• AMERIKAN DOLARI
  7,8354
  % -0,50
 • € EURO
  9,3563
  % -0,37
 • £ POUND
  10,4671
  % -0,59
 • ¥ YUAN
  1,1910
  % -0,53
 • РУБ RUBLE
  0,1031
  % -0,93
 • ALTIN (TL/GR)
  449,69
  % -1,80
 • BITCOIN
  132891,687
  % -1,39
 • BIST 100
  1.339,12
  % -0,25

Günlük Bülten [14 Ağustos 2020]

Günlük Bülten [14 Ağustos 2020]

Dolar kuru psikolojik direnç olan 7 tl’yi geçince piyasanın dengesi bozuldu. Merkez Bankası doların ateşini söndürmekte zorlanıyor. Dolar rezervlerimizin kritik seviyesi ve yüklü dolar borcumuz şartları baskılıyor. Herkes birşeyler söylüyor, Maliye Bakanımız bile dolar ile ilgili aslı temeli olmayan açıklamalarda bulunuyor. İşin aslı, dolar bizim liramızın ikiz kardeşi olmuş, yıllardır dolarla yatıp dolarla kalkıyoruz. Bu dolarizasyondan kurtulmadıkça, enflasyonist kalkınma politikalarından, cari açıkla büyümekten vaz geçmedikçe bu dert bitmeyecek. Dolar/tl kuru kısa vadede 7.27 seviyesi destek olursa 7.47 seviyesini kırmaya çalışacaktır ama Merkez Bankası’nın doların hiç olmazsa Ekim ayına kadar daha fazla yükselmesine müsaade edeceğini sanmıyorum. Doların 2019 yılı sonu itibarı ile olması gereken doğru kurun 6.70 tl olduğunu, bugün ise bunun en fazla 6.90 tl olması gerektiğini düşündüğüm için 7.27 tl’sını çok pahalı buluyorum.

2000 zirvesinden geri döndükten sonra 1900 dolara kadar gerileyen Ons Altın 1900-2000 usd arasına sıkışacak ve kendine yön arayacaktır.

Gram Altın fiyatı da bu dolar kuru ve ons altın ile ilgili gelişmelere paralel olarak dalgalı seyrini devam ettirecektir.

Küresel piyasalarda, bir tarafta likidite bolluğu, hükümetlerin teşvik politikaları, başlayan normalleşmelerle ekonomik daralmanın önüne geçileceği umutları, diğer tarafta negatif faiz endişeleri ve pandemi sürecinin devam etmesi ve pandemi süreci ile oluşan belirsizlikler… Bizde ise bunlara ilaveten Suriye, Ermenistan, Libya, Yunanistan sorunlarımız. Yatırım araçları hareketlerine bir müddet daha yüksek dalgalanmalarla devam edecektir.

Dolar/TL kurunda da ve bunların neticesinde Gram Altın fiyatlarında da benzer dalgalanmalar devam edecektir.

 ‘BORSA İSTANBUL’umuz 800’lerden başlayan yükseliiş trendini aşırı risk iştahıyla ulaştığı 1200 direncinde tamamlayıp 1035 seviyesine kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla yükselmeye çalışıyor, ama endeksin tekrar yükseliş yönünde hareket ettiğini söylemek için biraz erken,

seyrini yeni bir yükseliş trendine dönüştürmesi için ilk önemli direnci 1125 üzerine çıkıldığını ve 1150 ara direncinin yoklandığını görmek lazım.

Risk iştahı yüksek olan yatırımcılar belli hisselerde biraz da risk alarak, yatırım yapıyorlar…

TOP ELEVEN Şirketlerimizin hedeflerini ikinci yarı bilançoları geldikçe yeniden belirliyoruz:

 

 • TÜRKCELL: Açıklanan İkinci Yarı bilançosuna göre Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 14.91 tl olan TÜRKCELL’in 15 TL seviyelerinden alınırsa kaybettirmeyeceğine inanıyorum, endeksin 1125 seviyesinin altında seyrettiği şu zamanlarda bile 15 TL’nin az altında işlem görüyor olması olumlu işaret. Bilançosundaki dağıtılabilecek 13,085,100,000 tl temettüsü ile TÜRKCELLhisselerinin yatırmcısına çok para kazandıracağı kesin…

 • TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini etkilenmeden atlatan ve açıkladığı 2. Yarı bilanço karlılığı çok iyi olan bir diğer haberleşme sektörü şirketi TÜRK TELEKOM’un Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 9.40 TL. Borsada gelen satışlarla Piyasa/Defter Değeri oranı fiyatı olan 7.65 TL’nin de altına kadar düştü. 7-8 TL seviyelerinde alındığında kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi 9.50 TL seviyesinde satış hedeflenerek değerlendirilebilir.
 • ASELSAN: Borsa’nın yıldızı 16.50 seviyesindeki direncini kurdıktan sonra 19 TL’ye kadar hızlıca yükseldi, ancak endeksin geçen hafta sert düşüşleriyla o da geriledi. ASELSAN, %38 FIBONACCI desteği olan 16,90 TL seviyesinin az altına kadar geriledikten sonra yine hızla 18 tl’ye ulaştı. Ben ASELSAN’ın hala kazanç potansiyali olduğuna inanıyorum.
 • BİZİM / ŞOK / BİMAŞ: Pandemi ile en pozitif etkilenen bu hisseler, Corona öncesi seviyelerinin çok üstünde seyrediyorlardı, ve karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketlerin yatırımcılarına güzel kazançalar sağladılar.

BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, gördüğü en yüksek değer olan 17,50 tl’nin üzerine çıkabileceğini sanmıyorum.

ŞOK MARKET’in geçen günlerde pandemi öncesi en yüksek değerinin de üzerinde, gördüğü 14.50 TL’den sonra gerilemeye başladığını ve yükseliş trendinin sonuna ulaştığını yazmıştım. Yükselebileceği en yüksek fiyat, kar beklentileriyle şimdiye kadar ulaştığı en yüksek fiyat olan 14.75 TL, ancak ŞOK MARKET’in bilançosunun tekrar bu seviyeyi görecek kadar iyi geleceğini sanmıyorum.

BİMAŞ’ın Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan en az 77 TL’ye kadar yükselebilir gözüküyor, ama endeks 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor.

 • JANTSA / BRİSA: Otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından bu ikisi TOP ELEVEN şirketlerimizin arasındaki kardeş hisseler.

Pandemi süreci içinde cirosu büyüyen ender şirketlerimizlerden JANTSA, büyük kar beklentileriyle 134 TL’ye kadar yükseldikten sonra İstanbul Borsa’sına  gelen sert satışlarla, açıklanan ikinci yarı sonu bilançosu itibarıyla son 12 aylık kazancına göre oluşan Fiyat/Kazanç oranı değeri 82 tl’ye kadar birara geriledi, ama gelen tepki alımlarıyla hızlıca 118 tl’ye kadar yükseldi, dünkü seansı 108.90 tl’den kapattı. Yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTSA buralardan alınır mı? Hala kazandırma potansiyali var mı? En çok yükseldiği 134 tl’ye kadar neden gitmesin…

BRİSA da çok iyi bilanço açkladı, fiyatı 10.85 tl, en fazla %38 FIBONACCI değeri 9.90 tl’ye kadar gerileyebilir, pandemi öncesi fiyatı olan en az 12 TL’ye tekrar çıkma potansiyali var.

 • ENERJİSA: Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Enerjisa zirve fiyatına çok yakın seyrediyor, en az Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 10.86 TL’ye kadar yükselme potansiyali var.
 • PEGASUS / THY: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi. Şirketin ikinci yarı bialnço zararı çok yüksek, bilançossuna göre Defter Değeri 48.34 TL. Borsada uzun zamandır 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyordu, ancak artık 50 tl üzerine çıkabileceğini sanmıyorum. PEGASUS’un yatırımcısına kazandırması için virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım. Bu sene zor…

THY da benzer şekilde virüs dalgasının bitmesini bekliyor. Geçen hafta gelen sert satışlarla fiyatı düştü, çok ucuz kalınca gelen alımlarla yükselmeye başladı, Fiyat/Kazanç oranı değeri 13.64 TL’ye kadar yükselme potansiyali bulunmakta.

 • YKB ve GARANTİ: Fiyatları çok ucuz kaldı, Aktif Rasyo’daki iyileştirme ve faizlerdeki artış eğiliminin bankaların karlılığını arttıracağı beklentisiyle nihayet bankalara gelen alımlarla bu hisseler de hafiften yükselmeye başladılar. Fazla olmasa da yüzde ona yakın kazanç potansiyallerinin oluştuğunu söyleyebiliriz.

Herkese bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan