• AMERIKAN DOLARI
  7,8762
  % -0,01
 • € EURO
  9,3874
  % -0,06
 • £ POUND
  10,5288
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  1,1968
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,1041
  % -0,03
 • ALTIN (TL/GR)
  457,18
  % -0,17
 • BITCOIN
  135327,568
  % -7,32
 • BIST 100
  1.342,49
  % 1,28

Günlük Bülten [1 Temmuz 2020]

Günlük Bülten [1 Temmuz 2020]

GÜNAYDIN

Bugün ‘İyiler – Kötüler Tablomuzu’ yazmayacağım, beklentilerde bir değişiklik yok, aynen devam… Tabii ki ikinci virüs dalgasına her zamanki gibi dikkat. Bunu tehlikelerine yarın değinmek istiyorum. Dolar, Altın ve Borsa karşılaştırmalarını da yazmayacağım, birkaç gündür ne yazdıysam onlar da aynı trendlerdeler ve aynı dengeler içindeler…

PEKİ, BORSA İSTANBUL’da neler oluyor ?

 • Faizler enflasyonun altına düştüğü için Türk halkı yeni yatırım yeri arıyor.
 • Geçtiğimiz üç ay içinde Borsa İstanbul’dan yabancı çıkışıyla yabancı yerli oranı yarı yarıya oldu.
 • Borsamıza gelen 300 binden fazla yerli yatırımcı var.
 • Kamu bankaları borsamızı alımlarla destekliyorlar.

TÜRK HALKI NİHAYET GERÇEK KAZANÇ YERİ OLAN BORSAYA MI GELİYOR…

Sizinle hane halkının finansal varlıklarının dağılımını paylaşayım:

TL Mevduat: % 40

Yabancı Para Mevduat: % 34

Kıymetli Madenler: % 6

Hisse Senedi: % 4

TRAJİKOMİK!!!!!

Düşünebiliyor musunuz, kazancımızı Türkiye’nin ekonomisinin kötüye gidişine bağlamışız. Ekonomi zora girecek ki Dolar artsın, elimizdeki Dolar bize para kazandırsın. Yok böyle bir şey… Doların artışı sadece paranın değerini korur, para kazandırmaz. Halbuki PARA, PARA kazanmak zorundadır, bunun doğru adresi de Dolar veya TL mevduatları değil borsalardır.

Tabii ki Bilinçli Yatırımcı olmak lazım. Bir hisse senedine yatırım yaparken aslında o şirkete ortak oluyorsunuz. Yani, borsa oyun veya kumar yeri değildir, ciddi bir iştir. Borsa, kolay para kazanma yeri de değildir, yatırım yapma yeridir. Zaten kolay para kazanma sadece hayaldir, hiçbir şeyde bu yoktur, Borsa’da da yoktur.

Neden bunları yazdım?

Borsaya yeni giren 300 binden fazla yeni yatırımcımız için yazdım. Yeni yatırımcılar borsamıza geldiğinden beri Borsa İstanbul devamlı yükseliyor, yurtdışı borsalar bir düşüp bir çıkarken, belirsizlikler içinde dalgalanırken bizim borsamız pozitif ayrışarak yükselmeye devam ediyor. BORSA İSTANBUL harikalar yaratıyor.

Mayıs ayı başında borsaya yatırım yapan herkes kazandı. Ama şunu kesinlikle bilelim ki borsa kısa vadeli yatırım yeri değildir, borsalarda yükselişler dalgalanmalarla olur, ters bir sosyal veya politik gelişmede düşüşler olur. En az 6 ay ihtiyacınız olmayacak bir parayla girin ki bu düşüşlerde elinizdeki hisseleri panikleyip satmayın. Doğru şirkete doğru fiyattan yatırım yaptıysanız orta ve uzun vadede kesinlikle diğer yatırım araçlarından çok daha fazla kazanırsınız.

Evet, Mayıs başında yatırımlarımızı KISA VADE için borsaya yapıyoruz diye ben söyledim, ama iki sebebi vardı; 1) Her şey çok ucuzlamıştı ve borsada yavaş yavaş dipten dönme sinyalleri başlamıştı, alım zamanıydı. 2) Normalleşmelere ne zaman başlanacağı belli değildi, başlanmasaydı Temmuz ayı çok kötü olabilirdi, Haziran sonu – Temmuz başı satım zamanıydı.  Yani BİR SEBEP SONUÇ İLİŞKİSİ VARDI. Ama borsalara doğru yatırım, çoğunlukla en az altı ayı beklemeyi göze alan yatırımdır.

Şuan ki seviyelerde satış baskısı bekledim, ama satış baskısı gelip hemen geçiyor, çünkü yeni yatırımcılarımız borsa yükseldikçe devamlı kazandılar, ve risk iştahı çok arttı. İkinci virüs dalgasını yaratma pahasına normalleşmeler başladı, sanki birkaç evvel Corona’dan korkumuzdan evlere kapanan bizler değiliz. Bu geçtiğimiz dönemde SPK’nın Borsamızı korumak için getirdiği bazı yasakların da olumlu etkisini ve kamu bankalarının yaptıkları fedakarlıkları unutmayalım, yabancı yatırımcı borsamızdan çıkarken alımlarla borsamızı destekleyerek daha sert düşüşleri önlediler, hala desteklemeye devam ediyorlar.

Sevgiyle kalın, bol şanslar…

Ahmet Tevfik Çalgan


Arkadaşlar, Bu bültende yayınlanan tüm içerikler genel bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, ve sermaye piyasasındaki alım satım kararlarınızı etkileyecek yeterli bilgiyi içermeyebilir.

Bir dış ticaret firması olarak işimiz gereği dünyadaki ve ülkemizdeki siyasal ve ekonomik verileri takip ediyoruz, bunları ve bunlarla ilgili yorumlarımızı ve tavsiyelerimizi bu bültende siz takipçilerimizle paylaşarak yatırımlarınızda sizlere de destek olmaya çalışıyoruz. Doğru kararlar vermenizde en ufak bir katkımız olursa ne mutlu bize…

YORUMLAR YAZ
 • Seyed abulfazl roudehchi tabrizi5 ay önce
 • Tashakour lar

%d blogcu bunu beğendi: