• AMERIKAN DOLARI
  18,6450
  % 0,00
 • € EURO
  19,2905
  % 0,15
 • £ POUND
  22,3468
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  2,6062
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3107
  % 0,05
 • ALTIN (TL/GR)
  1.048,91
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  314277,645
  % 4,16
 • BIST 100
  4.962,48
  % 0,80

Ek Hesap Nedir, Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek Hesap Nedir, Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Banka hesabı açtırdığınız da çoğu bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnsanların ihtiyaçlarının dönem dönem değişmesi, bazen gelirin yetmemesine sebep olur. Bu yüzden bankalar da alternatif teklifler ile müşterilerinin karşısına çıkar. Bunlardan bir tanesi de ek hesap seçenekleridir.

Ek hesap, vadesiz mevduat hesabınıza banka tarafından tanımlanan ve mevcut paranız tükendiğinde kullanabileceğiniz bir çeşit kredi türüdür. Yani, bankadan faizi ile ödemek koşuluyla küçük tutarda borç almaktır. Günlük ihtiyaçları karşılama açısından kolaylık sağlamaktadır. Ek hesap olarak bildiğimiz hesabın adlandırılması bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Avans hesap, artı hesap, nakit avans, kredili mevduat hesabı gibi adlandırmalar yapılmaktadır. Ek hesaba halk arasında eksi bakiyeye düşmek de denilebilir. Ek hesap; hesaplarınıza veya kredi kartınıza bağlı olarak çalışan ve istediğiniz zaman paranız olmasa dahi yapılan anlaşma çerçevesinde artı para çekişidir. Ödemeler yapılmasını kolaylaştırır.

Kredi kartınıza ya da vadesiz hesaplarınıza bağlı olan ek hesapları açtırmak için bireysel internet şubesinden, hesabınızın olduğu bankanın ATM’sinden, banka şubelerinden ve bankaların Müşteri İletişim Merkezinden başvuru yapılabilmektedir. Başvuru esnasında bazı bankalarda değişmesine rağmen genel olarak şu belgeler talep edilmektedir;

Ek Hesap Başvuru Belgeleri Nedir?

Nüfus cüzdanı fotokopisi (Başvuru sahibi ve varsa kefilin)

Gelir belgesi (Başvuru sahibi ve varsa kefilin)

Ücretli çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi

Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi

Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi

Elektrik, su, doğal gaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve müşterinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı veya 3 ay içerisinde alınmış ikametgah belgesi

Banka Ek Hesaplarda Dikkat Etmeniz Gerekenler Nedir?

Banka ek hesaplarında işlemlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken konuların başında bu ek hesaba gerçekten ihtiyacınızın olup olmamasıdır. Çünkü ek hesap kullanıldığında, müşteriler yeni dönemlere eksik bakiye ile başlayacaktır. Bu durum ise müşterilere sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden hesaplamaları doğru yapmaları önemlidir. Ek hesabın kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu; ek hesap kullandığınızda ödeyeceğiniz günlük faiz oranıdır. Bu konuda bankanızla görüşmeniz ve günlük faiz oranları hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Kullanacağınız tutara göre de değişiklik gösterebilir. Bu konuda bankanın uygulamalarını iyi bilmeniz gereklidir. Böylelikle ödeyeceğiniz faizleri de saptamalı ve size ne kadar maliyetli olacak görmelisiniz. Kullanımlarınızı da buna göre düzenlemeniz önemlidir.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.