• AMERIKAN DOLARI
  18,6466
  % 0,00
 • € EURO
  19,3105
  % 0,16
 • £ POUND
  22,3436
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6047
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3107
  % 0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  1.049,30
  % 0,15
 • BITCOIN/TL
  314751,526
  % 4,36
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Ev Hanımlarına Kredi İmkanları

Ev Hanımlarına Kredi İmkanları

Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmasa da ev içerisinde emek, ev ekonomisine katkı sağlayarak emek veren, üreten ev kadınları özellikle son yollarda bankalar tarafından desteklenilmeye çalışılmaktadır. Bankalar, aylık bir geliri olmayan kişilere kredi, kredi kartı gibi bankacılık hizmetleri vermezken ev hanımları için bazı bankalar özel teklifler ve şartlar oluşturarak kredi vermeye çalışmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK’ya) kayıtlı olarak çalışmadığı sürece istisnai durumlar haricinde ev hanımlarının bankalardan kredi kullanma şansı azdır. Ancak ev hanımlarının kredi kullanmaları için devlet kurumları ile çeşitli vakıfların iş kurmak isteyen ev hanımlarını desteklemek adına kredi verilmektedir.

Ev Hanımlarına KOSGEB Kredisi (Hibe Kredi) Desteği

Ev hanımlarının birikim, yatırım gibi konularda altın günü gibi ekonomik girişimlerde bulunması, son yıllarda kadınların da ekonomide söz sahibi olması ve desteklenmeleri halinde büyük işler yapabileceğini göstermektedir.

Kadınların çalışma hayatında son yıllarda daha fazla yer almasının yanında, dışarıda herhangi bir işte çalışmasa dahi ev içerisinde üretimde bulunmaktadır. Aynı zamanda ev hanımlarının kurmayı düşündükleri girişimlere, devletin de kadınlara destek vermesini tetikledi. Özellikle KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi) kadın girişimciliğini desteklemenin, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi gereken bir konu olduğunun altını çizmiştir. Kadınlara yönelik özel önem atfetmesi bankaların da ürün ve hizmetlerinde ev hanımlarını dikkate almasını sağlamıştır.

KOSGEB’in kadın girişimcilere sunduğu destek yalnızca tek bir alanda değildir. Üretim faaliyetlerinden yatırım faaliyetlerine kadar her kalemde destek sunmasının yanında, AR-GE faaliyetlerinde ve varsa yurtdışı operasyonları gibi her alanda ev hanımlarını desteklemektedir. KOSGEB, iş kurmak isteyen kadınlara avantajlı şartlar ile iş kurma imkânı, hibe kredi veriyor. KOSGEB’den alınan desteklerde kadın girişimciler erkek girişimcilere oranlar %30 daha avantajlı durumda.

Genellikle 50 bin TL hibe, 100 bin TL kadar da geri ödemeli 60 ay vadeli ve faizsiz kredi vermektedir. Kendi işini kurmak isteyen fakat kredi kullanamayan ev hanımları KOSGEB seçeneğini de denemektedirler. Fakat bu desteği alabilmek için öncelikle KOSGEB’in zorunlu tutmuş olduğu eğitimlere katılarak, projenizi KOSGEB’e kabul ettirmelisiniz.

Ev Hanımları Kredi Borcunu Ödeyemezse Ne Olur?

Ev hanımları kredi borcunu ödeyemezse kredi borcu ödenmediğinde bankalar nasıl bir prosedür işliyorsa aynen uygulanır. Borç ödenmediği durumda herhangi bir ayrıcalık tanınmaz. Örneğin rastgele bir bankadan ev hanımlarına özel olan krediden yararlandınız, belirli bir limitte kredi çektiniz. Kredi borcunuzun peş peşe iki taksitini ödeyemediğinizde bankanız öncelikle size 30 gün süre tanır ve borcun tamamını ister. Banka bu noktada yasal olarak icra sürecini başlatma hakkına sahiptir. Ayrıca geç ödemenizde banka borcunuza gecikme faizi uygulayacaktır.
KOSGEB üzerinden, devlet destekli kredi çektiğinizde ise hibe olarak çektiyseniz bu kredinin geri ödemesi yok. Fakat KOSGEB üzerinden kredi çektiyseniz bu kredinin de geri ödemesinin yapılması gerekmekte. Aksi takdirde bu aşamada da yasal süreçler başlayacaktır.

Ev Hanımlarının Kredi Kullanma Şartları

 1. Daha önce herhangi bir krediden dolayı yasal veya idari takibin olmaması,
 2. Resmi olarak herhangi bir kalemden gelen gelirin beyan edilebilmesi,
 3. Kredi talebinin 36 ayı geçmemiş olması,
 4. Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmemesi,
 5. İpotek olarak gösterilecek bir taşınmaz varsa eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi,
 6. Kredi talebini karşılayacak kira gelirlerinin olması,

Postaneden Ev Hanımlarına Kredi Fırsatı Postane birçok banka ile finansman anlamında mutabakata varmıştır. Yapılan bu sözleşme ile birlikte PTT’lerde müşterilerine kredi imkanı sağlamaktadır. PTT aynı zamanda bütün bankalarla kıyaslandığında en üst yaş sınırı ile kredi veren kredi kurumlarının ilk sırasında da gelmektedir.

Üst yaş sınırına takılan bir ev hanımı, gelir belgesiz olarak kredi kullanmak istiyorsa; sadece ipotekli taşınmazını beyan etmesi karşılığında postaneden kredi kullanabilmektedir. Postaneye ipotekli kredi için başvuran ev hanımlarının ihtiyaç kredisi başvurularını yalnızca şubelerinden yapmaları gerekmektedir. Dolayısı ile PTT den ipotekli olarak kredi başvurusunda bulunmayı düşünen bir ev hanımı doğrudan ipotek göstereceği mal beyanı ile kendilerine en yakın PTT şubelerinden yapabilmektedirler. 84 üst yaşına kadar 60.000 liraya kadar ihtiyaç kredisini 60 ay vadeli olarak ev kadınlarına olanak sağlayan bankanın faiz oranları, devlet bankalarına kıyasla biraz daha fazladır.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.