• AMERIKAN DOLARI
  7,8293
  % 0,01
 • € EURO
  9,3672
  % 0,22
 • £ POUND
  10,4662
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  1,1910
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,1026
  % -0,02
 • ALTIN (TL/GR)
  447,78
  % 0,19
 • BITCOIN
  152655,421
  % 5,84
 • BIST 100
  1.283,58
  % -3,40

Günlük Bülten [15 Eylül 2020]

Günlük Bülten [15 Eylül 2020]

DEĞİŞEN BİRŞEY YOK…

DÜNYA EKONOMİSİ DARALIYOR

• SALGIN SONRASI DÜNYA TİCARETİ hem ülkelerin içe kapanması hem de seyahat kısıtlamaları nedeniyle DARALIYOR… Dünya ticaretindeki bu daralma haliyle DÜNYA EKONOMİLERİNİN BÜYÜMESİNİ DÜŞÜRÜYOR, ve tabii ki gelişmiş ekonomilerin büyümelerinin düşmesi BİZİM bu ülkelere olan İHRACATIMIZI DÜŞÜRECEKTİR. Zor günler bekliyor bizi…
• İKİNCİ VİRÜS DALGASI GELİRSE NE OLUR? İkinci virüs dalgası ekonomileri ilk virüs dalgası kadar negatif etkilemeyebilir, çünkü ülkeler bununla mücadele etmeyi öğrendiler.
• IMF de dünya ekonomilerininin TOPARLANMAYA BAŞLADIĞINI aaçıkladı.
• ANCAK, ÖNEMLİ OLAN bu toparlanma devam edebilecek mi? V toparlanması olur mu? Sanmıyorum, bence yatay devam ederse bile sevinmemiz lazım.
• Buarada, YENİ BİR TOPARLANMA, ‘K’ tipi toparlanma, konuşuluyor, bazı işkollarının batması, bazı işkollarının kalkınması. Bu benim hisse senedi alımında çok seçici olmak gerektiği ile ilgili söylemlerimi destekliyor, ve bu dönemde borsada doğru yatırım yapıldığı takdirde büyük kazançlar elde edilebileceğini gösteriyor.
• ÇİN’e karşı verilecek ticaret savaşlarının kapsamını ve boyutunu takip etmek lazım, dünya ticaretinin dengesini bozacak gelişmeler olabilir.

BORSALAR

• Borsalarda pandemi başlangıçı ile gelen büyük düşüşlerden sonra çok kısa sürede fiyatları çok düşen varlıklara gelen alımlarla toparlanmalar, yükselişler oldu.
• Gelişmiş ülkeler borsalarında dalgalanmalar devam ediyor, bizde ise bekleyiş devam ediyor. BİST 100 Endeksi, daralan üçgen formasyonunun oluştuğu bir beklenti içinde günlerdir 1075 direncinin üzerinde kalmaya çalışıyor.
• Pekiyi, BORSALAR NEDEN DÜŞMÜYOR? Çünkü borsalardan çıkacak PARANIN GİDECEĞİ YER YOK.
• Dolayısıyla, BORSALARDA, doğru hisse senedine yatırım yapıldığı takdirde büyük kazançlar elde edebilme imkanı var.

DOLAR/TL

• Küresel piyasalarda zayıflamaya devam eden, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kaybeden Dolar, sadece bizim Türk Lirası karşısında gerilemiyor, hatta yükseliyor.
• Dolar Kuru’nun akıbeti tamamen Merkez Bankası’nın kontrolunde, Merkez Bankası devamlı müdahele ederek yükselmesini önlüyor.
• ANCAK sıcak para bulunamazsa nereye kadar müdahale edebilecek, rezervler eriyor, Dolar 7.47 tl’yi kırmaya çalışıyor.

ONS ALTIN

• ONS ALTIN aşı bulunursa önce geriler, ama bu gerileme kalıcı olmaz, Ekim ayından itibaren yükselmeye başlar. Aşı bulunamazsa zaten uçar gider, ama aşı bulunsa bile Ekim ayından itibaren tekrar yükselecektir.
• Çünkü ekonomilerin gördüğü hasar üç dört seneden evvel düzelecek bir hasar değil.
• İkinci virüs dalgası geliyor. Bunun neticesinde Ekim ayından itibaren çok zor günler gelecek, bazı sektörler büyük yaralar alacak, bazı sektörler ve özellikle dijital dünyaya uyum sağlayanlar ayakta kalacak.
• Haliyle, güvenli liman arayışı devam edecek, ABD’deki karışıklıklar Dolar’ı güvenli liman olmaktan çıkarırsa tek güvenli liman olarak Ons Altın ve Gümüş gibi kıymetli madenler kalacaktır.

GRAM ALTIN

• GRAM ALTIN’ın, ONS ALTIN’daki yükselişten nemalancağından yükselme potansiyalinin çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz.
• Tabi ki oluşacak fiyatı Dolar/TL kurundaki gelişmeler belirleyecektir.

PİYASALAR BEKLİYOR:

• ONS ALTIN 1,940 Dolar => 1,958 Dolar (Dalgalanmaya devam)
• GRAM ALTIN 466=> 472 TL (Dalgalanmaya devam)
• DOLAR KURU 7.47 => 7.49 TL (7,47 zirve direncini kırmaya çalışıyor, 7.47 üzerinde kalmaya devam ederse 7.67’ye kadar gidebilir)
• BİST 100 Endeksi 1102 => 1107 (1100 seviyesini destek yaparsa yükseliş trendi başlayabilir, ama 1075 seviyesini kritik bir destek seviyesi olarak izlemeye devam ediyoruz, gördüğünüz gibi daralan üçgen formasyonu çok sıkıştı, bu tip sıkışmalar ardında sert hareketler gelebilir)

NE YAPALIM:

‘Küresel piyasalarda yatırım araçları hareketlerine yön arıyor, dalgalanmalar devam ediyor, herşey aşının bulunmasına kilitlendi.

Bizde ise herşey heran değişiyor, ama kısa vadede iyiye giden hiçbir şey yok gibi. Burada esas dikkat edilmesi gereken konu piyasaların, ve özellikle bizim parasal piyasalarımızın her türlü ekonomik ve sosyal haberlere ne kadar duyarlı olduğu gerçeği…

1. Ekonomimiz Mart, Nisan, Mayıs’ta dip yaptı.
2. Haziran’daki normalleşmelerle ve kredi musluklarının açılması ile Temmuz ve Ağustos aylarında toparlanma yaşandı..
3. Eylül’de de bu toparlanma devam edecek mi?
4. Kredi bolluğu bitti, Merkez bankası likiditeyi kısmaya başladı, ve ikinci virüs dalgası mı geliyor?.
5. Ekim, Kasım ve Aralık’ta ekonomimizdeki toparlanma devam edecek mi?

Yükseliş trendinden 1200 seviyesinde gerilemeye başlayan BİST 100 Endeksi ile hisse fiyatları da tekrar alım için cazip fiyatlara geriliyor. Onun için, ONS ALTIN YANINDA BORSAYA DA YATIRIM YAPALIM AMA SEÇİCİ OLALIM.

Endeksin yönü yükseliş trendine dönüşemezse, daha da düşebilir, 1075 desteğinin üzerinde kalması çok önemli, ve bu destek seviyesine kadar geldi dayandı. Son bir iki haftada oluşan daralan üçgen tehlikeli, 1075 seviyesinin altına inerse düşüş trendine girebilir, birkaç gün daha bekleyip dibini görelim… Düşmüyor, çünkü paranın gideceği yer yok. 1100 direncini yukarı kırarsa yükseliş trendi başlayabilir.

Endeks yükseliş trendine dönüştüğünde, tablomuzdaki hedef fiyatlara ve destek-dirençlere göre hisselerde alınan pozisyonların her zamanki gibi diğer yatırım araçlarına göre çok daha fazla kazanç sağlayacaklarına inanıyorum.

Sektör bazında guruplayıp hedeflerimizi ikinci yarı bilançolarına göre güncellediğimiz TOP ELEVEN ŞİRKETLERİMİZİ takip edelim.

ENERJİ SEKTÖRÜ: Pandemi sürecinden çok olumsuz etkilenen bu sektörde yeni gelişmeler paralelinde hareketlenme başladı…

• TÜPRAŞ: Açıklanan ikinci yarı bilançosuna büyük zarar açıklayan TÜPRAŞ hisseleri çok ucuz kaldı. Açıkladığı zarara rağmen Piyasa Değeri 159 tl olan Tüpraş hisselerinde çok büyük dalgalanmalar oluyor. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaklarının öncesinde çok kısa sürede hızla yükseldi ve açıklamalardan sonra aynı hızla düştü. Tüpraş’ta yükseliş başlamak üzere, ama biraz daha bekleyip görmek lazım.

HABERLEŞME SEKTÖRÜ: Pandemi sürecinden en olumlu etkilenen bu sektörde iki şirketimiz var.

• TÜRKCELL: Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre; Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 14.91 tl, Fibonacci %50 geri çekilme desteği 14.77 tl olan TÜRKCELL, 15 tl seviyelerinden alınırsa yatırımcısına kaybettirmeyecektir. Endeksin gerilediği şu zamanlarda bile 15 TL’nin az altında işlem görüyor olması olumlu işaret. Hedef fiyatımız 22.20 tl. Bilançosundaki dağıtılabilecek 13,085,100,000 tl temettüsü ile TÜRKCELLhisselerinin yatırmcısına çok para kazandıracağı kesin…

• TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini etkilenmeden atlatan ve açıkladığı ikinci yarı bilanço karlılığı çok iyi olan bir diğer haberleşme sektörü şirketi TÜRK TELEKOM’un Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 9.44 TL. Borsada gelen satışlarla Piyasa/Defter Değeri oranı fiyatı olan 7.65 tl’nin de altına, Fibonacci % 50 desteği 7 tl’nin az altına kadar düştü. 7 tl seviyelerinde alındığında kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi eski zirvesi 8,20 tl satış hedeflenerek değerlendirilebilir, bu seviye aşılrsa Fiyat/Kazanç oranı 9.44 tl’ye kadar gidebilir.

PERAKENDE SEKTÖRÜ: Pandemi ile yine en pozitif etkilenen bu sektörün hisseleri Corona öncesi seviyelerinin üstüne çıktılar, karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketler yatırımcılarına güzel kazançalar sağladılar. Tamam mı? Devam mı? Hangileri tamam, hangileri devam?

• BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, gördüğü en yüksek değer olan 21,32 tl’ye tekrar ulaşabileceğini sanmıyorum.

• ŞOK MARKET: Açıkladığı ikinci yarı bilançosuyla ŞOK MARKET’in, pandemi öncesi ulaştığı en yüksek değerinin olan 14.75 tl’yi bir daha görebileceğini hiç sanmıyorum.

• BİMAŞ: Çok iyi bilanço açıklayan, 75.45 tl’de zirve direnci olan BİMAŞ, bu zirvesini aşarsa açıkladığı ikinci yarı bilançosuna göre Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan 83 tl’ye kadar yükselebilir, tabii ki BİST 100 endeksi 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor.

• ENERJİSA: ENERJİSA, her ne kadar enerji sektörü şirketi gibi gözükse de faaliyetleri bakımında ben ENERJİ’sayı perakende sektörü içinde değerlendiriyorum. Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Enerjisa zirve fiyatına çok yakın seyrediyor, en az Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 10.86 tl’ye kadar yükselme potansiyali var.

OTOMOTİV YAN SANAYİ: JANTSA ve BRİSA, otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından, TOP ELEVEN şirketlerimizin kardeş hisseleri…

• JANTSA: Pandemi süreci içinde cirosu büyüyen ender şirketlerimizlerden JANTSA, büyük kar beklentileriyle 134 TL’ye kadar yükseldikten sonra İstanbul Borsa’sına gelen sert satışlarla, 82 tl’ye kadar birara geriledi, ama gelen tepki alımlarıyla hızlıca 118 tl’ye kadar yükseldi. Corona’dan beri yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTSA’nın borsada genele yayılan satışlarla düşse bile yatırımcısına kazandırmaya devam edeceğine inanıyorum. Açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre yeni Fiyat/Kazanç oranı fiyatı olan 123 tl’ye kadar neden gitmesin diyorduk ve 123 tl’yi geçti, sıra geldi eski zirvesi 134.80 tl’ye dedik, burayı da geçti.

• BRİSA da çok iyi bilanço açkladı, fiyatı 10.85 tl, en fazla %38 FIBONACCI değeri 9.90 tl’ye kadar gerileyebilir, pandemi öncesi fiyatı olan 12 tl’ye çıkma potansiyali var.

BORSAMIZIN YILDIZI:
ASELSAN: Borsa’nın yıldızı Aselsan 2020 ikinci yarısı için beklentilerden çok daha iyi kar açıkladı, bilançosu güçlü büyüme görünümünü sürdürüyor. Uzun süre takıldığı 16.50 seviyesindeki direncini kırdıktan sonra 19 tl’ye kadar hızlıca yükselen, ancak endeksin geçen haftaki sert düşüşleriyla gerileyen ASELSAN kesinlikle portföylerde bulundurulmalı. %38 FIBONACCI desteği olan 16,90 TL seviyesinin az altına gerileyen ASELSAN hisseleri yatırımcısına para kazandıracaktır.
ULAŞIM SEKTÖRÜ: Bu sektörde iki şirketimiz var, THY ve PEGASUS. İkisi de pandemi sürecinden çok olumsuz etkilendi, tablolarımızda da gördüğünüz gibi ciroları çok düştü ve zararları çok büyüdü. Ancak ikisi de Defter Değerleri yüksek olduğundan pandemi sürecinin bitmesi ile insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlayacakları ümidiyle

• PEGASUS: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi. Şirketin ikinci yarı bilanço zararı çok yüksek, ancak Defter Değeri 46,24 tl. Borsada uzun zamandır, defter değerininin az üstünde, 50-60 tl arasında işlem görüyor, 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyordu, ancak artık 50 tl üzerine çıkabileceğini sanmıyorum. PEGASUS’un yatırımcısına kazandırması için virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım. Bu sene zor…

• THY: Beklentilerden çok daha büyük zarar açıkladı. Fiyat/Kazanç oranı değeri çok düştü, 5.07 tl, ancak Defter Değeri 30 tl. Defter Değerinin hayli altında, 10-11 tl seviyelerinde işlem görüyor, dolayısıyla bu seviyelerde teknik analize göre trade edilebilir ama kazandırma potansiyali kaldığını söylemek zor.

BANKACILIK SEKTÖRÜ: Pandemi ile fiyatları çok ucuz kalan ama hala kar etmeye devam eden sektör.
• YKB ve GARANTİ: Fiyatları hala çok ucuz, Aktif Rasyo’daki iyileştirme ve faizlerdeki artış eğiliminin bankaların karlılığını arttıracağı beklentisiyle bankalara gelen alımlarla hafifçe kıpırdanan bu hisseler de hareket fazla soluklu olmadı. Yine de çok ucuz kaldıklarından az da olsa kazanç potansiyallerinin oluştuğunu söyleyebiliriz.

Herkese bol şanslar…
Ahmet Tevfik Çalgan