• AMERIKAN DOLARI
  7,9344
  % -0,22
 • € EURO
  9,4227
  % -0,66
 • £ POUND
  10,6323
  % -0,29
 • ¥ YUAN
  1,2066
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,1050
  % -0,38
 • ALTIN (TL/GR)
  460,70
  % -0,22
 • BITCOIN
  149605,357
  % -1,61
 • BIST 100
  1.325,47
  % 0,34

Günlük Bülten [13 Ağustos 2020]

Günlük Bülten [13 Ağustos 2020]

NE OLDU:

Dolar, 7.27 lira seviyesini kırmaya çalışıyor, bu seviyeyi destek yaparsa 7.47 lirayı deneyebilir, ancak Merkez Bankası’nın buna müsaade edeceğini sanmıyorum.

2,000 dolar zirvesini kıramayan Ons Altın fiyatı, Salı günü 2013’ten bu yana en sert günlük değer kaybını yaşayarak yüzde 5,7 azaldı, dolar kuru da aynı gün yüzde 1,5 gerileyince, Gram Altın fiyatı da bu gelişmelere paralel olarak en yüksek günlük değer kayıplarından birini yaşayarak ve yüzde 7,14 düşerek 444,30 liradan kapanış yaptıydı. Dün sabah güne dolar kuru ve ons fiyatındaki hafif yükselişe paralel değer kazancıyla başlayan Gram Altın dalgalı seyrinin ardından akşam saatlerinde önceki kapanışına göre yüzde 3 artışla 457,3 lira seviyesinden işlem görüyordu.

NE OLACAK…

Negatif faiz endişeleri yanında küresel piyasalardaki likidite bolluğu ve ABD’ndeki belirsizlikler  Altın fiyatına yansıyınca, Altının Ons fiyatı 2,000 Dolar tarihi zirvesine kadar yükseldiydi ama başlayan normalleşmelerle ekonomik daralmanın önüne geçileceği umutları hala devam ediyor, ve yatırımcıların arasında güvenli liman ihtiyacını şimdilik fazla aramayanlar çoğunlukta galiba. Belirsizlikler nedeniyle yatay bir kanalda dalgalanmalar devam edecektir.

Dolar/TL kurunda da ve bunların neticesinde Gram Altın fiyatlarında da benzer dalgalanmalar devam edecektir.

 ‘BORSA İSTANBUL’umuzda, BIST-100 endeksi aşırı risk iştahıyla 1200 direncini kıramayıp 1035 seviyesine kadar geriledikten sonra Cuma günü seans sonunda gelen tepki alımlarının haftanın ilk iki gününde de etkisini sürdürdüğünü görüyoruz.

Çok ucuz kalan bankacılık sektörüne gelen alımlarla haftabaşında yükselmeye başlayan endeks gün içinde birkaç kere denediği 1,115 seviyesinden geri döndü  ve 1,114 seviyesinde kapattı.

Endeksin tekrar yükseliş yönünde hareket ettiğini söylemek için biraz erken,

seyrini yeni bir yükseliş trendine dönüştürmesi için ilk önemli direnci 1125 üzerine çıkıldığını ve 1150 ara direncinin yoklandığını görmek lazım. Yine de belli hisselerde biraz da risk alarak, yatırım yapılabilir.

Her zaman söylediğim gibi bunlar kısa vadeli, pandemi süreci gibi belirsizliklerin çok yüksek olduğu bir süreçte orta vade yok. Hatta, sosyal ve ekonomik şartlar o kadar hızlı gelişiyor ve değişiyor ki Corona sonrası kısa vade artık 2-3 gün oldu diyebilirim. 

TOP ELEVEN Şirketlerimizin hedeflerini ikinci yarı bilançoları geldikçe yeniden belirliyoruz:

 • TÜRKCELL: Birinci çeyrek bilançosuna göre Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 15,08 TL seviyelerinden alınırsa kaybettirmeyeceğine inandığım TÜRKCELL’in, endeks 1125 seviyesinin de altına düştüğü halde 15 TL’nin az altında işlem görmüş olması olumlu işaret. 15,50 seviyesinde işlem gören hisse için hala alım fırsatı bence. Bilançosundaki dağıtılabilecek 13,085,100,000 TL temettüsü ile Türkcell hisselerinin yatırmcısına çok para kazandıracağı kesin…

 • TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini çok fazla etkilenmeden atlatabilecek ve karlılığı iyi olan bir diğer haberleşme sektörü şirketi TÜRK TELEKOM’un hisseleri Fiyat/Kazanç Oranı cıvarlarında, 8.00 TL seviyelerinde, seyrediyordu. Borsada gelen satışlarla Piyasa/Defter Değeri oranı fiyatı olan 08 TL’nin az altına kadar düştü. 7 TL seviyelerinde alındığında kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi 8.00 TL seviyesinde satış hedeflenerek değerlendirilebilir.
 • ASELSAN: Borsa’nın yıldızı 16.50 seviyesindeki direncini kurdıktan sonra 19 TL’ye kadar hızlıca yükseldi, ancak endeksin geçen hafta sert düşüşleriyla o da geriledi. ASELSAN, %38 FIBONACCI desteği olan 16,90 TL seviyesinin az altına kadar geriledikten sonra yine hızla 18 tl’ye ulaştı. Ben ASELSAN’ın hala kazanç potansiyali olduğuna inanıyorum.
 • BİZİM / ŞOK / BİMAŞ: Pandemi ile en pozitif etkilenen bu hisseler, Corona öncesi seviyelerinin çok üstünde seyrediyorlardı, ve karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketlerin yatırımcılarına güzel kazançalar sağladılar.

BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, 17,50 tl’nin üzerine çıkabileceğini sanmıyorum.

ŞOK MARKET’in geçen günlerde pandemi öncesi en yüksek değerinin de üzerinde, gördüğü 14.50 TL’den sonra gerilemeye başladığını ve yükseliş trendinin sonuna ulaştığını yazmıştım. Yükselebileceği en yüksek fiyat, kar beklentileriyle şimdiye kadar ulaştığı en yüksek fiyat olan 14.75 TL, ancak ŞOK MARKET’in bilançosunun tekrar bu seviyeyi görecek kadar iyi geleceğini sanmıyorum.

BİMAŞ’ın Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan en az 77 TL’ye kadar yükselebilir gözüküyor, ama endeks 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor.

 • JANTSA / BRİSA: Otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından bu ikisi TOP ELEVEN şirketlerimizin arasındaki kardeş hisseler.

Pandemi süreci içinde cirosu büyüyen ender şirketlerimizlerden JANTSA, büyük kar beklentileriyle 134 TL’ye kadar yükseldikten sonra İstanbul Borsa’sına  gelen sert satışlarla, açıklanan ikinci yarı sonu bilançosu itibarıyla son 12 aylık kazancına göre oluşan Fiyat/Kazanç oranı değeri 82 tl’ye kadar birara geriledi, ama gelen tepki alımlarıyla hızlıca 118 tl’ye kadar yükseldi. Yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTSA buralardan alınır mı? Hala kazandırma potansiyali var mı? En çok yükseldiği 134 tl’ye kadar neden gitmesin…

BRİSA da çok iyi bilanço açkladı, fiyatı 11 tl, en fazla %38 FIBONACCI değeri 9.90 tl’ye kadar gerileyebilir, pandemi öncesi fiyatı olan en az 12 TL’ye tekrar çıkma potansiyali var.

 • ENERJİSA: Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Enerjisa zirve fiyatına çok yakın seyrediyor, en az Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 10.86 TL’ye kadar yükselme potansiyali var.
 • PEGASUS / THY: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi, bu şirketin birinci çeyrek bilançolarına göre Defter Değeri 48.34 TL, Fiyat Kazanç oranına göre olması gereken değer ise 56 TL. Borsada uzun zamandır 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyordu, 50 tl üzerine çıkınca yine bu şekilde trade edilebilir. Ancak, 60 TL’nin üzerine çıkması için ise gerçekten virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım.

THY da benzer şekilde virüs dalgasının bitmesini bekliyor. Geçen hafta gelen sert satışlarla fiyatı düştü, çok ucuz kalınca gelen alımlarla yükselmeye başladı, Fiyat/Kazanç oranı değeri 13.64 TL’ye kadar yükselme potansiyali bulunmakta.

 • YKB ve GARANTİ: Fiyatları çok ucuz kaldı, Aktif Rasyo’daki iyileştirme ve faizlerdeki artış eğiliminin bankaların karlılığını arttıracağı beklentisiyle nihayet bankalara gelen alımlarla bu hisseler de hafiften yükselmeye başladılar. Fazla olmasa da yüzde ona yakın kazanç potansiyallerinin oluştuğunu söyleyebiliriz.

Herkese bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan

vayachollo.com