• AMERIKAN DOLARI
  7,8525
  % -0,31
 • € EURO
  9,3849
  % -0,12
 • £ POUND
  10,4838
  % -0,43
 • ¥ YUAN
  1,1947
  % -0,23
 • РУБ RUBLE
  0,1033
  % -0,77
 • ALTIN (TL/GR)
  449,41
  % -1,86
 • BITCOIN
  132677,186
  % 0,02
 • BIST 100
  1.328,27
  % -1,06

Günlük Bülten [10 Ağustos 2020]

Günlük Bülten [10 Ağustos 2020]

Buaralar takipçilerimizin büyük çoğunluğunun sordukları ortak iki soru var: YIL SONUNDA DOLAR KAÇ TL OLUR, ALTIN NE OLUR? DOLAR MI ALALIM, ALTIN MI ALALIM ?

YIL SONUNDA DOLAR NE OLUR, ALTIN NE OLUR ?

 Bu sorunun cevabı çok basit: Pandemi süreci belirsizlikler sürecidir, belirsizlikler sürecinde bu sorunun cevabını kimse veremez.

 • Belirsizlikler sürecinde orta vade yoktur, sadece kısa vade vardır.
 • Kısa vade için de, ancak alternatif cevaplar üretilebilir, neler gerçekleşirse sonucu ne olur şeklinde cevaplar verilebilir.
 1. Aşı bulunursa dünyamız normale dönmeye ve iktisat kuralları işlemeye başlar. Biz de bu aşıya zamanında erişebilirsek ve de ekonomimizi iyi yönetebilirsek Dolar/TL kuru olması gereken yerine, 6.70 TL’ye geriler, ülke riski faktörleriyle 6,80-6,90 seviyelerinde dengelenir. Yılsonu enflasyonumuz ABD’ye göre yüzde 15 fazla gerçekleşecek seviyelerde kalırsa, yılsonunu Dolar/TL kurunu 8.00-8.25 TL seviyelerinde kapatırız.
 2. Aşı bulunamazsa, hepimizin kabul etmesi gereken bir gerçek var; bizim gibi gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelerden çok daha fazla negatif etkilenecekler, ve aralarında sadece bu süreci iyi yönetenler pozitif ayrışacaklar.
 • Süreci iyi yönetirsek, yılsonu Dolar/TL kurunu yukarıdaki gibi 8.00-8.25 seviyelerinde kapatabiliriz,
 • Ancak, süreci iyi yönetemezsek, bugünkü gibi anlamsız baskı ve müdahelelere devam edersek, gerçek çözüm olmayan uygulamalarla (düşük faiz, swap gibi) ekonomiyi yönetmeye çalışırsak, elim yazmaya gitmiyor ne olacağını…

DOLAR MI ALALIM, ALTIN MI ALALIM ?

Bu soruyu duyunca ise üzülüyorum.

 • Bizim kendi paramız yok mu?
 • Kendi Liramıza o kadar güvenimiz kalmamış ki, Altın ve Dolar, bizim kendi ülkemizde kendi paramızın üçüzleri olmuş.

Daha birtek yatırımcı arkadaşım: ‘Dolar da Altın da çok arttı, çok pahalılandı, Borsa İstanbul çok düştü, Borsaya girme zamanı mı, biraz daha bekleyelim mi, Aselsan mı alalım Türkcell mi alalım, başka hangi hissenin kazandırma potansiyali oluştu?’ diye sormadı..

Dolar ve Altın para kazandırmaz, onlar belirsizlik ortamlarında güvenli limanlardır, sadece paranın değerini korurlar. Dolar iki sene evvel de 7 tl’ydı, şmdi de 7 tl. İki senede ne kazandırdı?

NE OLDU…

Dolar, Dolar/TL, Euro, Euro/Dolar, Euro/TL, Ons Altın, Gram Altın

 • Dolar dünyada zayıflıyor, Euro/Dolar paritesi Euro’nun ilk çıktığı zamanki 1.18’lerde seyrediyor, Dolar Endeksi 2018 yılından bu yana en düşük değerlerinde, 93 seviyesinde.
 • Buna rağmen dolar neredeyse sadece bizde artıyor. Dolara/TL’ye aşırı müdahele edildi, yanlış uygulamalarla artışın önüne geçilmeye çalışıldı ve bunun neticesinde beklediğim gibi ani bir atakla 7.27’leri gördük. Çok yüklü dolar borcu olan bir ülke cari açıkla büyümeyi strateji yapamaz, yaparsa sonu böyle olur.
 • Dünyamızdaki olumsuz gelişmeler, negatif faiz beklentisi ve ABD’den kaynaklanan problemler tek başına güvenli liman kalan altına talebi arttırıyor. Zayıflayan dolar da altın fiyatlarındaki çıkışa katkı yapıyor.

NE OLACAK…

Merkez Bankası geçici olarak dolar/tl’yi kısa vadeli düşürebilir ama sonrası… Hele ödemelerin yüklü olduğu Ekim ayında ne yapacak? Yine Katar’a satacak birşeyler mi bulucaz?… Büyüme stratejimizi değiştirmeden ve döviz borcu yükünü sırtımızdan atmak için IMF’ye gitmedikçe bu sorun BİTMEZ. Tabii ki IMF geçici bir çözüm sadece. Kalkınma stratejimizde köklü bir değişim yapmadıkça bu kısırdöngünün içinden çıkamıyoruz… Neyimiz eksik?

Girişimcilik, sanayi tesislerimiz, turizm için gerekli sahillerimiz, tarihi değerlerimiz, kaplıcalarımız, otellerimiz, kalifiye ve makul maliyetlerde işçilik, genç nüfus… Hepsi var. Peki neden bir türlü olmuyor? Cevabı basit: Beceremiyoruz.

‘BORSA İSTANBUL’umuzda, BIST-100 endeksi, günlerdir balon fiyatlarla ve anlamsız bir aşırı risk iştahıyla 1200 direncini kırmaya çalışıp kıramayınca, önce 1150 desteğine kadar çekildi, bu seviyede tutunamayınca 1125 desteğine kadar sert bir şekilde düştü, burada da tutunamayınca 1035 seviyesine kadar da gevşedikten sonra 1060 seviyesinde kapattı. Kendine yön aramaya başlayacak, ancak bu aşamada devam eden aşağı riskler nedeniyle borsada yeniden yükseliş yönünde pozisyon almak için 1125 üzerine çıkıldığını ve 1150 ara direncinin yoklandığını görmek lazım. Düşüşün dibini görelim, sonra pozisyon alalım… Ancak, yine de, şimdiden, biraz da risk alarak, yatırım yapılabilecek hisseler var… Borsamızda kazandırma potansiyali bulunan hisselerde, Ekim ayına kadar satmak kaydıyla şimdiden pozisyon alınabilir.

DOLAR ve ALTIN çok arttı, ikisi de dirençlerini kırmaya çalışıyorlar, ama ikisi de tarihi zirvelerindeler. Ekim ayından evvel bu zirvelerini kırabileceklerini sanmıyorum.

EURO/DOLAR paritesi de çok yükseldİ, 1.20’leri görüp orada dengelenecektir sanıyorum, daha yukarı gitmesi için Avrupa’da o kadar da büyük bir pozitif ayrışım yok.

Bunları KISA VADE için paylaştım, pandemi süreci belirsizliklerin çok yüksek olduğu bir süreçtir ve belirsizliklerin çok olduğu yerde orta vade yoktur.

TOP ELEVEN Şirketlerimizin hedeflerini ikinci yarı bilançoları geldikçe yeniden belirliyoruz:

 • TÜRKCELL: Birinci çeyrek bilançosuna göre Fiyat/Kazanç oranı fiyatı 15,08 TL seviyelerinden alınırsa kaybettirmeyeceğine inandığım TÜRKCELL’in, endeks 1125 seviyesinin de altına düştüğü halde 15 TL’nin az altında işlem görmüş olması olumlu işaret. Bu seviyeler alım fırsatı bence. Borsada satışlar devam ederse tabii ki Türkcell’in de 12.00 TL’ye kadar düşme riski var, ama şuanda bulunduğu 15 seviyelerinden başlayarak kademeli alım yapılırsa, bilançosundaki dağıtılabilecek 13,085,100,000 TL temettüsü ile Türkcell hisselerinin yatırmcısına çok para kazandıracağı kesin…

 • TÜRK TELEKOM: Pandemi sürecini çok fazla etkilenmeden atlatabilecek ve karlılığı iyi olan bir diğer haberleşme sektörü şirketi TÜRK TELEKOM’un hisseleri Fiyat/Kazanç Oranı cıvarlarında, 8.00 TL seviyelerinde, seyrediyordu. Borsada gelen satışlarla Piyasa/Defter Değeri oranı fiyatı olan 08 TL’nin az altına kadar düştü. 7 TL seviyelerinde alındığında kazandırma potansiyali oluşan TÜRK TELEKOM hissesi 8.00 TL seviyesinde satış hedeflenerek değerlendirilebilir.
 • ASELSAN: Borsa’nın yıldızı 16.50 seviyesindeki direncini kurdıktan sonra 19 TL’ye kadar hızlıca yükseldi, ancak endeksin geçen hafta sert düşüşleriyla o da geriledi. ASELSAN, %38 FIBONACCI desteği olan 16,90 TL seviyesinin az altına kadar geriledi, bu seviyelerden ortaya çıkan ALIM FIRSATI kaçırılmamalı.
 • BİZİM / ŞOK / BİMAŞ: Pandemi ile en pozitif etkilenen bu hisseler, Corona öncesi seviyelerinin çok üstünde seyrediyorlardı, ve karlarında büyük artışlar beklenen bu şirketlerin hala kazandırma potansiyalleri var gibi görünüyordu, ANCAK:

BİZİM’in yolu buraya kadar, bilanço ikinci yarı karı geçen seneki ikinci yarı karı ile aynı. Fiyatı daha yüksek kar beklentisine göre oluşmuştu, %50 Fibonacci desteği olan 13,69 kadar geri çekilebilir Yükselebileceği en yüksek fiyat, açıklanan ikinci yarı bilançosuna göre hesapladığım F/K oranı fiyatı olan 18.40 TL. Alım Fırsatı mı, emin değilim.

ŞOK MARKET’in geçen günlerde pandemi öncesi en yüksek değerinin de üzerinde, gördüğü 14.50 TL’den sonra gerilemeye başladığını ve yükseliş trendinin sonuna ulaştığını yazmıştım. Fibonacci %50 desteği olan 10,55 TL seviyesine kadar geri çekilebilir. Yükselebileceği en yüksek fiyat, kar beklentileriyle şimdiye kadar ulaştığı en yüksek fiyat olan 14.75 TL, ancak ŞOK MARKET’in bilançosunun tekrar bu seviyeyi görecek kadar iyi geleceğini sanmıyorum.

BİMAŞ’ın Piyasa Değeri/Defter Değeri oranı fiyatı olan en az 77 TL’ye kadar yükselebilir gözüküyor, ama endeks 1200 seviyesini yukarı kırmadıkça bu seviyeye ulaşması zor. Endeks düşerse, Fibonacci %50 desteği olan 59.41 TL’ye kadar geriliyebilir.

 • JANTSA / BRİSA: Otomotiv yan sanayimizin gözde firmalarından bu ikisi TOP ELEVEN şirketlerimizin arasındaki kardeş hisseler. Amerika’ya olan ihracatları ile pandemi sürecinde büyüyen ender şirketlerimizlerden, nitekim İhracatları ile kar beklentisi yüksek olan JANTSA, son 12 aylık kazancına göre Fiyat/Kazanç oranı değeri olan 78.04 TL’yi yüksek kar beklentisi ile geçip 134 TL’ye kadar yükseldi. Yatırımcısına çok iyi kazanç sağlayan JANTSA da iki günkü sert düşüşlerden etkilendi tabii. Buralardan alınır mı, 38% FIBONACCI desteği olan 97 TL’ye kadar gerileyebilir, biraz bekleyip görmek lazım. Kazandırma potansiyali var mı? VAR, ama bunu Haziran sonu bilançosunu açıklayınca görücez.

BRİSA da %38 FIBONACCI değeri 9.90 tl’ye kadar gerileyebilir, ancak pandemi öncesi fiyatı 12 TL’ye tekrar çıkma potansiyali var.

 • ENERJİSA: Elektrik dağıtımı ve perakende satışı ile ilgili faaliyetlerini bünyesinde bulundurduğu şirketlerle yürüten, 14 ilde 9.6 milyon müşteriye ulaşarak yaklaşık 21 milyonu aşkın kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamakta olan, Nisan 2018’de, elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurulumu ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren ve bu alanda Türkiye’de pazar lideri konumunda bulunan Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. hisselerinin büyük çoğunluğunu alan bünyesindeki Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. şirketi ile de bu pazara da girmiş bulunan ENERJİSA da pandemiden olumsuz etkilenmeden çıkacak şirketlerin başında gelmekte. Zirvesinden gerilemeye başladı, %38 Fibonacci seviyesi olan 7.49 TL’ye kadar gerileyebilir, bu seviyler Alım Fırsatı olabilir, Fiyat/Kazanç oranının değeri olan 9.12 TL’ye kadar yükselme potansiyali var.
 • PEGASUS / THY: Corona öncesi 86.60 olan Pegasus, Coronayla 23,56’ya kadar düştükten sonra Fibonacci direnci olan 62.60’a kadar yükseldi, bu şirketin birinci çeyrek bilançolarına göre Defter Değeri 48.34 TL, Fiyat Kazanç oranına göre olması gereken değer ise 56 TL, ancak %50 FIBONACCI desteği olan 43.53 tl’ye kadar gerileyebilir. Borsada uzun zamandır 50 tl’ye alınıp 60 tl’ye satılıyordu, 50 tl üzerine çıkınca yine bu şekilde trade edilebilir. Ancak, 60 TL’nin üzerine çıkması için ise gerçekten virüs dalgasının bitmesi, insanların eskisi gibi rahat rahat seyahat etmeye başlaması lazım.

THY da benzer şekilde virüs dalgasının bitmesini bekliyor, geçen hafta gelen sert satışlarla fiyatı düştü. Fiyat/Kazanç oranı değeri 13.64 TL’ye kadar yükselme potansiyali bulunmakta.

 • YKB ve GARANTİ: Fiyatları çok ucuz, ve hala düşüyorlar, devlet ile özel bankalar arasındaki kavgaları bitmedi, bu hisselerden kesinlikle uzak durulmalı. YKB bir derece ama Garanti tehlikeli, büyük ortağı İspanyol devi finans firması Türkiye’den çıkmak istiyormuş.

Herkese bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan