parasal tedbirler, üretim ve finasal istikrarı destekleyerek bu dönemin en az hasarla atlatılmasını amaçlıyor. Önümüzdek dönemde ülkemizin ve ekonomimizin ihtiyaç duyacağı kararları hızlı bir şekilde almaya devam edeceğiz.’’

HAZİNE ve MALİYE BAKANI Albayrak: ‘’Yeni dönemde yerli ve milli ihracat odaklı büyüme politikalarını daha güçlü şekilde uygulayabilmek için sanayicimize daha çok destek vereceğiz. Yatırımlarımızdaki odağımız MİLLİ ÜRETİM.’’ 20 milyar Liralık yatırım teşvik kredileri ile son dönemlerde ertelenen yatırımların daha güçlü bir şekilde devreye alınması ı hedefleniyor.

Ne yapalım?

 • Normalleşmelerle gelen iyimserlik havası devam ise borsaya devam.
 • Herşeyin çok hızla değiştiği sosyal gelişmeleri, ve bizdeki parametrelerin denge değerleri etrafında kümelenmesini riskli görüyorsak, bekleyelim. Bizim borsamız ABD ve Avrupa borsaları kadar sert düşmedi, ama nereye kadar gevşeyeceğini görelim…

 TOP ELEVEN şirketlerimiz uygun fiyatlardan alım yapmamız için bizi bekliyor. PARA, para kazanmak zorunda ve hala gideceği başka yer yok, ama borsada para, hisse senedini doğru fiyattan alırken kazanılır…

 Herkese Bol Şanslı bir hafta diliyorum,

Ahmet Tevfik Çalgan


Arkadaşlar, Bu bültende yayınlanan tüm içerikler genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı etkileyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir.

Bir dış ticaret firması olarak işimiz gereği dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal ve ekonomik verileri takip ediyoruz, bunları ve bunlarla ilgili yorumlarımızı ve tavsiyelerimizi bu bültende siz takipçilerimizle paylaşarak yatırımlarınızda sizlere de destek olmaya çalışıyoruz. Doğru kararlar vermenizde en ufak bir katkımız olursa ne mutlu bize…